Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ovo je iz ovog tek usvojenog i važećeg pravilnika o cijenama,..

ETI – METODOLOGIJA ZA UTVRĐIVANJE CIJENA OPSKRBE KOD JAVNOG
OPSKRBLJIVAČA
Članak 11.
(Način utvrđivanja cijena opskrbe kod javnog opskrbljivača )
(1) Javni opskrbljivač predlaže cijene za opskrbu krajnjih kupaca kod javnog opskrbljivača
sukladno metodologiji za utvrđivanje cijena opskrbe kod javnog opskrbljivača, koja je
propisana ovim pravilnikom.
(2) Cijene iz stavka (1) ovog članka moraju biti predložene FERK-u najkasnije 60 dana prije
planirane primjene istih.
(3) FERK daje suglasnost na predložene cijene iz stavka (1) ovog članka.
(4) U slučaju da cijene koje je predložio javni opskrbljivač nisu utvrđene sukladno metodologiji
5 / 15
iz stavka (1) ovog članka, FERK neće dati suglasnost na predložene cijene. U ovom slučaju
FERK samostalno utvrđuje cijene za javnu opskrbu.
(5) Nakon dobivanja suglasnosti FERK-a na predložene cijene, odnosno nakon što FERK utvrdi
cijene sukladno stavku (4) ovog članka, javni opskrbljivač je obvezan na svojoj službenoj
internetskoj stranici objaviti cijene opskrbe kod javnog opskrbljivača koje uključuju cijenu
nabave električne energije, cijenu usluge opskrbe javnog opskrbljivača, kao i tarife za
korištenje distribucijske/prijenosne mreže.


Ako poštuje ovaj dio onda mora podići cijenu do nabavne, kako zna i umije u u periodu koji nije predug.

https://www.ferk.ba/_hr/images/stories/ ... gom_hr.pdf
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ovo su naši apsurdi. Bolje posluje firma koja proizvodi wc papir (ili sudžuku) i to u još u tržišnoj utakmici sa brojnim drugim nego Elektroprivreda BiH, gigant i tržišni monopolista koji posjeduje sve proizvodne kapacitete i prodaje energiju najvažniju robu, bez koje niko drugi ne može. Mogli bi imati milijardu KM dobiti a oni u gubitku. Ispada da ono što bi svugdje na planeti trebalo biti ogromna prednost-monopol, u BiH je prokletstvo. Neko je ko nikad nije vodio ni piljaru smislio da se proizvod prodaje po nižoj cijeni nego što se proizvodi i još za svaki slučaj da bi dobit trebala biti 1% od prihoda. Tako je to kad o ekonomiji odlučuju provincijski pravnici, politolozi i bivši košarkaši. Onog momenta kad se privatizira imaće dobit od bar 500 miliona godišnje.
https://www.biznisinfo.ba/prvi-objavlju ... ca-u-fbih/
SpaceSa
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2019, 19:03

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SpaceSa »

Sitna buranija wrote: 28 Mar 2024, 14:43
panzer wrote: 28 Mar 2024, 12:18 Onda sam preskočio tih par riječi u kojima je spomenuto građanstvo. Šta ja znam, lijepo je što se piše ali ne vidim efekat.
Moramo daleko efikasnije nastupiti a opet mi se čini i da ovih par susreta sa upravom rezultiralo da se posegne u budžet entiteta umjestu o kasu elektroprivrede tako da smo na dobrom putu.
Ako se još krene u peglanje cijene prema građanstvu onda bi trebalo da se situacija počne poboljšavati.
Mislim da bismo trebali ići prema FERK-u i ministarstvu, jer su i jedni i drugi suodgovorni za ovo što se dešava. Trebaju i oni osjetiti pritisak za ono što rade kako ne treba. Čini mi se da je Brzi ušao u ovaj FERK-ov pravilnik dobro. Na skupštini im je i postavljao pitanja vezano za to...
Nekad je spominjana opcija sastanka sa Odborom za energetiku, industiju i rudastvo Parlamenta Federacije. Da li je ta opcija isključena ili još uvijek dolazi u obzir?
grovnica
Posts: 51
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by grovnica »

to je trenutno najbolja adresa, ali nisam htio da se namećem. FERK su birokrate koji isprocesiraju političku odluku.
ako smo saglasni za taj korak, ja nam mogu zatražiti i organizovati sastanak.
one
Posts: 1644
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

Slovačka planira biti bez ugljena do 2024., 6 godina ranije nego što je prvotno planirano

Slovačka je prvotno planirala postupno ukidanje ugljena za 2030., ali je sada to ubrzala do sredine 2024.

