Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11939
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Poslan je jedinstven zahtjev, a kako se to birokratski rješava, vidi se. Uglavnom svi gledaju kako se gubici gomilaju a niko se ne osjeća odgovornim.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ništa ja I dalje smatram da, ukoliko se ovo sa korekcijom cijene ne riješi brzo (recimo novi korigovani zahtjev u roku nekoliko sedmica) i sa nekom povoljnom cijenom za firmu tj da počne tržišno poslovati, da je nama glavni način rješavanja problema da nam većinski-država otkupi dionice po knjigovodstvenoj cijeni. Pa ako žele socijalno poslovanje neka budu 100 % državni i delistiraju se sa berze I onda dijele struju džaba. Ali ono što ne može je da budu socijalna ustanova I da ISTOVREMENO budu na berzi sa nekoliko hiljada malih dioničara glumeći da su tržišni. Glavna adresa je sad Nikšić a ja bih sada i kod Čavalića da vidimo kako bi on sad riješio naš problem jer njegova inicijativa da se štite ranjive kategorije da vidimo kako će zaštititi kategoriju mali dioničari. Sad neka on pokrene tu inicijativu.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Do sada su upućivali po dva prijedloga pa bi FERK odobrio jedan.
Zasto sada nisu uputili jos jedan prijedlog sa povećanjem cijene za sve.
Sitna buranija
Posts: 2015
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Zato što su nesposobnjakovići i neznalice.

Kao što sam davno rekao, trebalo je ići na povećanje jedinstvene cijene, pa onda kroz subvencije određenim kategorijama "peglati" stvari. I tako raditi svakih pola godine da se dođe na nivo na kojem se bilo prije 2021. ili 2022. godine. A šta oni urade? Ne znam ni odakle im ideja o blok tarifama, ko fol oni pametni i drugačiji... Idioti...
Anoniman
Posts: 29
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

Istina,trebali su ici na dva zahtjeva za poskupljenje.
Jedan bi vjerovatno prosao.
Isto tako vjerujem da se ovi u Ferku griju na struju,mozda su cak i vikendice,bazeni u ovoj cijeni pa su odbili jer kod nas funkcioneri prvo od sebe racunaju i uvijek postoji neka racunica.
Cavalici su tu da kontriraju,nema sanse da oni posalju rjesenje i nacin poskupljenja struje a mozda im vise odgovara da se ovo odgodi.
Kako sam pisao slabo su iz EP ovo poskupljenje objasnili u javnosti.
Realno je smanjenja proizvodnja uglja,smanjen izvoz isto tako i cijena na trzistu nije ista a glavni razlog bi ja stavio povecanje troskova proizvodnje elektricne energije i da EP ne moze vise funkcionisati na ovaj nacin.
I onda navedes primjer ako krenemo uvoziti el.energiju cijena kWh ce nam biti oko 0,50 feninga i neka se svako izracuna.
Pa svako normalan bi prihvatio 10-20KM veci racun,nego ovo drugo.
Tuzno je sto EP ide losim putem,drugovi lahko je bilo sjediti u klupi ili u kuci i kritikovati bivsu upravu.
Imate priliku pokazati svoje svjestine,al ne znam da neko normalan moze biti zadovoljan kako upravljate.
Sabur2
Posts: 1849
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Mišljenja sam da su vjerovali da će ovo ovako proći.
Vjerujem da su danas zatečeni.
Ide praznik, a i vrijeme kad se koriste ostaci godišnjih odmora, tako da ne treba očekivati neki "brainstorming" prije kraja mjeseca.

