Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa kako sad. Ne znaš koja će sutra cijena biti.

Možeš govoriti vrijedi toliko ili toliko ali nije baš posao ni čekati 10-15 godina da to što vrijedi i tržišno postane tako. Kad ovi i dalje imaju isti način. Hajde malo su se paketirali u zadnjih mjesec dana ali još uvijek sipaju i po 1000,2000 dionica.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne mislim da se radi o 10 ili 15 godina do tržišne potvrde realne vrijednosti. Onaj koji je kupovao neće više htjeti da cijena bude niska. Prije će biti da se radi o sedmicama ili danima do kraja paket prodaje, ako nije već gotovo. Sumnjam da će se ova dionica ikad više moći kupiti na ovom nivou. Osim toga ima i dividenda. Znamo da EPBiH bez problema čak i pri ovako niskoj cijeni struje može imati dobit od 30-40 miliona pa i 60. Da je cijena struje normalnija imali bi i preko 100. Međutim čak i pri 30 m dobiti to je 1 KM po dionici ili 10% od ove cijene sad. Pri 60 m dobiti-duplo. Tako da jednostavno ne vidim kako se može izgubiti na ovoj dionici pri ovoj cijeni dok je mogućnost za dobit ogromna. Realno upravo je ova pljačka tj paket prodaja fondova i dovela da je uopšte moguće kupiti JPESR po ovoj cijeni sad, zato i sumnjam da će ta mogućnost dugo trajati. Čim se taj "prozor" zatvori desiće se ono što se desilo i na FDSu i na SOSORU i što se izgleda dešava na BSNLu samo što je po meni mogućnost rasta za JPESR veća
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Dok je kod Big-a 1,29% dionica, rasprodaja nije gotova...
brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer wrote: 15 Jun 2020, 08:17 U maju niska proizvodnja u HE a pojačali su u TE.
Bičakčić prije nekoliko dana spominje da se dosta i uvozi po niskim cijena što bi bilo dobro ako se može uvesti po trenutnim cijenama. Ali ni potrošnja u maju nije bila nešto velika.
Danas sam prolazio pored Jablaničkog i iznenadio se, mislio sam da je akumulacija prazna pa da je zbog toga loša proizvodnja na HE.
Akumulacija je puna do mosta u Konjicu.
grovnica
Posts: 49
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by grovnica »

