Elektroprivreda BIH

zrtvasvihrezima
Posts: 35
Joined: 11 Jul 2022, 18:33

Re: Elektroprivreda BIH

Post by zrtvasvihrezima »

Neznam, zaista su mi podijeljeni mišljenje i osjećaji oko ulaganja u dionice EP. Objektivno vrijedi kada bi se tu radilo domaćinski. Ali mnogo puta provjereno u praksi gdje dominira politika i korupcija ovdašnja tu iste imaju ogromnu razarajuću moć.
beka26
Posts: 822
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Elektroprivrede BiH, za naredne 3 godine, navodno, predviđa promjenu cijene. Gubici iz prethodne godine prešli su 140 miliona maraka, prenosi BHT.

– Mi još uvijek nismo donijeli konačnu odluku, ali loše je interpretirano poskupljenje, iz konteksta Plana izvučeno. Mi razmatramo model blok tarifa, da kažem, nešto slično kao u RS, navodi v. d. direktora EPBiH Sanel Buljubašić.

Povezana vijest:
struja-19-800×445
Od 1. januara niža cijena struje u Federaciji BiH
Reagovao je i ministar energije, rudarstva i industrije FBiH.

– Apsolutno netačna informacija, interpretirana u medijima da će na onaj ili ovaj način doći do poskupljenja struje. Jednostavno se radi o metodama uštede energije za naredni period, kaže Vedran Lakić.

Kako su dalje pojasnili, građanima koji troše do 300 kilovata el. energije ne bi trebalo doći do poskupljenja struje. No Plan pozitivnog poslovanja koncipiran je tako da predviđa povećanje cijene korisnicima koji se snabdijevaju u okviru javne usluge, uključujući domaćinstva. To je većina kupaca na niskom naponu, odnosno većinom javnom snabdijevanju, odnosno domaćinstva koja je prvenstveno na EP BiH, dakle nisu izabrali posebne i druge trgovce koji postoje.

Iz Elektroprivrede BiH rekli su da je krajnja odluka o promjeni cijene u nadležnosti federalne regulatorne komisije za energiju. No u FERK-u pojašnjavaju da do sada nisu zaprimili zahtjev od EP za promjenu cijene struje
brzi
Posts: 2516
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

brzi
Posts: 2516
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://rtvbn.com/4057298/strajk-rudara ... i-otkazima

"Osnovni zahtjev rudara je da Vlada poništi ugovor o koncesiji o kopanju uglja na ležištu „Ugljevik Istok 2“, koji je sklopljen sa firmom „Comsar Energy“ Rašida Serdarova i to dodijeli RiTe Ugljevik."


Rudari se bore za svoj rudnik.
Dejan118
Posts: 243
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Elektroprivreda RS objavila 145 miliona dobiti u 2023 godini. Kako sad objasniti ove gubitke u EPBiH ?
Sitna buranija
Posts: 2029
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ja sam to davno objasnio, čim su najavili koga će postaviti za vd. I tada sam rekao, jadna nam je majka...
Sitna buranija wrote: 18 Jul 2023, 14:15
Evo sam ih sada "guglao". Dobro, ovaj Milenko Obad je i dosad bio u NO (dr. sci), zato mi je i bilo poznato ime.

Adis Kepeš (pred. NO) - jedino što sam našao direktor Starline (prodaja Mercedesa), dakle usko povezano sa djelatnošću elektroprivrede.
Damir Okanović - nađoh da ima direktor firme Komunalac Gradačac sa takvim imenom. Uska veza sa elektičnom energijom, nema šta.
Vedran Kaser - ovaj bi mogao biti IT tehničar, inače bio SDP zastupnik u ZDK.
Idham Kruško, diplomirani ekonomista predaje u srednjoj školi u Tešnju. SDP. Bio na njihovim listama.
Edin Hamzić- ima neki ekonomista iz neke konsultantske firme koji opet nema veze sa elektroenergetskim sektorom, ako je to taj.

Ukratko, ako sada ne naprave 100 mio KM dobiti neće nikad. Ipak, imati ovakvu ekipu na okupu (ako su to ti likovi)...

