Elektroprivreda BIH

ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by ummet »

Nas je jad sto Niksic uopste i ima ikakav dodir sa Elektroprivredom. To je toliko kompleksna oblast da mozda u BiH postoji 1 covjek koji tu zna i o cemu. Blok 7 je trebalo pravit prije 20 godina. Ne samo 7, nego 8 i 9 i 10. Opet jajarsko razmisljanje “zaposli mi siiiiina” dolazi na naplatu. Za 5 godina, najkasbije 10, pod pretpostavkom da se ne gogodi cudo, redukcije potrosnje.
panzer
Posts: 11913
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

I ranije sam spominjao a ni sada nisam promijenio mišljenje. Ja onih osam godina ne bih amnestirao. Dobro su znali da sređivanje rudnika ne može preko noći jer treba i po deset godina da bi se posložili projekti. Dobro su znali da rade u minusu na građanstvu. Dobro su znali šta znači glađenje m...a tokićima i husićima.
I opet su samo gledali da krpe situaciju od danas do sutra.

Normalno, imali su i neke realne probleme koje je bilo teško riješiti ali imali su i vertikalnu hijerarhiju od vrha vlade entiteta da to riješe.
panzer
Posts: 11913
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi
Posts: 2498
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/zam ... /240415136

Koliko pitanja, koliko opstrukcije, nikad se nisu postaljala pitanja za ostale "pravde" i "nepravde".
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

brzi wrote: 15 Apr 2024, 21:54 https://www.klix.ba/biznis/privreda/zam ... /240415136

Koliko pitanja, koliko opstrukcije, nikad se nisu postaljala pitanja za ostale "pravde" i "nepravde".
Realno, blok tarife su glupost i rješenje kreirano od bezmude vlasti.
Poskupljenje svima isto, linearno, 10%.
I najaviti odmah da će biti jos 10% u drugoj polovici godine. Pokazi muda.
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote: 15 Apr 2024, 22:15
brzi wrote: 15 Apr 2024, 21:54 https://www.klix.ba/biznis/privreda/zam ... /240415136

Koliko pitanja, koliko opstrukcije, nikad se nisu postaljala pitanja za ostale "pravde" i "nepravde".
Realno, blok tarife su glupost i rješenje kreirano od bezmude vlasti.
Poskupljenje svima isto, linearno, 10%.
I najaviti odmah da će biti jos 10% u drugoj polovici godine. Pokazi muda.
Baš tako.
brzi
Posts: 2498
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Vidjet ćemo sta će reći FERK.
Vjerovatno je trebalo podjeliti u dvije tarife, do 500 KWh podići cijenu 10% a preko toga 15 ili 20%.
Onda bi bilo manje mudrovanja..
Sve dok je ispod proizvodne treba da postoje blok tarife.
montypython
Posts: 3855
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 15 Apr 2024, 21:54 https://www.klix.ba/biznis/privreda/zam ... /240415136