Očekujem prijedlog jedinstvenog poskupljenja za sve korisnike.
Kada i koliko, to je već politička odluka.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Bez obzira na to kako će sad EP formulisati novi zahtjev, da li valja ili ne blok tarifa i sl, mislim nešto, kako su nestručni u FERKu i kako se slabo unose u činjenice. Konkretno ta njihova "metodologija" i "pravila". Kaže "skokovita promjena" i "izbjegavanje naglih promjena cijena". To može imati smisla ali mora se ući u činjenice. To važi samo za potpuno stabilnu valutu i ostale okolnosti koje se ne mijenjaju. Šta je npr sa inflacijom. Inflacija je bila samo u 2022 14,01 % i u 2023 6,1 %, dakle samo u 2 godine cca 21 %. I nastavlja. Šta to znači, pa da sadašnji novac ne vrijedi ni blizu kao prije 2 godine, da ono što je prije 2 g bilo 100 sada je 121. Nominalno novac je isti ali realno kupovna moć s njim ni blizu. Tako da ako je cijena struje ista sad kao i prije 2 godine (kao što jeste) struja je ustvari POJEFTINILA. Kad bi EP htjela kompenzirati samo taj pad vrijednosti novca trebala bi struja poskupiti za tih 20 ak % a da ustvari građani i sa tim "poskupljenjem" plaćaju isto kao prije 2 godine. I da EP dobija isto kao prije 2 g bez obzira što je cifra nominalno viša. Ili ako bi EP htjela stvarno poskupiti struju zbog nekih drugih faktora koji su se promijenili taj dio od inflacije treba potpuno odbiti od nominalne cifre poskupljenja jer to i nije poskupljenje.
Dakle, kad bi EP sad podigla cijenu za npr tih 20 ak % time bi samo kompenzirala pad vrijednosti novca od 2021 do kraja 2023, ne bi poskupilo ništa. A gdje je onda period od 2015 do 2021 kada je cijena struje takođe mirovala? Plate i penzije su uglavnom kompenzirale tu inflaciju rastom. Ili da stavi u zahtjevu da je poskupljenje 35 % ono je u stvari realno samo 15 % jer inflaciju treba odbiti.
Ustvari bi FERK trebao sam prilagođavati cijenu za iznos inflacije svakih par mjeseci, bez ikakvog zahtjeva EPBiH, samo da koriguje taj dio. To što nije govori samo o nivou nestručnosti tamo, a to što EP ne reaguje na to govori o nivou nestručnosti i relaksiranosti kod njih. Treba li reći da direktor EP u svoja 3-4 intervjua u medijima gdje je imao priliku da detaljno obrazloži poskupljenje ništa od navedenog nije ni pomenuo.
Drugo, kako to da FERK posmatra i analizira samo tu "izlaznu" cijenu. Zar nije skokovito i naglo to što je npr povećana cijena uglja odjednom za mislim 35 %. Tj povećaš proizvođaču glavni trošak za 35% (a za nekoliko zadnjih godina vjerovatno i preko 50%) i to nije skokovito ali jeste ako izlaznu cijenu povećaš za ne znam 25 % (od čega je 20% samo kompenzirana inflacija). Da ne pominjem plate rudara koje su povećavane nekoliko puta u zadnjih nekoliko godina, ja vjerujem bar 70-80% ako ne i više. Ili npr prosječnu plate koje su povećane 60ak% za vrijeme dok struja nije nikako.
Dakle mnogo je rupa u toj njihovoj metodologiji i mnogo teških propusta u radu FERKa kojeg očito niko ne kontroliše ili onaj koji ih kontroliše ne zna šta radi.
Pitanje je međutim da li u službama koje pripremaju zahtjev uopšte znaju šta je inflacija te onda da se ovo treba korigovati, odnosno da li to i pominju u zahtjevu a onda isto to i za FERK. Zvuči nevjerovatno pored tolikog broja zaposlenih, ekonomista, magistara i doktora, u obje institucije, i onda kad vidiš kako je formulisan i tretiran taj zahtjev i a cijena sve ove zadnje godine, ja bih rekao da NE ZNAJU.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

to povećanje ako je ograničeno trebalo je reći koliko je u procentima a ne opisno. Šta je naglo ili skokovito, 20% ? ili 15 ?
Ako je za privredu ograničeno na 20 % onda je i ovdje trebalo da to bude prag.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa u zemljama gdje je sve stabilno, inflacija nula, gdje proizvođaču struje nikakvi troškovi ne rastu, povećanje od 30% bi vjerovatno bilo skokovito. U nekoj zemlji gdje je inflacija bila 250% od zadnje korekcije cijene struje ni poskupljenje od 260% nije skokovito. U Njemačkoj su u doba velike depresije ložili peći novčanicama od milijardu maraka jer je im je to bilo jeftinije od drva. Tako da po meni svaka priča o poskupljenju je besmislena dok se ne prije toga kompenzira pad vrijednosti novca inflacijom od 2015 do danas. Pa tek onda uzmu u obzir dodatni razlozi za poskupljenje, eventualno rast troškova uglja, plata, opreme, koji je veći od inflacije. To bi možda bilo preko 40 % (npr 25+15) s tim da ono prvo 25 uopšte nije poskupljenje. Tako gledajući ispada da ni 40 % nije skokovito. Samo tako izgleda. Ali jeste ga trebalo raspodijeliti na 3-4 puta, zato bi to trebali početi kompenzirati što prije manjim povećanjima svakih nekoliko mjeseci dok se ne dostigne propušteno. Mada je to teško očekivati od ovih sad na vlasti. A i od onih koji su sad u opoziciji. Trebaće neko a) suveren b) koji se razumije c) koji želi dobro ovoj državi i spreman je i na nepopularne (nepopulističke) mjere.
Neko treba ozbiljno da uđe u analizu cijena, ovo sad i zadnjih 10ak godina je kao da se djeca igraju a kontrolišu ih druga djeca.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ustvari bi najbolje bilo da analizu cijena i poskupljenja radi neki softver da se izbjegne populizam, socijalna priča i manipulacija. Ubaciš u algoritam kolika je inflacija od zadnje korekcije cijene (npr od 2015) (pod uslovom da je ta cijena bila realna) i za taj postotak odmah podigneš cijenu da se dobije baza tj kompenzacija pada vrijednosti novca od tada. Onda na TAJ broj dodaš stvarni porast svih troškova koji ulaze u cijenu a koji su eventualno iznad te inflacije. I to je to, potpuno objektivni izračun baziran na činjenicama, nema priče o ranjivim kategorijama, kuhanju graha i zavrtanju sijalica. Ovo su sve statistički ulazni podaci koji se mogu povući u realnom vremenu i cijenu struje bukvalno računati za svaki dan, a realno mjesečno ili tromjesečno. A algoritam/softver se može napraviti za dan-dva.
Ili (ako se ne želi vezati za prošlu cijenu nego računati od starta) klasična analiza cijena sa uračunatim svim troškovima dakle proizvodna cijena (ne termoelektrane nego cijele EP), i na tu cijenu još neka dobit minimalno 10-15 %. I gotovo, nema nikakve priče ni populističkog nadmudrivanja. Pa neka onda oponenti polemišu sa mašinom kako je nepravedna i ugrožava i sl.
Post Reply