Elektroprivreda BIH

grovnica
Posts: 51
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by grovnica »

ja sam očekivao rast JPESR jer je bilo očigledno šta se dešava, ali ovo što se dešava zadnjih 7 dana je na nivou za ne povjerovati..
svi mediji su pričali o coinima i njihovom rastu, a ovdje imamo rast od 50% i u medijima se to gotovo ne spominje.. šta se tek može desiti da se o JPESR i BHTSR priča kao o BTC.

zahvalio bih se forumašima panzer i brzi, čitajući njihove starije postove sam mogao zaključiti da ispravno procjenjuju stvari, jer neke stvari o kojima su pisali godinama ranije su se dešavale i danas dešavaju.ja sam godinama čitao ali se nisam aktivirao do prije godinu dana, a da sada prodam capital gain mi je preko 50%..
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Svakako da ima ovdje odlicnih savjeta, i odlicnih informacija.
Zahvaljujuci Panzeru prvenstveno kao "vlasniku" foruma, pa onda i ostalim forumašima koji rado dijele svoja saznanja i opservacije.
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Profesor70 »

Zaboravio si monty-ija.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne treba zaboraviti ni onoga ko je omogućio kupovinu dionica po niskim cijenama. Još uvijek treba držati na oku svaki potez.
brzi
Posts: 2501
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Mislim da nam fondovi još uvijek mogu pomoći,.. Uz ovakve cijene el. energije na tržištu nije isključeno da se pojave investitori iz vana koji bi polako krenuli sa kupovinom dionica.
energ-tel
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2019, 12:35

Re: Elektroprivreda BIH

Post by energ-tel »

beka26 wrote: 25 Sep 2021, 17:22 Blok 7 je upitan, jer je moguće postojeće blokove preurediti tako da
rade još 30 god,. tako da blok 7 nije ni potreban. Vrlo vjerovatno
će biti izgradjene TE u Banovićima, Bugojnu, T. Gradu i možda
S. Mostu.
Da bi se što manje zavlačila glava u pijesak i da se ne bi muzlo jarac u rešeto treba pogledati Prijedlog Uredbe EU Parlamenta i Vijeća o uspostavi mehanizma za prilagodbu ugljika na granicama https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 2021PC0564

Od. 01.01.2023. do 01.01.2026. postepeno će se uvoditi taksa na uvoz struje u EU (vjerojatno svake godine po 1/4 pune cijene takse na CO2)
A od. 01.01.2026. plaćati će se puna cijena, trenutno ~60 €/toni (odnosno 60 €/MWh izvezene struje).
Tu „taksu na CO2“ treba uvesti BiH jer će u tom slučaju novci od takse ostajati u BiH, ako se uradi glupost pa se taksa ne uvede novci od takse na izvezenu struju ostajati će u EU!
Npr. TE Stanari godišnje proizvede (izveze) 2.000.000 MWh x 60€ (taksa na CO2) = 120.000.000 € i ti novci ostati će u EU ako ce ne uvede "taksa na CO2" u BiH.

Pitanje svih pitanja, ključna stvar je: Kako će političari BiH dogovoriti dinamiku gašenja termoelektrana i od tog dogovora sve počinje?!!

A sada je najvažnije iskoristiti skupe cijene struje u sljedećih par godina i prije taksi nešto zaraditi.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Termin "puna cijena takse" po svemu sudeći predstavlja cijenu takse na berzi. Taksu su napravili tako da se njome može trgovati kao bilo kojom berzanskom robom.
I onda hedž fondovi mogu kupiti prodati taksu odnosno manipulisati njom. A ta manipulacija bi onda trebala biti relevantna cijena na carinskoj prekograničnoj proceduri.

Je li to tako? Pošto smo već vidjeli da se zvaničnici EU žale na manipulacije na tržištu taksi.
grovnica
Posts: 51
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by grovnica »

Profesor70 wrote: 27 Sep 2021, 12:07 Zaboravio si monty-ija.
slažem se. znam da je bio "Još neko" ali se nisam uspio sjetiti :)
energ-tel
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2019, 12:35

Re: Elektroprivreda BIH

Post by energ-tel »

panzer wrote: 27 Sep 2021, 12:24 Termin "puna cijena takse" po svemu sudeći predstavlja cijenu takse na berzi. Taksu su napravili tako da se njome može trgovati kao bilo kojom berzanskom robom.
I onda hedž fondovi mogu kupiti prodati taksu odnosno manipulisati njom. A ta manipulacija bi onda trebala biti relevantna cijena na carinskoj prekograničnoj proceduri.

Je li to tako? Pošto smo već vidjeli da se zvaničnici EU žale na manipulacije na tržištu taksi.
Zvaničnici EU nisu investitori već političari i zanima ih samo vlast.
U EU donesena je politička odluka oporezivanja proizvodnje struje iz ugljena i plina.
EU želi da što manje novaca za energente izlazi iz EU, potiču obnovljive izvore. Druga je stav koliko je to pravedno i pošteno.
Na tu temu ima jedan interesantan članak: https://umaes.org/novosti-lat.html#002 (Da li siromašni narodi Balkana finansiraju bogati Zapad – „Superhik“)
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Oporezivanje je u redu.Samo pitam kako će se voditi carinska evidencija.
Ako je već donesen propis i zakon o taksi onda mora bi bilo logično da u carinskoj proceduri bude fiksni iznos. Ne može danas taksa na carini biti 35EUR a sutra 55EUR zato što se nekom špekulantu digao.... jer ni carinici neće pratiti kako se kreće stanje na berzi taksi.
Post Reply