Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Premijer Hrvatske Milanović danas izjavio u Mostaru da prodaja Croatia osiguranja nije upitna bez obzira na protivljenja opozicije.
Primarni cilj njegove Vlade je da sačuva prirodne resurse,a one kompanije koje su opterećenje Vladi,a ista ih može prodati to će i ućiniti.
Ova prodaja sigurno ide i sigurno će biti jako zanimljivo ko će biti kupac.
Ako se pokaže tačna informacija da je kupac Njemački Allianz,onda i Sarajevo osiguranje sigurno ide na prodaju.
Ovo je proces koji je već počeo i sigurno će trebati pratiti situaciju u okruženju.
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by capitalist »

ovo je isto po meni dosta vjerovatan scenario, mada mislim da bi austrijanci mogli prije kupiti sosor nego nijemci ali vidjet ćemo
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Wanni »

Iskreno ev par dana razmisljam da ulozim 5-10 k u SOSOr , dok je cijene kakva jeste , jer ako bude preuzimanja valjda ce narasti , a ako ne prema nekim info sosor je u 2012 ostvario fin prihod, al opet nezz nsiam siguran sta mi je raditi... evo gledam ima rast 2.88%, uz srednji od 6 ....... pa ako moze mala pomoc ... ili da probam trial da probam sa 1k uloga i vidim sta ce se desavati
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Svjestan si da je SASE samo za hrabre i dobro obavjestene. Plitko trziste gdje je moguca svaka manipulacija. Na BSNL su probali recept za preuzimanje, pa ocekuj sad isti angazman i na FDS, SOSO...
Mozda ti ulazna cijena sad nije losa. Vlada ce nastojati da uspostavi kontrolu nad firmom u saradnji sa malim dionicarima da bi prema kupcu izasla sa vecinskim paketom i samim tim realnom cijenom.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by 7pegaz »

Wanni wrote:Iskreno ev par dana razmisljam da ulozim 5-10 k u SOSOr , dok je cijene kakva jeste , jer ako bude preuzimanja valjda ce narasti , a ako ne prema nekim info sosor je u 2012 ostvario fin prihod, al opet nezz nsiam siguran sta mi je raditi... evo gledam ima rast 2.88%, uz srednji od 6 ....... pa ako moze mala pomoc ... ili da probam trial da probam sa 1k uloga i vidim sta ce se desavati
Ne znam oko čega se misliš?? Možda ćeš biti hrabriji kad budeš trčao za cijenom oko 8-9 KM.

Što se tiče rizika - on postoji u svakom poslu a pogotovo na burzi. Da nema rizika vi bi bili bogati. Rizik dijeli one koji djeluju od onih koji ne djeluju. Onaj tko djeluje ima šansu nešto učiniti a onaj tko ne djeluje nema ni šansu.

Preporučam svima da pročitaju http://www.scribd.com/doc/94231613/Spen ... -Moj-Sir-1
Naizgled glupa knjižica od cca 40-ak stranica ali jako motivirajuće.

Ono što je meni ostalo najviše upečatljivo iz knjige je: Što bi učinio da te nije strah?
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Wanni »

ja sam se uvalio prije 6 god 80 000 u BSNL a mogu izvuci 2 kutije cigara , kafu i jedno dugo mesnato lizalo. al nije mi zao jer sam i Zaradio finih para na BSNL

SASE jeste manipulativna i svasta nesto ali na 2 km rasta fina zarada ....

a tesko da iko moze Kupiti SASE kao sto ga je Haden kupio :D i tesko da ce se jos neko upustiti u placanje dionica ispod ruke u kešu kao haden :D
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Wanni »

Btw nisam danas smio uzeti , ali sam bacio eksperiment na Hidrogradnju pa ce mo da vidimo sta ce se desiti ili u stecaj ili u libiju.... a pare nek se kisele malo u banci
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by HANS »

Delo:Triglav pregovara o kupnji udjela u Sarajevo osiguranju

Slovensko osiguravajuće društvo Triglav osiguranje počelo je prve razgovore o kupnji udjela u Sarajevo osiguranju, izvijestilo je Delo pozivajući se na neslužbene izvore.

Triglav osiguranje je vlasnički već upleteno u Sarajevo osiguranje preko svojih fondova Triglav Naložbe i Triglav Skladi, koji su povezani s investicionim fondom Prof Plus Sarajevo, koji u Sarajevo osiguranju ima 5-odstotni udio, piše ovaj list, prenosi portal Indikator.ba.
U Sarajevo osiguranju državno vlasništvo čini 45,49 posto kapitala, a njegova prodaja predviđena je planom Agencije za privatizaciju FBiH.
Triglav osiguranje se, prema nedavnim riječima generalnog direktora Matjaža Rakoveca, takođe interesira i za kupnju hrvatskog Croatia osiguranja i srpskog osiguravajućeg društva DDOR.

Prvih deset dioničara Sarajevo osiguranja

FEDERALNO MINISTARSTVO FINANSIJA/FINANCIJA SARAJEVO ("državno" vlasništvo) Sarajevo, BIH 45.4938 VLASNIČKI
SOSO
ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 23.5240 VLASNIČKI
SOSO
ZIF "PROF-PLUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 5.0000 VLASNIČKI
SOSO
ZIF "MI-GROUP" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 2.4887 VLASNIČKI
SOSO
ZIF "BOSFIN" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 2.4745 VLASNIČKI
SOSO
ZIF "BONUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 2.4216 VLASNIČKI
SOSO
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 1.5021 SKRBNIČKI
SOSO
BOSNA RE d.d. SARAJEVO Sarajevo, BIH 1.4541 VLASNIČKI
SOSO
UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.1043 SKRBNIČKI
SOSO
ZIF "FORTUNA FOND" d.d. CAZIN, BIH 1.0955 VLASNIČKI
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Sigurno je samo jedno ,a to je da sva osiguravajuća društva u regionu(ona najveća)idu na prodaju, ne zato što oni to žele već što je to interes velikih europskih osiguravajućih kuća.Kljućno će biti,a to sam već nekoliko puta kazao na ovom forumu prodaja Croatia osiguranja.Tek tada će se otvoriti karte i vidjeti da sve one informacije oko preuzimanja Sarajevo-osiguranja nisu bile neutemeljene.Ja predlažem da ko god ima viška kapitala,da je ova dionica na 6-7 KM podcijenjena i da slobodno uđe u kupovinu.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Vlada objavila poziv za iskazivanje interesa i prikupljanje neobvezujućih ponuda za stjecanje dionica Croatia osiguranja.Zašto je ovo bitno za pratiti kada je Sarajevo-osiguranje u pitanju?.Iz razloga što prema informacijama koje su dostupne postoji Poljsko osiguravajuće društvo koje je zainteresovano za kupovinu Croatia osiguranja,a imaju namjeru da kupe i najveća osiguravajuća društva u BiH i Srbiji.Treba pratiti i reakcije Njemačkog Allianz osiguranja i njegovo zanimanje za Croatia osiguranje.Poziv je otvoren do 31.08.2013.godine.
Post Reply