Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 12 Oct 2021, 14:41
one wrote: 12 Oct 2021, 11:08 elektroprivredi trebaju milijarde za tranziciju i zbrinjavanje rudara tako da je dividenda na dugom stapu a u drugom slucaju se prihodi mogu ocekivat
Ne očekujem nikakvu tranziciju u smislu prelaska na "zelenu" energiju, poreze na CO2 i i sl dugoročno. Radi se o planu Klausa Schwaba i globalista za uvođenje haosa a posljedice ća biti vidljive već ove zime kad je moguće da dođe do smrzavanja ljudi i gladi posebno u Evropi ako ne dobiju na vrijeme dovoljno plina tj fosilnog goriva i ne počnu ponovo uključivati termoelektrane. Poljska već pominje izlazak iz EU zbog nametanja IZMIŠLJENIH taksi a tu su i Češka i Mađarska i mnogi drugi. U Njemačkoj već imamo kritike u smislu da se prerano potrčalo u sve to i ne bi me čudilo da se rokovi za "tranziciju" počnu pomjerati. Obnovljivi izvori su doživjeli debakl zadnjih pola godine i njih popularišu samo prištava srednjoškolka i plaćeni nazovistručnjaci uključivo i par takvih kod nas uglavnom iz NVO finasiranih izvana. Za šupljake o globalnom zagrijavanju (vidimo temperaturu ovih dana, nisam baš pregrijan) sve je manje vjernika. Bude li hladna zima sa teškim posljedicama padaće političari kao snoplje i to uglavnom zbog zelene politike. Sve je više nezadovoljnih i električnim autima, od mobilnosti i cijene istih do požara koje izazivaju. Dakle vidjećemo na proljeće šta će ostati od te priče, možda ih budu vješali po trgovima. Ja predviđam povratak na gradnju bloka 7 najkasnije za godinu dvije s tim da EP BiH može odlično poslovati i bez njega i sa njim.
Da se vratim na "tranziciju", mislim da uopšte neće doći do masovnijeg otpuštanja rudara zbog tranzicije na obnovljive izvore. Nego manji broj i to zbog profitabilnosti. Moguće da se odradi restrukturiranje i smanjivanje broja zaposlenih na realniji broj, zbog povećanja produktivnosti i sl. Međutim o zatvaranju rudnika nema govora. Ugalj će i stvarno postati crno zlato. Malim povećanjem cijene uglja rudnici mogu postati profitabilni i za čas vratiti dugove. Što se tiče zbrinjavanja rudara čak i da dođe do većih otpuštanja, cifra je daleko od miljardi. Hipotetički da otpuste 3000 ljudi i daju im po 20 hiljada otpremnine radi se o 60 miliona a ne o milijardama, to će biti manje od godišnje dobiti EP, možda polugodišnja. Tek sad se vidi koji resurs ima BiH i EP, ugalj koji svakome treba i infrastrukturu koju malo ko u regiji ima uz vrlo dobar mix termo i hidropotencijala. Nema te cifre koju EP ne može stvoriti ako treba. Treba 100 miliona? Povećaš cijenu struje za 10 % i eto ti viška dobiti od 100 miliona na prihod od miljarde. Treba ti godišnja dobit od 500 miliona? Povećaš cijenu struje koliko treba. Nacionalni interes. Tačka. Kome je skupo ima fenjer, ima i grijanje na svijeću, vidim već u nekim državama, mislim Njemačkoj narod pripremaju na grijanje svijećom. Neće dugo trebati čak ni ne osobito pametnom narodu da shvati ko je to izazvao.
Daleko bolje posloženo je u firmi nego što je bilo prije 10 godina,tako da će i rezultati doći. I nije neobično da veliki projekti imaju odstupanja jer su ogromni interesi pa svako nešto pokušava.

A sama "dekarbonizacija" stvarno nema logike na ovaj način. Ja sam prvi kojem je stalo da imamo čisti zrak, kako napolju tako i u zatvorenim prostorima. A termoelektrana je tu najmanji problem.
I svi ovi zagovornici obnovljivih izvora kao baznoj energiji mi nisu jasni. To bi trebalo da su ljudi od struke i kako mogu pričati o nečemu bez čega ne možemo ni jedne jedine sekunde a da se oslonimo na vjetar.

Evo ovaj iz HEPa je jedan od direktora firme i vjerovatno čovjek iz struke i kaže : "mi ćemo kontrolirati resurs". Pa misli na OIE tj vjetar i sunce, i vodu normalno.

Mostarci bi mu na to odgovorili : štaš ti kontrolirat jadna ti majka.

Vidimo kako to Engleska, Švedska i Njemačka kontroliraju tj kontrolišu. Sve po 400-500% rastom cijena.

