Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Taj naslov ide uz onaj Iz Njemačke sa pozivom da se štedi struja i da je svaki KWh bitan.
Dobto je da zabraniše izvoz peleta i ogrevnog drveta.
Dio problema je riješen. Drugi dio će biti plin.
Gledam ove grafove potrošnje u noćnim satima,.. ukoliko du tačni,.. potrosnja pada ispod 700 MWh.
Pa mi nije jasno da se ovako malo izvozi.
Očito da ne samo da HE rade "pod ručnom"" nego i TE rade neku minimalnu proizvodnju.
Ovo će biti polugodiste sa najmanjom proizvodnjom u posljednjih 15 godina.
Skoro da čovjek povjeruje da su i naše Elektroprivrede dio zavjere.
panzer
Posts: 11866
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Da li tu ima nešto oko balansiranja sistema. Negdje je bilo spominjano da je vrlo bitan balans između proizvodnje i potrošnje.
Ali i pored toga, hidroelektrane vjerovatno rade minimalno. EPBIH ima prostora da ne koristi hidropotencijal jer može pokrivati svoj konzum ali šta je sa mostarskom.

Kad smo kod te zavjere, šta Australija odjednom ima sa svim tim

https://www.akta.ba/vijesti/svijet/1496 ... zbog-nesta
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ranije sam često pratio taj graf potrošnje i koliko se sjećam išao je i preko 3.000 MW a rjetko kad je bio ispod 1.800 MW.
Ako sad u noćnim satima padne na 1100 MW a HE ipak proizvode bar 300 ili 400 MWh kako onda samo 700 MW rasporediti na 5 termoelektrana ako je to normalna proizvodnja Stanara i Kanja.?
panzer
Posts: 11866
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Tuzla često radi sa jednim blokom. Eventualno se povremeno B3 uključi. Ali kamioni iz Stanara idu svakodnevno kao i proizvodnja iz Kreke. Vode u akumulaciji imaju, uglja imaju. Valjda čekaju drugo polugodište i aktiviranje bloka 6 kada će to sve biti izraženije.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Nocu svi blokovi, uglavnom, rade na tehnickom minimumu, npr. blok 7 230MW TE Kakanj proizvodi 160MW a na mrezu salje 140MW( vlastita potrosnja bloka, ventilatori, mlinovi, pumpe.. , uzimaju cca 10% proizvedene kolicine) , blok 5 i 6 110MW proizvode cca 80MW a na mrezu salju cca 70MW. Za HE ne znam tacno koliki je minimalni protok.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 16 Jun 2022, 15:36 ...
Očito da ne samo da HE rade "pod ručnom"" nego i TE rade neku minimalnu proizvodnju.
Ovo će biti polugodiste sa najmanjom proizvodnjom u posljednjih 15 godina.
Skoro da čovjek povjeruje da su i naše Elektroprivrede dio zavjere.
S obzirom da je očito da sve vodi ka dramtičnoj energetskoj jeseni i pogotovo zimi u zapadnoj Evropi (redukcije isporuke gasa iz Rusije, zatvorene brojne termoelektrane "zbog klimatskih promjena", poskupljenja svih energenata, prekinuti lanci snabdjevanja zbog ovoga ili onoga (čas zbog nedostatka vozača ili kontejnera, čas zbog rata, korone, majmunskih boginja i sl)) i da se sve čini da tako bude, da mnogi mediji i političari več neko vrijeme govore da se "može u sobi i sa 15 stepeni ako se obuče džemper", "da se može kupati i sa hladnom vodom" i da se slične izjave, kao slučajno, pojavljuju u više zemalja odjednom te da nema nikakve sumnje da je sve koordinisano, ne bi me iznenadilo da je i to tačno, odnosno da su i naši političari primili instrukcije odozgo da malo podignu ručnu sa proizvodnjom ne bili se situacija dodatno otežala. Ne kažem da je tako 100% ali ne isključujem. Znamo već da naši ministri spominju zelenu energiju i na starim kopovima sade brzorastuće drveće i još kojekakve budalaštine. Ne znam samo jesu li vrbovani ili samo pritisnuti/ucjenjeni da to rade i govore. Mene lično ne bi iznenadilo da se u sred grijne sezone nešto "slučajno" pokvari u nekoj TE i da se čeka na rezervni dio 50ak dana tako da se ne može našim izvozom pomoći Evropi.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ja i dalje ne mogu da vjerujem da postoji globalna zavjera ali mi nije jasno mnogo stvari..
Vučić se već godinu dana žali na vlažan ugalj i najavljuje to kao problem i iduće zime.
Za godinu dana se moglo napraviti 1000.000 kontejnera pa da ih ne nedostaje,.. čelik poskupi 200% i neće Mittal da snizi cijenu iako je prosle godine imao 200 miliona dobiti,.. nego odluči zaustaviti proizvodnju.
Imam osjećaj da su svi u jednom trenutku dosli do spoznaje da je bolje proizvoditi manje i vjestački stvarati nestašicu pa prodavati po visokoj cijeni uz visoku zaradu nego proizvoditi viskove i obarati cijenu konkurenciji uz malu ili nikakvu zaradu.
Nije mi jasno kako je to odjednom kliknulo kod većine da je nestasica prava stvar.
Da li se desilo spontano ili izrežirano.
Sitna buranija
Posts: 2006
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Da nije nevidljiva ruka Adama Smitha? :roll:
panzer
Posts: 11866
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Spontano je. Dosta poskupljenja su inflacijska reakcija. Odnosno na poskupljenju jednog dijela ulaznih parametara svi su korigovali svoj proizvod po željenoj cijeni.
Trebalo bi da se dodatna zarada iskoristi i za rast plat s u privredi.

Što se tiče proizvodnje struje u BiH, nije zavjera ali je planski.

Da je prvi dio godine bio kišovit , sada bi se proizvodili veći viškovi i izvezeno bi bilo bar 800 miliona KM a ne ,ionako rekordnih, 500 miliona za 4 mjeseca.
panzer
Posts: 11866
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://avaz.ba/vijesti/bih/751015/iz-u ... -na-struju

Ova briga za prekomjernu potrošnju struje u zimskom periodu se da riješiti potrošnim razredima.
Još 1995 ili 1996. EPBIH je ograničavala potrošnju po domaćinstvu na ,čini mi se,230 KWh mjesečno. Preko toga su bile neke "sankcije" ,da li veća cijena ili nešto.

Sada kada krene zimska tarifa mogu kućanstvo ograničiti na 300 ili 500 KWh. I da do tog iznosa ostane stara cijena a preko toga da se plaća 50 ili 80 % skuplje.
Time bi izašli u susret malim potrošačima i penzionerima a opet zaustavili masovno korištenje za zagrijavanje većih prostora grijalicama
Post Reply