Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11938
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mi ćemo biti prisiljeni da već za par godina ugasimo termoelektrane. EU će na nas kazniti.
beka26
Posts: 817
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Jel isto ovako ko što "kaznjavaju" Rusiju. I kad vas budu kažnjavali nemojete zaboraviti se sagnete do zemlje , jer gazde se moraju pozdraviti. Da, kolonije koje imaju vezanu valutu za gazdinu valutu fiksno i koja drži svoje rezerve kod gazde mora da sluša.
carrot
Posts: 120
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Elektroprivreda BIH

Post by carrot »

Pohvalno je ako razvijenije zemlje imaju za cilj zaštitu okoliša i zdravlja svojih gradjana ulaganjem u obnovljive resurse. Medjutim mislim da je licemjerno da zahtijevaju od manje razvijenih zemalja da prestanu koristiti iste one resurse pomoću kojih su i one same (izmedju ostalog) izgradile svoj prosperitet, i koje su vratile u opticaj čim se dogodila energetska kriza.

Medjutim, licemjerno ili ne, to je činjenica s kojom se trebamo suočiti. Rusija možda može koliko-toliko opstati i bez ekonomske saradnje sa Zapadom (mada i to je upitno). BiH nema taj luksuz.
panzer
Posts: 11938
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mi pod hitno moramo pogasiti termoelektrane kako bi smo bili konkuretni u EU. Ako to ne pogasimo onda nećemo moći ništa prodati u EU i same elektrane će se ugasiti pod gubicima. Moramo ugasiti i cementare i koksare i željezare jer i one neće biti konkurentne.
beka26
Posts: 817
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Trebalo bi i rudnike uglja trajno zatvoriti i zapečatiti, a ugalj zakonski zabraniti koristiti u bilo koje svrhe, čak i drveni.
panzer
Posts: 11938
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Rudnici će se sami zatvoriti čim se termoelektrane pogase. Ugalj je prljav, neekonomičan i davno prevaziđen. Mi se moramo okrenuti novim tehnologijama i slijediti EU u naporima da imamo jeftinu struju iz obnovljivih izvora.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Elektroprivreda BIH

Post by skakavac_33 »

Trebamo pod hitno zatvoriti cementaru, a uvoziti njihov zeleni cemenat.
panzer
Posts: 11938
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Gubi se strpljenje. Fond bi kao da proda ali previše naloga stavlja na ponudu.
dogecoin
Posts: 10
Joined: 28 Dec 2021, 09:26

Re: Elektroprivreda BIH

Post by dogecoin »

Koliko je jos ostalo da fondovi istresu? Ima li neki presjek stanja s cime raspolazu?
panzer
Posts: 11938
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovih nekoliko mjeseci jedini koji aktivno prodaje je VIB fond a on ima oko 130.000 komada. Generalno sve su to bezveze cifre. Par miliona KM.
Uz par sedmica ozbiljne potražnje sve bi se moglo preuzeti od fondova koji imaju namjeru prodati.

Ali dijelom je cilj i da državno preduzeće ima prenisku cijenu kao i sve ostalo što bilo sa niskom cijenom dok država nije prodala. Možda ga neki premijer bude hvatao u "padajućem letu" ili kako se već zvalo.
Post Reply