Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

slavuj
Posts: 1940
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Nije bilo detalja ali koliko sam ja razumio direktora radi se o tretmanu hotela koji je Sarajevo osiguranje izgradio na Igmanu.Prošle godine su ga pokušali prodati ali nisu uspjeli.Cijenili su ga oko 9 miliona km.

Oni su ga po svoj prilici tretirali kao ulaganje znači kao kapital.I to je revizor prihvatio jer tvrdi da je po računovodstvenim standardima.
Ovi iz Agencije su htjeli da se on tretira kao i ostale nekretnine ,dakle u aktivi!
Ja sam to prokomentarisao da to znači da je neko obečao direktoru Agencije da će ostati na tom mjestu ako na taj način bude uticao na cijenu .Neko je to i potvrdio kao vjerovatno!Revizor se sigurno ne bi kockao sa licencom!Ipak u sve ovo nisam potpuno siguran.
U svakom slučaju je činjenica da su oni izgradili taj hotel na mjestu na kome su ga imali prije rata ali ga još nisu uspjeli prodati.
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ne bi bilo praktično da jednom knjigovodstvenom odlukom firma u ovom trenutku ima minus.
Po svemu sudeći čak i ako su odlučili da idu u prodaju državnog dijela teško će stići do kraja godine jer ovo ide vrlo sporo a očekujem da sljedeći bude FDS.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Iz javno dostupnih izvješća ovdje se radi o sumi cca 8,5 miliona KM koliko se vodi vrijednost nekretnine u bilansu SO . Ne bih rekao da je to zanemarljivo i sumnjam da će bilo koji ozbiljan investitor zanemariti tu činjenicu koja nosi skoro1/5 nominalne ili nekih skoro 8% knjigovodstvene vrijednosti ( a očito se teško ili nikako može utržiti ) ..nadalje , tko kaže da se Vladi uopće žuri s prodajama udjela ? Za one koji će reći "pa objavili su više puta " podsjećam da objavljuju u zadnjih 15 tak godina :-)) ..a i jučer stiže vijest da je legla milijardica od mmf-a ...
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Nije zanemarivo a nije ni neutrživo. Bar dok su arapi još tu. Bar oni kupuju nekretnine.
A milijarda nije legla nego je načelno dogovorena za naredne tri godine.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Prenio sam vijest iz medija pa ovo da je legla milijarda sam više rekao u smislu da su rješili budžetske rupe za jedan pristojan period …ionako samo misle kako da sebi namaknu novce za trošenje u plaće i vlastiti standard …iskreno niti i ne misle o nekom ekonomskom razvoju tako da će novci od prodaje udjela otići na iste ili slične stvari a mi ćemo i dalje slušati o agendama ...
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

A niko nije spomenuo ima li dobiti u 2015.?
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by leon »

Valjda ima neke dobiti, dok je na skupštini na dnevnom redu bila i Odluka o rasporedu i načinu upotrebe dobiti za 2015. god., ali ne znam ni ja sadržaj ove Odluke.
kagemusha
Posts: 7
Joined: 19 Mar 2010, 16:44

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by kagemusha »

zna li netko ime i prezime dvojice novih u nadzornom odboru?
Koji je razlog da dva stara izadju a novi se imenuju?mora biti veliki razlog jer se mogla umijesati drzava i od ta nova dva izglasati da jedan bude njihov.
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Za dva dana 0,6% protrgovano. Prodaje se, prodaje...
montypython
Posts: 3869
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

I ovo mi izgleda kao dogovorena prodaja. Idu veće količine po mizernoj cijeni bez ikakvog rasta a bliži se prodaja firme i to još osiguranja, sa najvećim tržišnim udjelom. Realno bilo ko ko prodaje ovo ispod 15 radi u korist vlastite štete tako da me baš interesuje ko je ovdje prodavac i jesu li dionice njegove lične. Nažalost ovo nije pod kontrolom ni medija ni SIPE ni KOMVPa ni Vlade.
Post Reply