Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa eto. ABA3 je potvrdio da su oni bili "bičakčićevi ljudi" i da su bili "neposlušni" tako da je dobro što su uklonjeni. To je urađeno u kratkom roku odnosno nije planirana zamjena direktora zato što nije objavljen nikakav konkurs za popunu tih mjesta nego su ih zauzeli vršioci dužnosti. Nekome su stali na žulj.

Isplata dividende je u roku od 40 dana.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

http://www.nezavisne.com/ekonomija/vije ... Alpiq.html

Zbog ovoga se i jesu ušutili svi. Nije bilo većeg interesa pa se nisu ni trudili da objave imena zainteresovanih odnosno jedne zainteresovane firme. Sad se vidi šta znači kašnjenje u donošenju strateških odluka i provođenju procedure bez zastoja.
Kada je prvi put objavljen poziv za ponude izgradnje prijavilo se niz firmi. Sada samo jedna. A pored tih nuklearki koje bi se trebale praviti u slučaju ukidanja zabrane gradnje u EU, treba spomenuti da je samo u Njemačkoj u narednih nekoliko godina planirana izgradnja 28 novih termoelektrana pa se moglo nazrijeti da neće biti ponuda iz DE.
I pored toga, ni Alpiq nije neozbiljan pa bi trebalo prihvatiti i njegove "eventualne veće zahtjeve".
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

http://www.seebiz.eu/bih/tvrtke/energet ... 84365.html

Strani kapital pomalo ulazi u eneregetiku. Pored EFT-a i TE Stanari ovo bi bila najveća elektrana u privatnom vlasništvu. Normalno, ima još nepoznanica jer je tek u fazi projekta ali bi bilo interesantno vidjeti realizaciju.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

energetika.blogger.ba   PROIZVODNJA ZA PRVIH ŠEST MJESECI (GWH)
energetika.blogger.ba PROIZVODNJA ZA PRVIH ŠEST MJESECI (GWH)
271005.jpg (25.37 KiB) Viewed 11501 times
Prema ovom grafikona JPEM će imati najbolji polugodišnji rezultat što bi se moglo pokazati kroz FI
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Koliko su samo puta iz EP BiH ponovili da su zbog povoljnih hidroloskih prilika prebacaji proizvodnje hidroelektrana po 50 % i vise.Kad se pogleda ovaj simbolicni porast sa 3500 na 3600 GWh pitam se gdje se to istopilo. Znam da hidroelektrane ucestvuju sa 20 ak % u proizvodnji ali ipak ukupni efekat bi trebao biti veci bar 10 ak %. Ispada da je proizvodnja u termoelektranama podbacila.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jedan dio TE Kakanj je u remontu izgleda pa je zato "manja" ukupna proizvodnja. Jerlagić reče da je planirana dobit od 2 mil KM a imali su više od 22 mil KM. S druge strane, JPEM bi morao dobro iskoristiti ovo polugodište ali treba znati i da je Alumijum počeo sa radom u punoj proizvodnji i to bi moglo uticati na finansijsku stranu ako su u pitanju opet ugovori o niskim prodajnim cijenama.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Obavijest dioničarima o isplati dividende - JP "Elektroprivreda BiH" d.d. Sarajevo

