Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sitna buranija wrote: 17 Apr 2024, 13:59
panzer wrote: 16 Apr 2024, 14:49 Ako ništa najglasnije je. Dok enegetičari godinama šute kao mutavi. A sada se isto tako prave mutavi. Po prvi put Bičakčić spominje prodaju struje ispod proizvodne.

I standardno politikantski "trebalo je". Svi oni govore "trebalo je" kada prođu godine a dok su vodili firmu bili bezmudi menadžeri i premijeri federacije.
Nisam siguran, ali mislim da je ovaj problem sa prodajnom cijenom koja je ispod proizvodne nastao zadnjih par godina kada su počeli dizati po 20% cijenu prema rudnicima za ugalj. Prije toga je mislim prodajna cijena za javno snabdijevanje bila tu negdje sa troškovima proizvodnje. Ovih par godina su uspijevali izvozom nadoknaditi razliku, pa čak i zaraditi, a zbog obustava isporuka uglja i protesta rudara je nažalost propuštena 2022. godine prilika da se zaradi ogromna dobit (bar par stotina mio KM). Problem ovih novih je neznanje, a iz toga proističe i ovaj pad proizvodnje zbog čega nema izvoza, ali i strah od podizanja cijene da ih ne bi optužili da "preko leđa naroda" pokrivaju svoje greške.
Nije dobro da se stvori narativ da je EPBiH uvijek prodavala struju ispod cijene, jer to jednostavno nije tačno...
Ja sam računao 2015. je prodajna za domaćinstva bila 15 do 20 % iznad prosječne proizvodne. Bolju su zaradu ostvativali nego na privredi.
Pa u 2020 je Elektroprivreda snizila cijene privredi na nekih 43 eura koliko se sjećam. Problem nastaje od 2021. kad počinju sva poskupljenja od transporta do uglja. Istina dobit do 2021. je otišla kroz pozajmice rudnicima i otpise pozajmica.
Ali ta cijena za domaćinstva se mogla tolerisati do 2021.

Evo npr prosječnih cijena za 2018.
Domaćinstva 14,48, kupci na 110 KV 10,34, kupci na 35 kv 11,91, kupci na 10 kv 13,97, izvoz 8,97 feninga. Jedino su imali bolju cijenu na javnoj rasvjeti i ostali kupci 0,4 kv negdje oko 17,50 feninga.
Last edited by brzi on 17 Apr 2024, 14:34, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Napokon jedna izjava koja je malo "muškija". "EPBiH mora poslovati pozitivno da bismo imali stabilan elektroenergetski sektor". Opet nije pomenuo da je prodajna cijena struje ispod proizvodne, što je glavno, ali bolje i ovo nego ono do sada. Usput par detalja koje nisam do sada čuo a to je da je HE Janjići u poodmakloj fazi (misli li na izgradnju?) i da se prikuplja dokumentacija za HE Ustikolina (doduše prikuplja se godinama a nikako da počne ali možda je sada bolje kad je već pominje). Ova druga uopšte nije simbolična (sa 60 MW) a moraš vijest lupom tražiti u ćošku članka.
https://avaz.ba/vijesti/bih/898460/u-da ... poskupjeti
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Naizgled, vidi se trud. Ali i dalje mislim da će polugodište biti sa gubitkom. Izvoz je otpisan za duže vrijeme.
Sanel Buljubašić, generalni direktor "Elektroprivrede BiH“, u razgovoru za "Dnevni avaz“ kaže da 430.000 građana neće biti obuhvaćeno bilo kakvim poskupljenjem.

Plava i crvena tarifna grupa mogu izazvati određenu zabunu. U plavoj imamo gotovo 50 posto građana čiji su računi od 50 do 80 KM. Njihovo povećanje će se kretati od 1,27 do maksimalno 9 KM. U crvenoj tarifnoj grupi je oko 2,8 posto potrošača i tu je veliki naglasak na korisnicima toplotnih pumpi. Njihova potrošnja za grijanje je 1 do 1,20 KM po kvadratu, što je znatno ispod cijene centralnog grijanja. Procenti poskupljenja zavise od primjene visoke i niske tarife i o njima je veoma teško govoriti - kaže Buljubašić.

Povećana proizvodnja
Cilj su uštede struje na domaćem tržištu, pojašnjava, jer je EPBiH prošlu godinu završila s gubitkom od oko 140 miliona KM.

- EPBiH mora poslovati pozitivno da bismo imali stabilan elektroenergetski sektor. U prva tri mjeseca ove godine povećali smo ukupnu proizvodnju struje za 7 posto u odnosu na isti period 2023. Proizvodnja struje iz termoelektrana veća je za 12 posto, a to je rezultat povećane proizvodnje naših rudnika. Rudari mogu kad hoće, treba im naša podrška i mi ćemo je dati - kaže Buljubašić.



