Energoinvest

panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

insider wrote:
Ali prvo treba da vidimo sta drzava namjerava da uradi....
Uvijek se vratimo na politikante kao što se oni godinama vrte oko firmi.

Koliko se vidi, "država" odnosno vlast prvo namjerava da skine ovog direktora jer više nije podoban(kao što onaj prije njega nije bio podoban).

Ali, i dalje je problem, koji stalno guraju pod tepih, je par stotina viška ljudi. Nekad ranije sam imao razumijevanja za to ali uvijek mi je bilo jasno da će to doći na naplatu. Te stvari se ne mogu gurati pod tepih.
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: Energoinvest

Post by yugo »

Da li je zaista stanje u ovoj kompaniji tako alarmantno kao što Dnevni avaz piše proteklih dana, što se itekako odražava i na cijenu dionice?
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Ne znam sta Avaz pise, ali stanje nije dobro. I ova firma je bila SDA-SBiH bankomat. Pored toga sistematski je obezvrjedjivana da bi se mogla jeftino kupiti. Unutar menadzmenta postoje sukobi interesa jer je bivsi menadzment, a dijelom i sadasnji, dio ortacke grupe koja je vlasnik TDS-a, a imao je namjeru otkupiti i ENIS u pokusaju privatizacije 2007. godine.
Medjutim firma ima jako mnogo nekretnina i nenaplacenih dugova i zbog toga daleko prevazilazi cijenu koja je na trzistu, a zbog toga bi rado da je zgrabe lesinari.
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: Energoinvest

Post by yugo »

Ma ja sam naslijedio nekih 720 dionica još prošle godine kad su bile skoro 5 KM, pa sam se iskreno nadao da će ići gore, jer je to ipak realno niska cijena. Međutim, ova cjelokupna politička situacija je čini mi se pokvarila mnogo toga.

2,5-3,0 KM mi je nekako malo, tako da ću ih ostavit, ne jedu hljeb, jel tako?
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Ne slusaj i ne pitaj druge sta ces raditi sa svojom imovinom, ali na tvom mjestu ja bih ih ostavio.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Evo novih 14,5 mil KM koji bi se trebali naplatiti iz Sirije. Pošto im ovaj put kurs dolara ide na ruku onda će naplatiti nešto manje nego što su tražili ali više nego što su očekivali nakon presude u Siriji.
Ukoliko se uspije naplatiti jer im je zemlja u ratu. Nešto ih prate ratovi gdje god krenu.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Energoinvest

Post by Damirko »

Uz podršku vlade koja je dala garancije, ugovorili su Kurdistan i Alžir.
Posao u Kurdistanu je veći, 4 TS sa tri naponska nivoa, a u Alžiru 2 TS i dva naponska nivoa. Građevinski radovi u Kurdistanu su već počeli. Možda ne biste vjerovali, ali na crtežima lijepo piše Kurdistan, a ne Irak. Novi menadžement (mislim na Čengića) je duplo gori nego stari (Vlahovljak) i zaista me uvijek iznenadi kako 30-40 kvalitetnih ljudi može nositi na ledjima toliki teret. Žena koja vodi izdavanje nekretnina je više nego dobra u svom poslu. Ako se misle spasiti, mora doći do otpuštanja preko 50% (ne)radnika. Inače, plaće su ponovo redovne. Nešto manje, ali redovne. Pretpostavljam da su to pomenuti prilivi jer nemaju još ništa što je naplativo od poslova koje sam spominjao. Istina, ima Oslomej u Makedoniji, ali mislim da to nije dovoljno.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Uglavnom sad ce i smjena direktora, najvjerovatnije. Ici ce i pregovori oko novog kolektivnog koji ce izravnati malo stvari u firmi prema zaslugama za poslovanje, sto bi trebalo da stvori korektnije i postenije relacije unutar kuce. Bice vjerovatno i otkaza sa otpremninama, a Vlada (sa podrskom novih clanova koalicije) zeli da ENIS postane ono sto treba da bude, ponos.

Hoce li to biti moguce realizovati, vidjecemo. Takodjer, utvrdjeno je da je i ova firma bila bankomat. O tom po tom.
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: Energoinvest

Post by yugo »

Stvarno je ovo komično, jedan dan 100-200 komada po 2,6, drugi dan po 2,8 i sve tako....
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Energoinvest

Post by graditelj »

Moralo bi se desiti baš nešto krupno da se do kraja godine uspiju vratiti u zelenu zonu, ovo je ipak malo previše za pola godine. Znali neko kakav je bio polugodišnji u 2011?
ENERGOINVEST POLUGODIŠNJI.PNG
ENERGOINVEST POLUGODIŠNJI.PNG (147.91 KiB) Viewed 6345 times
Post Reply