pozdrav forumašima. godinama pratim ovaj forum (pasivno) ali evo konačno se odlučih registrovati i upitati za savjet.
planiram uložiti cca 70-100k KM u dionice, kao dugoročnu investiciju ali i izvor prihoda kroz dionice. volio bih kupiti elektroprivrede za 40k i jos 20-30k BH Telecoma.
ono što me interesuje je na koji način forumaši dođu do dionica. čekanje dok se ne pojavi zadovoljavajuci prodajni nalog i kupovina, nuđenje ponude pa ako se nađe odgovarajući prodavac, ili neka treća metoda?
pitam najviše što znam da se dosta dešava zakulisnih radnji pa da ne gubim vrijeme. unaprijed hvala
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Nadjes brokera koji ce ti postaviti nalog za kupnju. Najbolje da nadjes kucu koja nudi online izdavanje naloga, tako da ti mozes reagovati. Moj savjet je ne izlazi sa velikom sumom na kupovnom nalogu.
Samo moras biti svjestan da ovdje postoji rizik od gubitka djela ulozenih sredstava i da nema nikakve garancije za profit.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Odeš u neku brokersku kuću (ili nazoveš) i oni će ti reći šta treba. Po sjećanju, trebaće potpisati s njima neki ugovor o posredovanju u trgovini vrijednosnim papirima. Onda može na razne načine, možeš se s njima čuti i telefonom savjetovati i sl te dati nalog za kupovinu. Njihova provizija je cca 1,0-2 % zavisno od br kuće. Ustvari to je zbir više troškova, od njihove provizije do troškova berze, banke, registra i sl. Pred konkretnu transakciju /kupovinu moraš brokerskoj kući uplatiti ili imati na svom računu kod njih uplaćen iznos jednak ili veći od vrijednosti očekivane transakcije (sa provizijom). Nalog možeš dati brokeru sa količinom dionica koje bi kupio, cijenom, trajanje naloga uslučaju da nema prodavca i sl. Npr kupujem JPESR, 500 kom po 10,2 KM dnevni nalog (tj ako ne uspiješ kupiti taj dan nalog se poništava i sutra ga nema) ili dvodnevni sedmični itd. Također možeš dati nalog sa diskrecijom da cijena ne bude fiksna nego da broker ako vidi da može kupi i po nižoj cijeni (ili proda po višoj) tj povoljnijoj po tebe, ali mu i taj limit moraš reći. Također možeš dati i druge uslove tipa da se kupi sve ili ništa itd i sl. Dobro istraži sve prije transakcije, poslovanje, bilans, dividendu ako je ima, mogući razvoj firme u budućnosti itd i sl ali prije svega realnost trenutne cijene. Što je potcjenjenija to je manja šansa da se opečeš a veća da zaradiš. Po meni bitno je da novac koji ulažeš nije od kredita i sl nego da ti je to neki višak. Mada nema garancije za sigurnu zaradu i povrat ima vjerovatnoća za to koja se može procjenjivati objektivnim parametrima. Po meni sa JPESR teško možeš izgubiti na ovoj cijeni, dugoročno bez obzira što ovi forsirano prodaju. Da ne prodaju, cijena bi bila viša/realnija pa se ne bi moglo kupiti po toj cijeni. Ne bih bio previše bojažljiv jer ko god namjerava investirati mora kupiti kad tad, nema ništa od vječnog gledanja i analize bez kupovine. Meni lično praksa je pokazala da je najisplativije kupiti kad niko drugi neće/ne smije jer čekaju "rasplet". Da ne ponavljam sad ono što sam pisao u junu ovdje. Možda da kupiš par stotina kom čisto da vidiš kako to ide pa onda da pređeš na veće količine. Ja lično bih izbjegavao brokerske kuće ili kuću preko kojih idu ove forsirane prodaje.
grovnica
Posts: 49
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by grovnica »

hvala obojici. nacelno se slazem sa svim što je rečeno. moje je iskustvo da u vremenu krize je i prilika, i to je razlog zašto dio svog novca hocu da i investiram.

Sabur2 zašto mislite da je bolje ne izlaziti sa velikim kupovnim nalozima? u slučaju kupovine, ipak se nešto uštedi na provizijama..
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nije bitno koliko je veliki kupovni nalog, prodajna strana će obezbijediti tu količinu.
Pogotovo na bh telecomu i elektroprivredi. Vjerovatno na obje elektroprivrede.
Kad su već spomenute obje, mostarska ep više nema crijevo na koji se izvlači gotov novac. Aluminij ne radi a ostali konzum je isti. Sad će biti zanimljivo kakav će imati rezultat. I ako bude značajno pozitivan da li će se nekad isplatiti dividenda. Sigurno je da bi do sada bila isplaćena da većina novca neće otići u budžet.

A EPBiH i dalje ima crijevo za ispumpavanje zvano rudnici.

Mada se opiru pritiscima:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/ele ... /200716141

Sad imamo situaciju da EPBiH ukida svoje naplatne službe i tako direktno smanjuje troškove jer je tu bilo angažovano bar stotinjak ljudi a rudnici i dalje tamburaju svoju priču bez ikakvog smanjenja administracije a prozivaju EPBiH da im ne uplaćuje za robu iako im je avansirala preko 100 miliona KM.

Treba ih poslati u stečaj pa krenuti ispočetka.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Crobih se malo pojačao ovih dana. Neka se nađe hiljada-dvije komada.
Post Reply