Energoinvest

Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Mislim da sve već znate, ali da vam ipak ništa nije jasno.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Hajde, rizikujemo po ko zna koji put. Pa ćemo da vidimo.

I evo pitanje. Da li bi iko od privatnih lica, firmi, ili nekog trećeg dao 54 miliona KM za ovu zgradu?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Cirkus samo što uopće nije smiješno.
Vlada vlasnik 67 % kupuje zgradu od sebe. Uslovi konkursa nacrtani za Energoinvest, samo što nisu napisali da predmetna zgrada ima veliko E na krovu.
Kada novac legne Vlada može odlučiti da taj novac ode na isplatu zaostalih plaća, obaveza, dugova....i još da izda par kancelarija ...kome, Energoinvestu? Ili će na ulicu jer će postati tašna-mašna firma? U Hrvatrskoj im je ionako sve propalo.
Sprdnja. Tipična Novalićevska kombinatorika.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Jel bolje bilo dati agenciji za privatizaciju da prodaje zgradu i čekati da birokrate nešto prodaju?
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

A što je cirkus? Je li bilo bolje plaćati SDPu 50 hiljada mjesečno do unedogled? Ili kupovati po Mostaru zgrade "za potrebe vlade" od privatnika u službi HDZa za po 3,5-4 hiljade KM po m2. Upravo da kupe od sebe je i najbolji potez, troše stvarno trećinu novca a ulažu ga u svoju firmu koji bi inače možda propala, pa bi onda na doboš otišla i firma i zgrada a ovako imaće i zgradu u 1/1 vlasništvu i i dalje 67% firme koja sad neće propasti. Naravno da će sad platiti i zaostale plate i nadam se dugove. 400 radnih mjesta je u pitanju plus doprinosi koji se uplaćuju a sad će imati priliku da rade i da rastu, ne kažem da će je iskoristiti vidjećemo, ali u suprotnom je ne bi ni imali. Ovdje se je kraj već nazirao. U čemu bi bilo bolje da su kupili od druge firme (koja "nije svoja") ili nastavili plaćati najanmninu. Po meni najbolji potez Vlade otkad postoji a daleko od toga da sam ljubitelj SDA, ne ulazim uopšte u nekakve skrivene motive ako ih ima, sam potez je apsolutno najbolji i za zaposlene i za dioničare Energoinvesta (što je valjda očigledno) i za Vladu jer u stvari plaća trećinu pomenute cijene i za porezne obveznike (iz istog razloga kao i za Vladu). Kome u stvari ovo NE odgovara osim iz politikantskih razloga? Je li trebalo kupiti Fahrin toranj?
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Energoinvest

Post by Sitna buranija »

Ma ovo je jedan od boljih poteza koji je država napravila u zadnjih deset godina. Baš me briga što je Novalić premijer vlade, kada naprave dobar posao treba to i reći. Samo da se ovo dovede do kraja. Ne bi bilo prvi put da se stvari "zakomplikuju"...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Ne ložite se, ništa manjinski dioničaro od ovoga neće imati, vlada je svoju ozbiljnost mogla dokazati štiteći imovinu u inostranstvu.
A stvari se mogu zakomplikovati jednostavno zato što je konkurs nacrtan za E pa neko ovo može lako oboriti.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:Ma ovo je jedan od boljih poteza koji je država napravila u zadnjih deset godina. Baš me briga što je Novalić premijer vlade, kada naprave dobar posao treba to i reći. Samo da se ovo dovede do kraja. Ne bi bilo prvi put da se stvari "zakomplikuju"...
Imam nešto osjećaj da će biti bombardovanja naslovnicama u Avazu sljedećih par dana, već je na članku na Klixu bilo toliko botova a stranica potpuno hakirana da su samo lajkovani negativni komentari a sve ostalo se brisalo tako da je admin naprasno ugasio članak jer je potpuno izgubio kontrolu.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

proleter wrote:Ne ložite se, ništa manjinski dioničaro od ovoga neće imati, vlada je svoju ozbiljnost mogla dokazati štiteći imovinu u inostranstvu.
A stvari se mogu zakomplikovati jednostavno zato što je konkurs nacrtan za E pa neko ovo može lako oboriti.
Pa ti što obore vjerovatno će se morati suočiti sa 400 zaposlenih i njihovim porodicama pred svojim centralama, pred izbore.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Dobri ste....
Vlada je prihvatila tu informaciju te je sada potrebno da se o rezultatima javnog konkursa očituju Pravobranilaštvo FBiH i druge nadležne službe da daju zeleno svjetlo.
Post Reply