Nova Uprava napravila je uštede od 16 miliona KM unutar kompanije. Planom poslovanja predviđeno je da se godina okonča sa suficitom od oko 800.000 KM, što bi bio veliki uspjeh, navodi Buljubašić.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Očito da bi neki rado da EPBiH propadne pa da mogu da kukaju. Sad im očito smeta što neće propasti pa kukaju jer neće. Pošto ne znaju kako bi doskočili ovoj blok tarifi počeli su sad potpuno izmišljati. Očito je populizam omiljeni sport.
https://megafon.ba/prica-o-cijeni-struj ... i-i-jahte/
Ne znam ko bi bio dotični kojeg spominje ovaj lik ako nije Bičakčić. I kaže Kešetović, citiram "dotični tvrdi da treba da plaćamo ugalj i struju po svjetskim cijenama".
I sjetim se onih izjava Bičakčića otprije neki dan i znam da apsolutno ništa ni slično nije rekao. Rekao je "ne možete prodavati jeftinije struju nego što vas košta". U koju je školu Izudin išao ne znam ali tamo gdje sam ja, razliku između ove dvije rečenice znali su i oni koji su se provlačili s dvicom.
https://faktor.ba/ekonomija/promo/bicak ... cZuc1CC1IU
Nisam nikakav obožavatelj Bičakčića, naprotiv, ali ovako drsko izvrtati istinu, ne znam šta treba čovjeku u godinama poput Kešetovića. I nakon ovog poskupljenja stuja će npr u Njemačkoj biti 5X skuplja nego u FBiH.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ipak nema ponude po 6 maraka, ko je čekao na 6 maraka, morat će čekati neku novu priliku.
Ponuda se povukla, nestala, prazno,..
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa rekoh, ako prođe ova nova cijena/blok tarifa imaće značajan uticaj na poslovanje, mnogo viši od simboličnog, pogotovo u drugom polugodištu. Plus, kako rekoše popravljen onaj blok TE u Kaknju i biće u pogonu u aprilu ako već nije, Remont bloka 6 završen krajem godine. Proizvodnja u TE povećana za 11%. Raste navodno I proizvodnja uglja.
Ne da nema dionica po 6 KM nego nema logike da ne poraste značajno za kratko vrijeme, možda na 20 ili više I to tek kao zagrijavanje. Naravno ne može se isključiti da oni koji su prije forsirano prodavali nastave da bi pritiskali cijenu ali vidimo i po namjenskog industriji da i to kad tad dođe kraju. A moguće da je i završilo. Tako da ja ovo vidim kao min 40 KM najduže za za godinu-dvije. Čak i da blok tarifa ne prođe (mala vjerovatnoća) moraće ići na poskupljenje recimo 15-20% linearno svima tako da bi došlo na isto.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Realno, ako završe tu registraciju na berzi, a rekoše da je pri kraju i zvučalo je kao da to kriju jer ima onih kojima se ta ideja ne dopada. Oni samo na ovim dnevnim kupovinama i prodajama mogu pokriti sve gubitke na domaćinstvima. Cijene na terminskim prodajama su bile u velikom padu ali i to sada ide ponovo iznad 100 eura za 2025. Ako budu imali uglja vjerovatno će krajem godine moći ugovoriti dobru cijenu za 2025.

Molim Trubu da moje neprovjerene informacije ne uzima kao relevantne kod određivanja vrijednosti dionica navedenog emitenta. :lol:
LUMEN
Posts: 15
Joined: 20 Dec 2023, 14:32

Re: Elektroprivreda BIH

Post by LUMEN »

montypython wrote: 19 Apr 2024, 09:43 Pa rekoh, ako prođe ova nova cijena/blok tarifa imaće značajan uticaj na poslovanje, mnogo viši od simboličnog, pogotovo u drugom polugodištu. Plus, kako rekoše popravljen onaj blok TE u Kaknju i biće u pogonu u aprilu ako već nije, Remont bloka 6 završen krajem godine. Proizvodnja u TE povećana za 11%. Raste navodno I proizvodnja uglja.
Ne da nema dionica po 6 KM nego nema logike da ne poraste značajno za kratko vrijeme, možda na 20 ili više I to tek kao zagrijavanje. Naravno ne može se isključiti da oni koji su prije forsirano prodavali nastave da bi pritiskali cijenu ali vidimo i po namjenskog industriji da i to kad tad dođe kraju. A moguće da je i završilo. Tako da ja ovo vidim kao min 40 KM najduže za za godinu-dvije. Čak i da blok tarifa ne prođe (mala vjerovatnoća) moraće ići na poskupljenje recimo 15-20% linearno svima tako da bi došlo na isto.
Blok 5 TEK je ponovo u pogonu.
Trenutno remont bloka 6.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Izvještaj za mart je tu.
Proizvodnja HE 165 GWh, TE 258 GWh, termoelektrana Kakanj samo 69 GWh.
Tako da su prva tri mjeseca slična onim od prošle godine, HE proizvele 477 GWh, minus 40 GWh, TE proizvele 928 GWh plus 28 GWh, saldo izvoz 10 GWh u tri mjeseca. Distribucija u prva tri mjeseca veća za 10 GWh. Sve je to u pet deka. Ako nisu napravljene značajnije uštede i jeftina kupovina struje i rezultat bi mogao biti sličan onom u prava tri mjeseca prošle godine.
EP RS-a izvezla u prva tri mjeseca oko 280 GWh i oni idu sa tih stotinjak GWh mjesečno.
EP HZHB izvezla oko 145 GWh.
fla
Posts: 3
Joined: 18 Apr 2024, 22:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by fla »

Da li neko slučajno zna koje cijene su ponuđene kvalifikovanim kupcima po fiksoj šemi tržišnog snabdijevanja od EPBiH u ovoj godini? Ne znam da li tu imaju opet različite kategorije po obimu potrošnje? I također koje su cijene odnosno koju je model određivanja cijene po ovom modelu varijabilnog snadbijevanja za kupce koji troše >5.000.000kWh godišnje.

Objavili su da je u 2023. prosječna cijena EPBiH za tržišno snadbijevanje bila 77Eura po MWh što je ispod prosječne tržišne cijene na Mađarskoj berzi prošle godine koja je bila oko 100Eur a proizvodnja iz termoelektrana im je preko 80Eur. Ne znam koliko bi onda trebala biti cijena za tržišno snadbijevanje ove godine kad je cijena na berzi ispod 70Eur. Ako tako nastave EPBiH može komorno u stečaj ove godine.
Post Reply