Koliko pitanja, koliko opstrukcije, nikad se nisu postaljala pitanja za ostale "pravde" i "nepravde".
Ne možeš paštetu otvoriti a da iz nje ne iskoči Čavalić. Mislim da je njemu krivo da ne može direktno napasti ovo poskupljenje kao takvo jer je "zapakovano" kao da i nije tako, za one koji malo troše. I upravo to je ono što mu smeta jer su mislili na kritici poskupljenja kupiti poene za izbore. Pa je zato napravio salto mortale i smislio potpuno nelogičnu priču o "oštećenim višečlanim porodicama". Što prije svega nije tačno, jer višečlana porodica u stvari po članu troši MANJE struje nego porodica sa manjim brojem članova. I za 8 članova se kuha jedan ručak na jednom štednjaku kao i za samca ili penzionera. Jednako se grije i struje troši soba u kojoj sjedi četvero kao i ona gdje je jedan ili dvoje. 8-člana porodica NEMA 8 bojlera nego jedan. I nema 8 soba. Dakle šupljak. A s druge strane zar nije logično da višečlana pordica troši više hrane, više odjeće, obuće, transporta, više svega. Zašto bi trebala trošiti manje struje? Ne shvata Čavalić da forsiranjem ove priče u stvari diskriminira npr penzionere, oni su u porodicama sa manje članova, oni stvarno manje troše i njima blok tarifa jeste itekako povoljna ali njih ne spominje. Vidi se kod Čavaliča međutim jaka promocija toplotnih pumpi, vrlo neefikasnih i vrlo skupih. Uz činjenicu da opet "inicijativama" promoviše sam sebe i kupi jeftine populističke poene.
Realno, blok tarife su glupost i rješenje kreirano od bezmude vlasti.
Poskupljenje svima isto, linearno, 10%.
I najaviti odmah da će biti jos 10% u drugoj polovici godine. Pokazi muda.
Ne znam čemu kritika blok tarife kod forumaša, jako će pomoći EPBiH i nije nimalo simbolično. Ove nove na vlasti ne cijenim nimalo ali ovaj potez im je dobar i nije "bezmud". Jeste bilo bi bolje da su svima podigli 25-30% ali to je nemoguće uz ovoliki populizam trenutno i ovo što je urađeno je solidno za početak. Napravio sam procjenu povećanja računa za razne potrošnje i stvarno za prvih nekoliko stotina KWh račun je skoro isti i ko hoće i nema para može proći dobro. Za veće potrošnje ide i po 15-30% veći račun. Tako da mislim da u prosjeku račun će biti veći za cca 15 % što je za EPBiH trenutno spasonosno i rekoh nimalo simbolično. I puno bolje od linearnog povećanja od 10 % i upitnog i dalekog još 10% u drugom dijelu godine koje možda nikada ne bi došlo. Ustvari komotno bi trebalo da dionica čim prođe ova mjera poraste za min 100% u roku 7 dana. Tako bi bar bilo u iole normalnoj državi. Tako da mi nije jasno zašto bi neko ko ima dionice bio protiv nečega što značajno daje vjetar u leđa EP nakon 9 godina močvare. Bolja je mjera koja je solidna a makar i ne bila najbolja moguća nego nikakva mjera ili maksimalistička (tipa povećanje od 30% svima) koja neće proći. Evo ja ni malo ne volim ove nove, nI Nikšića ni trojku ali mislio sam da je ovo investicioni portal i da bi trebali biti stranački neutralni. Ipak govorimo o poslovanju firme i našim dionicama a ne o izborima i ličnim preferencijama.
Last edited by montypython on 15 Apr 2024, 23:34, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3855
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 15 Apr 2024, 22:33 Vidjet ćemo sta će reći FERK.
Vjerovatno je trebalo podjeliti u dvije tarife, do 500 KWh podići cijenu 10% a preko toga 15 ili 20%.
Onda bi bilo manje mudrovanja..
Sve dok je ispod proizvodne treba da postoje blok tarife.
Sumnjam da bi bilo manje mudrovanja, mislim da bi bilo više. A slažem se da treba blok tarifa dok god je cijena za domaćinstva ispod proizvodne u TE, to je apsolutno vanredna situacija i nezabilježena u poslovnom svijetu. A ako baš hoće bez blok tarife onda linerano povećanje (računa, ne samo struje) svima za min 30% a ako bude inflacije u međuvremenu onda još plus i to. I to onda nazvati "Čavalićevo poskupljenje"-tražili ste gledajte.
panzer
Posts: 11913
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 15 Apr 2024, 23:20
Napravio sam procjenu povećanja računa za razne potrošnje i stvarno za prvih nekoliko stotina KWh račun je skoro isti i ko hoće i nema para može proći dobro. Za veće potrošnje ide i po 15-30% veći račun. Tako da mislim da u prosjeku račun će biti veći za cca 15 % što je za EPBiH trenutno spasonosno i rekoh nimalo simbolično. I puno bolje od linearnog povećanja od 10 % i upitnog i dalekog još 10% u drugom dijelu godine koje možda nikada ne bi došlo.
Koja ovdje je veća potrošnja u pitanju? Npr ja trošim 500-550 KWh i mislim da je to neka manja potrošnja jer imam neku drugu vrstu zagrijavanja bojlera. A čini mi se da je on pored zamrzivača najveći potrošač.
Tako da će bi većina potrošača trebala trošiti preko 500 KWh. Ako će njima(nama) ići poskupljenje od 15-20% onda je to dobro za prihode i dobro maskirano u javnosti.
A to nam je bitno da znamo kako djelovati i da li djelovati i prema FERKu u i onaj pritisak tužbom.
Post Reply