Uglavnom, jadna nam je majka...
Last edited by Sitna buranija on 18 Mar 2024, 16:57, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3869
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 18 Mar 2024, 16:07 Elektroprivreda RS objavila 145 miliona dobiti u 2023 godini. Kako sad objasniti ove gubitke u EPBiH ?
A) najnesposobnija uprava ikad, gdje računam sve, od menadžementa EP do ministra i premijera. Kombinacija više faktora-štetnih ugovora, nesposobnosti da poboljšaju stanje, neznanje da prodaju proizvod na berzi ili strujni dealovi sa mutnim posrednicima u cilju namicanja lične koristi i najvažnije- populističko držanje cijene nisko, posebno za domaćinstva. Umjesto da kao svaka normalna firma režu troškove i povećavaju prihode oni obrnuto pumpaju troškove a smanjuju prihode.

B) svjesna namjera da se firma ošteti, da li po naređenju odozgo (likovi iz EU, Ursule i sl, "evropski put" "zelena tranzicija") ili jednostavno da se firma prikaže kao neprofitabilna da bi javnost lakše progutala npr privatizaciju izvana koja se možda sprema za nekoga koji će čim preuzme najednom postati profitabilan.
Nisam ni sam siguran koji je od ova dva faktora a možda je mix oba. U svakom slučaju nije do firme same, ne radi se o regularnom ili normalnom poslovanju jer bi drugi upravljač iole sposobniji, s ovom istom firmom ove ili bilo koje druge godine imao dobit od bar 200 miliona i to minimalno, svake godine. Ovo zavisi isključivo od upravljača a način na koji sa sad posluje je potpuno abnormalan i protivzakonit.
brzi
Posts: 2516
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Nije baš sve do uprave.
Elektroprivreda RS-a ima manju potrosnju na javnom snabdjevanju a znatno veću proizvodnju u HE.
Mogu proizvodnjom iz HE pokriti javno snabdjevanje i da i ostane jos viska 1 TWh.
Naravno i proizvodnja iz rudnika je jeftinija u Ugljeviku i Gacku nego iz rudnika EPBiH koncerna.
Elektroprivreda BiH ima skuplju proizvodnju od druge dvije elektroprivrede i ne treba se cijenom ravnati, niti moze.
Tek kad je susna godina tek onda je EPBiH u prednosti,.. ako ima dovoljno uglja.
brzi
Posts: 2516
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

"Građanima i drugim potrošačima koji iznadprosječno i nepotrebno troše električnu energiju poveća cijenu, a svi građani koji prosječno troše njih je preko 60%, neće im biti dodatno povećana cijena električne energije”, kazao je Vedran Lakić, ministar energetike i rudarstva FBiH."

Trebalo bi pojeftiniti svima,.. pa da iduće godine raspišete tender za prodaju većinskog dijela EP.

https://tip.ba/2024/03/18/rudnici-ispor ... -scenarij/

Isporuka iz rudnika koncerna 70% od dogovorenog.
Dejan118
Posts: 243
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 18 Mar 2024, 18:07 Nije baš sve do uprave.
Elektroprivreda RS-a ima manju potrosnju na javnom snabdjevanju a znatno veću proizvodnju u HE.
Mogu proizvodnjom iz HE pokriti javno snabdjevanje i da i ostane jos viska 1 TWh.
Naravno i proizvodnja iz rudnika je jeftinija u Ugljeviku i Gacku nego iz rudnika EPBiH koncerna.
Elektroprivreda BiH ima skuplju proizvodnju od druge dvije elektroprivrede i ne treba se cijenom ravnati, niti moze.
Tek kad je susna godina tek onda je EPBiH u prednosti,.. ako ima dovoljno uglja.
Elektroprivreda RS ima i manju cijenu kWh . U RS je struja znatno jeftinija nego u EP BiH . Nije to zbog cijena troskova ...uprave ili neceg trceg . Kljucno je da Elektroprivreda RS nema malih akcionara i da ce sva dobit biti uplacena da popuni ogromnu rupu u budzetu RS.
Post Reply