Ali eto, da nema takvih, ne bi ni cijena na tržištu bila takva da elektroprivede zarade više nego ikada prije.
brzi
Posts: 2413
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ne znaju oni kud udaraju..
Sad neki među kojima i Hrvatska zagovaraju okretanje nuklearnoj energiji kao ekološki neutralnoj.
Jest neutralna do havarije a onda odjednom izgubiš 100.000 km2 povrsine.
Sta bi se desilo da neka francuska nuklearka vrisne.
Minimalno par miliona ljudi u Francuskoj i Njemackoj bi moralo seliti.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

po mom misljenju printani euri ce zavrsiti kao krediti u elektroprivredi za tranziciju i rjesavanje ugljena.i zbog vracanja istih mislim da je prica o nekoj dividendi ubuduce suvisna.neprihvatanje znaci da bi mnogi proizvodi za izvoz u eu bili oznaceni kao proizvedeni prljavom strujom i oporezovani.
svi ti silni inzinjeri su mogli u posljednih 30 g nesto napravit a nisu.ljudi su u svijetu napravili 10.000 kilometara kvadratnih solara
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Te štampane pare prvo trebaju dati Poljskoj. TE Turow im na samoj granici sa Njemačkoj prži 5-6 miliona tona uglja i ne planiraju je zatvoriti ni iza 2043.
Čak neće ni kazne da plate.

A i kod nas je zvanična priča kao i kod svih ostalih: hvali more drž se kraja.
Sve ćemo mi to ali nekad.
I mi ćemo pozatvarati ali kad dođe vrijeme. Nećemo se gurati prvi.

Što se tiče solara i to će biti. Nećemo ni tu biti prvi.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

one wrote: 12 Oct 2021, 18:01 po mom misljenju printani euri ce zavrsiti kao krediti u elektroprivredi za tranziciju i rjesavanje ugljena.i zbog vracanja istih mislim da je prica o nekoj dividendi ubuduce suvisna.neprihvatanje znaci da bi mnogi proizvodi za izvoz u eu bili oznaceni kao proizvedeni prljavom strujom i oporezovani.
svi ti silni inzinjeri su mogli u posljednih 30 g nesto napravit a nisu.ljudi su u svijetu napravili 10.000 kilometara kvadratnih solara
Printani euri kao i dolari i sav FIAT novac će završiti na đubrištu s vrijednosti nula. Ista agenda koja promoviše haos sa "zelenom energijom" štampa novac kao luda još od 2008 u vidu quantitative easing. https://fred.stlouisfed.org/series/M2 Količina dolara se u zadnjih 10 godina utrostručila. Naizgled se dijele subvencije za pogođene plandemijom a sve je u stvari namjerno da se izazove haos. Inflacija se probudila i bukvalno uništava zapadne papire. Slijedi uništenje, prvo SAD berze pa dolara a potom svake druge FIAT valute.Na kraju će zahvaćeni biti i kupci obveznica, druge države penzioni fondovi i sl. Toliko o priči "gdje će završiti printani euri i rješavanju uglja" koju nisam ni razumio zato što se i ne može razumjeti.
Što se tiče solarnih panela izbija na površinu istina a to je da se radi vjerovatno o najprljavijoj energiji od svih. Niska iskoristivost, kratak rok trajanja velika kolčina energije koja se troši u pravljenje istih... U Njemačkoj se šprdaju sa solarnim panelima jer uglavnom do isteka roka nisu isplatili uloženo a tek treba da ih se riješe što nije lako. Ima analiza da se više energije potroši na pravljenje solarnih panela nego što struje daju u čitavom eksploatacionom periodu. Milionima tona tog đubreta ističe rok i treba ih se riješiti što je nemoguća misija. Sastav je takav da se oslobađa sva sila neželjenih tvari od kadmije i antimona do nerazgradive plastike. nije puno bolje ni sa vjetroelektranama. Ja se ne bih hvalio sa 10 hiljada km kvadratnih solarnih panela jer ispod njih nema ni oranica ni šuma niti ispod miliona trafostanica i dalekovoda koje su im potrebne. A kako su prošle zemlje koje su se zaletile u obnovljive bez kalkulacije govorio sam, da se ne ponavljam. Svi oni koji su svoju budućnost bazirali na "analizama" bubuljičave srendnjoškolke upitne pameti i obrazovanja a i cilja, i njenih eugeničkih gospodara i ne zaslužuju bolje od onog što će im se desiti. Tzv klimatske promjene su prokužene od svih ozbiljnih naučnika i klimatologa kao jedna od najvećih prevara u zadnjih hiljadu godina i popularišu ih uglavnom oni koji su za to dobili novac. Jedini koje su za žaljenje su oni koji ih promovišu-džaba. https://www.deseret.com/utah/2021/1/30/ ... hina-solar
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Znači počelo je. Još da vidimo zvanično kojeg slugu je mujo upregao.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Izašli podaci za septembar. Ako sam dobro izračunao proizvedeni višak je EPBIH 171 GWh , ERS 27 GWh a EPHzHb oko 17 GWh. Sad je tu pitanje prodajne cijene.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

panzer wrote: 13 Oct 2021, 09:49 Znači počelo je. Još da vidimo zvanično kojeg slugu je mujo upregao.
Na šta aludiraš?
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Profesor70 »

Sabur2 wrote: 13 Oct 2021, 11:15
panzer wrote: 13 Oct 2021, 09:49 Znači počelo je. Još da vidimo zvanično kojeg slugu je mujo upregao.
Na šta aludiraš?
I mene to interesuje. Uzeo si mi riječ iz usta.
Post Reply