Saglasno Odluci o raspodjeli dobiti za 2009. godinu JP "Elektroprivreda BiH" d.d. Sarajevo obavještavaju se dioničari Društva: Pravo na isplatu dividende imaju dioničari koji su na dan donošenja Odluke o raspodjeli dobiti za 2009. godinu, bili registrirani kod Registra vrijednosnih papira u FBiH kao vlasnici dionica JP Elektroprivreda BiH d.d. - Sarajevo. Isplata dividende realizirat će se u visni 0,81 KM po dionici. Isplata dividende za fizička lica i pravna lica realizirat će se na račune kod poslovnih banaka, u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima. Pozivaju se dioničari JP Elektroprivreda BiH d.d. - Sarajevo, koji su na dan, 30.06.2010. bili registrirani kod Registra vrijednosnih papira u FBiH kao vlasnici dionica JP Elektroprivreda BiH d.d. - Sarajevo, da u roku od 10 dana po objavljivanju ovoga Obavještenja, dostave: 1. Ličnu/osobnu identifikaciju dokumentovanu: - za fizička lica državljane Bosne i Hercegovine: ovjerenom kopijom lične/osobne karte - za fizička lica nerezidente: ovjerenom kopijom pasoša/putovnice; - za pravna lica: ovjerenom kopijom Rješenja/Izvoda iz sudskog registra. 2. Broj uplatnog računa koji obavezno glasi na ime dioničara, dokumentovano: - za fizička lica državljane Bosne i Hercegovine dokumentovan originalnom potvrdom banke o otvorenom računu, ili kopijom obje strane kartice tekućeg računa, - fizička lica nerezidenti kojima se doznaka realizira na račune u inostranstvu dužni su dostaviti zvaničnu instrukciju za plaćanje sa obavezno naznačenim IBAN brojem i SWIFT kodom banke, - pravna lica sa sjedištem u Bosni i Hercegovini podatke o uplatnom računu obavezna su dostaviti na memorandumu, u originalnoj verziji, - pravna lica nerezidenti kojima se doznaka realizira na račune u inostranstvu obavezni su dostaviti instrukciju o uplatnom računu koji sadrži IBAN broj i SWIFT kod banke. Objavljeno dana 12.07.2010. godine u dnevnim novinama "San", "Nezavisnim novinama" i "Dnevnom listu".
Je li legalan zahtijev da se da kopija obje strane kartice TR? Šta ćemo sa CRC kodom koji se uz broj kartice fino može iskoristiti? Bojim se da će ovdje biti opečenih.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Vjerovatno gledaju da olakšaju prikupljanje dokumentacije. Potvrda o posjedovanju TR banka naplaćuje što mi je već godinama nejasno. Ako sam već klijent pa mogu mi besplatno napisati bar tri rečenice kao potvrdu.

crnogorci opet poništili tender:
»Procijenili smo da smo u ovom trenutku mogli dobiti niže cijene struje«, saopšteno je agenciji Mina-business iz EPCG.Predstavnici kompanije su najavili da će novi tender za nabavku dijela nedostajućih količina električne energije za narednu godinu biti objavljen u avgustu ili septembru.

Na tender za nabavku struje za narednu godinu i prvi kvartal 2012. ponude je bilo dostavilo deset kompanija. Ponudu je dostavila kompanija EPCG Beograd, koju je osnovala crnogorska Elektroprivreda, kao i sarajavska firma Inter energo, zastupnik istoimenog preduzeća iz Ljubljane. Na tender su se javili i švajcarski Elektrizitäts-Gesellschaft Laufenburg (EGL), češki RE Trading CEE ER trejding, Holding slovenske elektrane, EFT, Alpiq energy iz Praga, beogradski GEN-I, Rudnap group i slovačka Korlea Invest.

“Cijene za partiju jedan, koja se odnosi na narednu godinu, kreću se u rasponu od 50,75 EUR do 54,2 EUR za megavat sat. Za partiju dva odnosno prvi kvartal 2012, je raspon od 54,7 EUR do 58,65 EUR”, naveli su iz EPCG.Najnižu cijenu od 50,75 EUR ponudio je Rudnap.
Cijena struje na tržištu u zadnjih mjeseca dana raste pa je upitno hoće li kao prošle godine moći nabaviti po nižoj.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

@sabur - ova stavka 2. pokazuje njihov stepen ekonomskog i pravnog obrazovanja.
Ako sam ja vlasnik dionica, mogu traziti da mi novac uplate na racun moje mame. Sta njih briga.
Sto se tice koprianja obje strane kartice, dlegati misle na onu staru plastificiranu papirnu "karticu" sa upisanim TRN-om.
Dakle, ne na debitnu ili kreditnu karticu!!!! Ne odaji "security code"
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Damirko wrote:@sabur - ova stavka 2. pokazuje njihov stepen ekonomskog i pravnog obrazovanja.
Ako sam ja vlasnik dionica, mogu traziti da mi novac uplate na racun moje mame. Sta njih briga.
Sto se tice koprianja obje strane kartice, dlegati misle na onu staru plastificiranu papirnu "karticu" sa upisanim TRN-om.
Dakle, ne na debitnu ili kreditnu karticu!!!! Ne odaji "security code"
Naravno da sam razumio da im je namjera da olakšaju dioničarima isplatu dividende (lani je npr. BSNL imao nerazumne zahtjeve koji su mnogo sitnih dioničara koštali više nego su dividende dobili - vjerovatno ti nisu ni uzeli svojih 50-60 maraka.)

Napisao sam prethodni post samo kao upozorenje da ljudi paze šta rade, jer će ih čekati iznenađenje na sljedećem izvodu iz banke, ali neprijatno.
Post Reply