Energoinvest

graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Energoinvest

Post by graditelj »

I meni je ovaj kratki članak upao u oči. Izgleda da je situacija "pečena" i da bi se stvarno moglo riješiti viška radnika.
U ovom momentu možemo proglasiti da imamo 90 posto ljudi koji su višak u "Energoinvestu", izjavio je generalni direktor ove kompanije Enes Čengić na nedavno održanom sastanku u Sarajevu s predstavnicima Sindikata koje je upoznao s planom restrukturiranja firme koja se nalazi u enormnim dugovima.

"Avaz" je došao u posjed zapisnika s održanog sastanka na kojem je Čengić Sindikatu jasno potcrtao da se Uprava neće izjašnjavati o njihovim prijedlozima za zbrinjavanje viška zaposlenika te da je restrukturiranje firme neminovno.

- Za pozitivno poslovanje ne može se prihvatiti ovoliki broj ljudi. Trebamo razgovarati o mogućnosti da svi ljudi koji rade u "Energoinvestu" dobiju plaće. U ovom momentu vrlo elegantno možemo proglasiti da imamo 90 posto ljudi kao višak - rekao je Čengić.

On je upozorio da će se uskoro početi s izradom plana poslovanja za 2013. godinu te da onaj sektor koji u planu ne bude imao pokazatelje da se može sam izdržavati, sam će morati otpustiti ljude.

- Postoji prijedlog plana restrukturiranja u okviru kojeg se nalaže direktorima sektora i rukovodiocima biroa, a Sindikatu predlaže da u sektoru definiramo jesu li nam potrebni svi ljudi. Trenutno u "Energoinvestu" zarađuje samo 65 ljudi - rekao je Čengić.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

graditelj wrote:I meni je ovaj kratki članak upao u oči. Izgleda da je situacija "pečena" i da bi se stvarno moglo riješiti viška radnika.

Trenutno u "Energoinvestu" zarađuje samo 65 ljudi - rekao je Čengić.
Nisam siguran da je čengić među tih 65 ljudi koji zarađuju. To je pijačarska filozofija i ni jedan ozbiljan menadžer ne smije to reći a pogotovo avazovom piskaralu.
Njemu izgleda ne trebaju prateće službe u firmi, nego samo par desetaka ljudi koji ugovaraju i realizuju jedan dio posla.
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: Energoinvest

Post by yugo »

Avaz se konstantno bavi ENISR-om, evo ponovo članak o lošem stanju

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/energoi ... miliona-km

:?: :?: :?:
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Energoinvest

Post by Damirko »

Danas Energoinvest ponovo na tapetu u Avazu.
Nažalost, za Energoinvest-Interenergo mogu reći samo da je istina...
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Ja se sjetio tvoje priče..

Jesu li izvučene pare otišle u nečije džepove? ili su onako za nešto iskorištene...
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Energoinvest

Post by Damirko »

Vidi Panzer, ja to stvarno ne znam, a neću da nagađam. Novac se ubirao i iz Libije, pa stari dugovi iz Iraka, a prinosi od izdavanja nekretnina su sasvim solidni. Sigurno je da je dio tog novca išao u plate radnika, kao i kupnju stanova (dugovi iz Srbije, odnosno ex-Yu).
Da li je to na neki način "investiranje" u kadar i zadržavanje kvalitetnih radnika ili pokušaj očuvanja socijalnog mira, teško je reći.
Sigurno je da takvi poslovi nisu transparentni (osim izdavanja nekretnina), što je samo po sebi loše i pa se može se samo nagađati je li 20, 30 ili 80% otišlo u privatne ruke.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Po meni, 11,5 miliona nije cifra koju će neko sebi staviti u džep ( a uz to firma završi projekat sa nominalnim gubitkom) a da to menadžment ne primjeti i sankcioniše a pogotovo da avazova piskarala ne objave još prije par godina kada je taj projekat bio aktuelan.

Prije će biti da je radnicima isplaćen keš kako bi platili manje doprinosa. Je li ispravno- nije , ali nije ispravno ni da država stavlja razne glupe namete ne pitajući je li to ispravno.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Energoinvest

Post by Damirko »

Pa, menadžment je i tražio da se transakcije vrše preko "Energoinvest-Interenergo".
Dakle, da li je taj novac otišao preko menadžmenta u ruke "države", "vlade", to su već nagađanja.
Kada sam rekao plaće radnicima, mislio sam na redovne plaće. Koliko ja znam, podjele novca radnicima u kešu nema.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Hoće li biti kakve finansijske koristi od ovog :
Povodom inicjative vlasti Republike Turske i BiH o proširenju poslovne saradnje između dviju zemalja, u trodnevnoj radnoj posjeti Energoinvestu boravila je delegacija turske državne kompanije Temsan - Turkish Electromechanics Industry Corp., na čelu s generalnim direktorom Hilmijem Basturkom
Ovoj posjeti prethodilo je potpisivanje memoranduma o razumjevanju između Energoinvesta i Temsana iz aprila ove godine, kao i potpisanog Ugovora o studiji opravdanosti i mogućnosti proizvodnje visokonaponskih prekidača iz jula 2012., a na osnovu vlastite tehnologije i tehničke dokumentacije kojom Energoinvest raspolaže.

Turski partneri izrazili su zadovoljstvo dosadašnjim napretkom izrade studije.

Materijal koji su prezentirali predstavnici Energoinvesta, te informacija o mogućnostima plasmana visokonaponskih prekidača koje je dostavila turska strana, potvrđuju da će investiciona ulaganja u tvornicu visokonaponskih prekidača u Turskoj biti opravdana, te da je moguće finalizirati studiju tokom sljedećeg mjeseca.

Dogovoreno je i da će se po završetku studije pristupiti transferu tehničko-konstruktivne dokumentacije za visokonaponske prekidače i potpisati ugovor o tehničkoj asistenciji ove investicije.

Radna posjeta je završena potpisivanjem zapisnika u kojem su navedene i definirane unaprijed dogovorene aktivnosti, saopćeno je iz Odjela za odnose sa javnošću Energoinvesta.
Post Reply