Energoinvest

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Sitna buranija wrote:Pa eto, vrijedi neke 3-4 KM. Vjerujem da bi se i u slučaju likvidacije dobile 2-2,5 KM...
Na dugove ste zaboravili?
Ja sam davno napisao da dionica vrijedi koliko zgrada na Pofalićima umanjeno za dugove.
Znači, ništa.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

I valjda uvećano za potraživanja.
montypython
Posts: 3861
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

proleter wrote:
Sitna buranija wrote:Pa eto, vrijedi neke 3-4 KM. Vjerujem da bi se i u slučaju likvidacije dobile 2-2,5 KM...
Na dugove ste zaboravili?
Ja sam davno napisao da dionica vrijedi koliko zgrada na Pofalićima umanjeno za dugove.
Znači, ništa
.
Iz ovoga bi slijedilo da su dugovi 54 miliona što mislim da nije slučaj. Je li to znaš ili tvrdiš 'nako. Plus ima i potraživanja, prvo dug za urađeni posao u Kurdistanu mislim da je bilo 10 ak m dolara, nešto malo je plaćeno ove ili prošle godine kad je stao rat tamo mislim da još treba biti plaćeno min 7-8 miliona dolara. Drugo, Benzinske stanice u Hrvatskoj nisu plaćene mislim da je tu 15ak m. Treće poslovni prostori u više gradova regije i Evrope. Pa ispitna stanica. Dakle 54 plus 10 plus plus 15 plus plus 10 plus bar 5 ispada bar 90 miliona. Minus nekoliko neplaćenih plata recimo 5 miliona ostaje 85. Pa onda odbiti eventualne dugove ako ih ima i sl. Pa to kroz broj dionica. I to ne računajući brend, know how, patente i posl prostor u Sa u koji će preći.
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Ima E i vrlo vrijednu nekretninu u Čemaluši. cca. 3000 kvadrata austrougarske građevine na zemljistu od 1247 kvadrata.

Međutim brojne su i tuzbe, penali... mislim da berza govori sve. 90 feninga po dionici, da iko misli da tu ima skrivenog blaga, kupovao bi. Svukli su je nisko, niže će samo otići ako se proglasi stečaj.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Postupak kupoprodaje poslovne zgrade "B" poslovnog kompleksa Energoinvesta, za potrebe smještaja institucija Vlade FBiH, uspješno je proveden, a ovom prodajom učinjena je poslovno stimulativna transakcija , čime je omogućeno da Energoinvest uđe u novu fazu konsolidacije vlastitog poslovanja i daljeg razvoja, saopćeno je iz Energoinvesta.

Energoinvest je i danas, nakon svih dešavanja i izazova sa kojima se susretao zahvaljujući naslijeđu, imenu, referencama te uposlenicima koji ovu kompaniju tretiraju kao svoju kuću, i dalje jedna od rijetkih bosanskohercegovačkih kompanija koju mnogi sa respektom prepoznaju u zemljama iz regije te Alžiru, Etiopiji, Libiji, Iraku Tanzabiji sa ugovorenim projektima koje Energoinvest sada realizuje u investicionoj vrijednosti od preko 200 miliona USD.

Kako bi pospješio poslovanje, te poboljšao svoje novčane tokove, Energoinvest je odlučio da svoj kapital iz jednog oblika (nekretnine) pretvori u drugi (obrtni kapital) tj. da prodajom poslovne zgrade, objekta B, ostvari stabilizaciju i konsolidaciju poslovanja Energoinvesta, što predstavlja jednu novu fazu i novi preokret u istoriji kompanije. Ove aktivnosti su učinjene u svrhu ubrzane realizacije projekata, izmirenja obaveza koje postoje, te pokretanje novih projekata i ideja daljeg razvoja Energoinvesta.

Ova akcija predstavlja potporu za novi ciklus poslovanja za koji je Energoinvest spreman, a kojim će bez većih poteškoća iskoristiti poslovne prilike koje se pružaju.

Odlukom Vlade Federacije da se od Energoinvesta kupi poslovna zgrada u objektu B, postignuta su dva pozitivna efekta. To je, da Vlada FBiH trajno riješi smještaj svojih institucija, a Energoinvest postigne svoju potpunu stabilizaciju i konsolidaciju.
Stoga uposlenici i Uprava Energoinvesta izražavaju svoje zadovoljstvo da je Vlada Federacije sa Premijerom Fadilom Novalićem na čelu, pored potrebe da obezbjedi smještaj svojih institucija, prepoznala potrebu da se pomogne i konsoliduje Energoinvest, i sačuva brend koji je prepoznatljiv svuda u svijetu. Postojanje jakog Energoinvesta je značajno za kompletnu privredu BiH.

Naravno, samo pažljivim upravljanjem i korištenjem sredstava prevashodno u realizaciju projekata, nastojaćemo da proširimo djelatnosti, uvedemo mlade ljude u poslovne procese, te razvijemo dalje primjenu novih tehnologija, dodaje se u saopćenju.
Cemu ovo kad smo ih danas likvidirali i rasprodali nekretnine.
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Ma dobro, ne brani niko da se bude optimista.
Svak za svoje pare.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Zar je stanje toliko lose da ce 44 miliona km propasti u zemlju?

Necu reci 54 ,ovih 10 miliona moze "otpisati" jer ce otici na interventna izmirenja dugova
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Zar je stanje toliko lose da ce 44 miliona km propasti u zemlju?

Necu reci 54 ,ovih 10 miliona moze "otpisati" jer ce otici na interventna izmirenja dugova
Mislim da malo ko zna kakvo je stanje zaista. Malo ko izvan E. Ono sto ja znam jeste da ima more tuzbi koje ce izgubiti, pa i penala koje treba platiti.
Hoce li odnijeti sve novce, to ne znam, Zadnja plata isplacena prije 20-tak dana za januar. Znaci evo 8 plata, tu je nekoliko miliona. Devizne plate kasne jos vise i tu ima more tuzbi.
Pitam vas, znate li ko ceka platu 8 mjeseci? Koji profil strucnjaka? I tako vec 2 godine.
Mozda sam ja pesimista, ali mozda sam i realan.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Zato i kazem da se ova prva uplata moze otpisati jer nema nikakav investicioni potencijal.
Za razliku od naredne dvije.
Kako sam shvatio dva puta po 22 miliona. Tesko da im se ista bolje moglo desiti u ovoj situaciji.
Ta zgrada,objekat B je svakako bio za prijeratni EI, dosta prostora danasnja firma nije ni koristila.
I steta sto je i onaj prostor ispitne stanice prepusten agenciji za privatiaciju na prodaju
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Zato i kazem da se ova prva uplata moze otpisati jer nema nikakav investicioni potencijal.
Za razliku od naredne dvije.
Kako sam shvatio dva puta po 22 miliona. Tesko da im se ista bolje moglo desiti u ovoj situaciji.
Ta zgrada,objekat B je svakako bio za prijeratni EI, dosta prostora danasnja firma nije ni koristila.
I steta sto je i onaj prostor ispitne stanice prepusten agenciji za privatiaciju na prodaju
Kako ono ide? Svake godine po 22 miliona jel?
Ako E prezivi do sljedece uplate. I opet ce tu biti milionskih dugovanja koja ce da se nakupe.
Post Reply