Energoinvest

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Energoinvest

Post by Damirko »

Još jednom, zdravo ekipa. Malo sam izbivao, ali prođoh neki dan pored panezerovog rodnog grada i rehoh sam sebi "hajde da pogledam je li forum još uvijek aktivan". Vidim da jeste. Pozdrav prije svega panzeru i montypythony, koje sam imao sreću i priliku da lično upoznam. Naravno, pozdrav i ostaloj staroj ekipi, Sabur, Insider, sluačjnni, etc. Naravno i novima.
Kako je tema Energoinvest, samo jedan mali detalj. Nedavno je otišao i posljednji mohikanac kada je u pitanju elektro struka (Hakija). Iz male zgrade treba da sele u ambulantu u gradu. Panzer mi je 2012 govorio da ću u dokup dionica jer "ne može biti 2 ili 3KM". Stvarno nisam išao u dokup :-). Ne bih ni sada. Pozdrav svima, i pišemo se
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Neka iskustva pokazuju da je za cijenu dionica bolje da firma nema zaposlene nego da ih ima.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Energoinvest

Post by Damirko »

Naravno da smanjenje broja radnika može podići dionicu, samo kažem da ne vidim šta mogu ugovoriti, a pogotovo realizovati osim Tanzanije.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Uzvracam pozdrav i radujem se ponovnom citanju.
Dugo ja vec govorim da je E izgubila kadar sposoban da dobija i ispostuje ugovore.
Nisam siguran ni da ce postojeci biti zavrseni.
Ova zivost na berzi nema veze sa poslovanjem, kao sto nikad nista na SASE nije imalo veze sa poslovanjem emitenta.
beka26
Posts: 804
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Energoinvest

Post by beka26 »

Evo im malo posla.. 8-)
Energoinvest d.d. – Sarajevo i Operater prijenosnog elektroenergetskog sistema Sjeverne Makedonije (MEPSO) potpisali su u Skoplju ugovor vrijedan 17,3 miliona eura. Riječ je o projektovanje, nabavci opreme, isporci, izvođenju radova, ispitivanju i puštanju pod napon dalekovoda.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Evo i malo detaljnije o ovome. S obzirom na blizinu ova dva projekta, u Makedoniji i Albaniji mogu i troškovi (npr za putovanja i sl) biti mnogo manji nego za projekte u Aftici.
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/14 ... egiji.html
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

https://www.energoinvest.ba/index-news- ... newsid=204

Poziv za prijem 32 radnika. Od čega li žive i koliko ih sada ima. Nikakve informacije.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

U plusu 2020. Puno znači kada se naplati otpisano potraživanje.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Mora da je dogorijelo poprilicno, jer su ta otpisana imali namjeru naplacivati nakon privatizacije.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Koliko god da se zanemaruju uloga Energoinvesta u sektoru prirodnog plina ipak imaju ključnu ulogu jer su oni potpisnici svih ugovora sa rusima.
Tema snabdijevanje plinom je vrlo aktuelna u posljednjih nekoliko godina, kazala je na početku press konferencije direktorica "Energoinvesta" Bisera Hadžialjević.

- Zaista ne želim da se ova priča pretvori u sukob neke dvije strane ili dvije kompanije. Mi smo u većinskom vlasništvu Vlade FBiH, samo treba da obavljamo svoj posao u nadležnostima koja nam pripadaju. Moramo da odgovaramo.za sve poreze koje poduzimamo u toku obavljanja naših funkcija. Od 1. aprila plin u BiH dolazi "Turskim tokom". Snabdijevanje je uredno i količine koje dolaze su dovoljne - istakla je Hadžialjević.

Ovom prilikom pokazala je novinarima i aneks ugovora koji je potpisao "Energoinvest" sa "Gazpromom".

- Aneks je odnosi na ugovor iz 1997. godine. A definira ulaznu tačku za plin i period isporuke plina. Aneks je potpisan jer je to zahtijevala ruska strana. Umjesto rutom preko Ukrajine i Mađarske, sad plin dolazi "Turskim tokom", a na isto ulazno mjesto kao i prije a to je Zvornik - pojasnila je Hadžialjević.

Dodala je da je Zvornik jedina tačka preko koje "Gazprom" želi da isporuči plin Bosni i Hercegovini.

