Energoinvest

panzer
Posts: 11894
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Šta je argument Za a šta Protiv?
Sitna buranija
Posts: 2009
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Energoinvest

Post by Sitna buranija »

Pa ne znam, argument Za bi bio zaustavljeno propadanje, posao sa plinom (vraćanje poslova od BH Gasa), još uvijek postojeći poslovi u inostranstvu i relativno niska trenutna cijena, a argumenti Protiv bi bili dosadašnji gubici u poslovanju koji su nagrizli suspstancu kapitala, naslijeđeni problemi i odlazak stručnjaka. Onako jbg razmišljam, pa me interesuje mišljenje i drugih o tome, možda ko izbaci kakav pametan argument Za ili Protiv...
panzer
Posts: 11894
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Čini mi se da ima hiljadu faktora o kojima bi smo mogli pričati i čak mislim da su tokom godina spominjani na ovoj temi.

A u zadnjoj godini je aktuelna neosporiva uloga u sporazumu sa Gazpromom. Ne postoji niko osim EI. Nikakvi pokušaji preuzimanja zastupništva nisu uspjeli.
Vjerovatno će tako i ostati nakon aktelnog režima u Rusiji ( ako nakon njega ostane svijet kakvog znamo).

To bi isto tako značilo da EI treba da profitira kao ovlašteni uvoznik. Da ima određenu maržu kao svaka normalna firma.

E sad problem je što se i tu vlada entiteta ponaša kao u ostalim javnim preduzećima. Uglavnom se odluči da marža na cjelokupni godišnji uvoz tj godišnja dobit od plinskog posla bude u visini troška telefonskog razgovora sa Rusijom.

Priča o poslovanju inžinjeringa je opet za diskusiju u drugom smjeru.
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Energoinvest

Post by Profesor70 »

Škakljivo je ovo oko Energoinvesta. Ovo sa gasom je samo vrh ledenog brijega. Unutra ništa ne valja. Prezaduženi su.
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Koliko ja znam najmanje 5 plata jos kasni. Nek me neko ispravi ako nije tacno. Volio bih da nisam u pravu.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Energoinvest

Post by beka26 »

Ne bih da imenujem nijednu, ali evo. Prilično sam siguran da će cijena energoinvesta da skoci
Eto, pogodio sam.. 8-)
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Energoinvest

Post by beka26 »

Što ti je imati monopol na uvoz plina koji će biti u budućnosti vrlo tražen.
Ko ga bude imao imat će dobar profit.
panzer
Posts: 11894
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Dvojica radnika Energoinvesta prošle sedmice su uhapšeni u Tanzaniji. Iz kompanije su za portal "Avaza" pojasnili zašto je došlo do privođenja.

Kako kažu, nije bilo nikakvog pravnog i zakonskog osnova vezano za zakone Tanzanije za privođenje radnika.

Trenutno rade na dva projekta u Tanzaniji
- Radi pojašnjenja naša kompanija trenutno realizuje dva projekta u Saveznoj Republici Tanzaniji u investicionoj vrijednosti od približno 100 miliona dolara. Riječ je o ugovorima izgradnje 400 Kv trafostranice i dalekovoda koji su u završnoj fazi. Realizacija ovako zahtjevnih i vrijednih poslova u inostranstvu često je spojena sa nepredvidivim situacijama kao što je ova koja se desila Energoinvestu u Tanzaniji - navode na početku odgovora.
panzer
Posts: 11894
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Akcenat ovog teksta iznad je na "završne radove" a ne na dva radnika.....
panzer
Posts: 11894
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Ako ništa ,nisu u minusu. Ostvarili su više od 2 miliona KM dobiti.

Sad, stavka nabavna vrijednost prodane robe je preko 160 miliona KM i znatno je veća od cifre iz predhodne godine.
Pošto stalno spominjem da zavod za statistiku uvoz struje i plina vodi na istom mjestu onda je veliki dio od 252 miliona KM iz prošle godine otpada na uvoz plina jer ovih energoinvestovih 160 miliona nije ništa drugo nego uvoz plina.
Post Reply