- Zahtjev za prelazak na "Turski tok" je bio uslov da "Energoinvest" dobije ruski plin od 1. aprila, a trebalo je od 1. januara ove godine. Dobili smo 3 mjeseca da obavijestimo dosadašnje transportere. "Turski tok" omogućava sniženje cijena plina za 25 posto u odnosu na cijene koje smo dobijali od transportera preko Ukrajine i Mađarske. Za prva tri mjeseca smo platili skoro 3 miliona dolara više zbog toga što nismo prešli na "Turski tok" od 1. januara. To smo platili mađarskom i srbijanskom transporteru plina - naglasila je Hadžialjević.

Prema njenim riječima, u biznisu plina je sve javno i transparentno.

- Kad smo analizirali vidjeli smo da su tarife mađarskog transportera do 3 puta više od prosjeka. Imali smo poseban skuplji tretman. A nismo morali to da plaćamo. Mađarski ugovor ima klauzule i u njemu se navodi i prekidanje ugovora. Mi to ne radimo, jer mi nismo raskinuli ugovor, već smo mi javili mađarskom transporteru da "Gazprom" mijenja rutu snabdijevanja i to je viša sila i ne postoji način da mi plaćamo neke penale. Mi smo preuzeli sve radnje na ovu temu. Mađarski transporter je tražio da je nastupila viša sila i mi smo spremili dokumentaciju i bit će dostavljena - istakla je Hadžialjević.

Naglasila je da BiH dobija isti plin, samo drugom rutom.

- "BH Gas" je naš partner međutim neke promjene koje su se desile od decembra do danas zahtijevaju pojašnjenje. Uloga "BH Gasa" je definirana Uredbom Vlade FBiH iz 2007. godine i tamo je "BH Gas" operator transportnog sistema. A snabdijevač je "Energoinvest". Definirano je šta treba da radi operator, a to je briga za transportni sistem kroz FBiH, te da širi mrežu. Podnosi naravno i izvještaje. "BH Gas" ne može da nabavlja plin, Uredbom se zabranjuje miješanje djelatnosti. "BH Gas" nema ništa sa uvozom i prodajom gasa. Problem je nastao onog momenta kad je "Energoinvest" najavio promjene toka za dostavu plina. Nama je to izazvala sumnje i mi smo analizirali zašto se oni grčevito bore da ostane tuta preko Mađarske. Problem je nastao kad je "Energoinvest" ustanovio da "BH Gas" povlači poteze koji nanose štetu. Mi njima ništa ne uskraćujrmo, već smo samo povukli saglasnosti koje smo im ranije dali, a zbog zloupotreba - pojasnila je Hadžialjević.

Dodala je da je nakon toga "BH Gas" pokrenuo stvari i animirao mađarskog transportera na reakciju.

- Rekli su da ne žele promjenu rute i da je to odluka "Energoinvesta", te da će oni nastaviti sa ugovorom do 2023. Mi smo obavijestili Vladu FBiH i resornog ministra. Velika je šteta napravljena ovim potezom, isto pismo je upućeno i transporteru u Srbiji. A znaju da snabdijevanje starom rutom nije moguće. Pisma koja su oni uputili daju mađarskom transporteru pravo da postavlja dodatna pitanja. Nisu ni tu stali, "BH Gas" je dostavio dokumente da su izvršili uplatu za transport kroz Mađarsku od oko milion dolara i ako znaju da tom rutom neće biti isporuke gasa. Isto su uplatili i srbijanskom transporteru i to u iznosu od 600.000 dolara. Mi smo zbog ovog podnijeli krivičnu prijavu jer su uplate urađene u ime "Energoinvesta". Povukli smo poteze, banke su upozorene da to ne rade, ali uplate su otišle. I tu se stvar ne zaustavlja. Oni sad vrše nominacije prema mađarskom operateru i prema "Gazpromu". Mi smo jedini za to ovlašteni. Zašto je "BH Gasu" stalo da se ide preko Mađarske i zašto se za to toliko grčevito bore. Asocijacije mi kreću u vrlo ružnom pravcu, ali nek to radi Tužilaštvo KS - kazala je Hadžialjević.
Post Reply