Slovačka je ovog tjedna zaustavila proizvodnju u svojoj posljednjoj elektrani na ugljen. Njegova električna energija sada će gotovo u potpunosti dolaziti iz nuklearnih i obnovljivih izvora.

Slovenské elektrárne, tvrtka koja posjeduje elektranu, objavila je da će sva električna energija proizvedena u istočnoeuropskoj zemlji biti bez izravnog CO2 od lipnja 2024. godine.

Slovačka je prvotno planirala postupno ukidanje ugljena za 2030., ali je sada to ubrzala do sredine 2024., kada će se pridružiti Belgiji, Austriji, Švedskoj i Portugalu kao zemlja bez ugljena.

U termoelektrani Vojany preostale su dvije jedinice od po 110 MW i od ovog tjedna više neće proizvoditi. Do kraja lipnja potpuno će prestati s radom.
Operater Slovenské elektrárne testirao je spalionice otpada i biomase, ali je zaključio da je ta alternativna opskrba gorivom nepouzdana i nedostatna.

Nedostatak alternativnog goriva također je bio motiv za zatvaranje tvornice ugljena Nováky krajem prošle godine.

Zatvaranje tvornice ugljena dovelo je do brzog pada srčanih i moždanih udara u ovom gradu, otkriva nova studija
Vojany, koja je u vrijeme izgradnje bila najveća elektrana u bivšoj Čehoslovačkoj, već je nekoliko godina u teškim gospodarskim problemima.

Vlasnici kažu da je to zbog dugotrajnog pada cijena električne energije i visoke cijene dozvola za CO2 i ugljena.

Prema slovačkim dnevnim novinama Dennikn, stanica gotovo da nije proizvodila električnu energiju posljednjih godina.

Što će biti sa zatvorenim termoelektranama?
Vlasnik Vojany Slovenské elektrárne namjerava transformirati zatvorenu elektranu za održivija rješenja.

Komunalno poduzeće kaže da će očistiti odlagalište otpada i bazen mulja kako ne bi predstavljali opasnost za okoliš.

Tvrtka se nada prilagoditi stanicu za zelene namjene kao što je solarni park ili skladištenje baterija.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Zatvaranje tvornice ugljena dovelo je do brzog pada srčanih i moždanih udara u ovom gradu, otkriva nova studija
Vojany, koja je u vrijeme izgradnje bila najveća elektrana u bivšoj Čehoslovačkoj, već je nekoliko godina u teškim gospodarskim problemima.

Propagandni člančić. Ovakve studije obično naruče oni koji i provode zelenu agendu uz propagandu u koju je uloženo stotine milijardi dolara. Platiš i dokažeš bilo šta. Vidjeli smo to za vrijeme korone a vidimo i za priču o "globalnom zagrijavanju". A za naše, pitanje: i da je to istina zašto nam onda blokiraju blok 7 koji je trebao imati mnogo niže emisije od postojećih starih koje su bez modernih filtera? I drugo ako su TE štetne zašto Njemačka svake zime otvara svoje TE koje je prije par godine uz veliku pompu zatvorila?
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.google.com/amp/s/balkans.al ... ord-u-2023

Sve lokalne priče su manje važne.

"Ove godine je potrošnja u Kini skočila za 220 miliona tona (4,9 odsto) u odnosu na 2022, u Indiji za 98 miliona tona (osam odsto), a u Indoneziji za 23 miliona tona (11 odsto)."
one
Posts: 1644
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

U posljednjoj od bezbrojnih upozoravajućih priča o zelenoj energiji, veliku solarnu farmu u Teksasu uništila je oluja s tučom koja je veći dio postrojenja isključila iz mreže na nepoznato vrijeme.

Oluja od 15. ožujka uništila je tisuće ploča tučom koja se opisuje kao nešto između veličine loptice za golf i bejzbolske lopte. "Izgledaju kao da je netko uzeo sačmaricu i ispalio je u zrak i pustio kuglice da padnu dolje i razbiju rupe u njima", izjavio je Nick Kaminski, stanovnik okruga Fort Bend zaprepašten, za ABC 13. Zapravo, šteta izgleda puno više kao da je nanesena s izravnom paljbom:

plan A brza tranzicija energije u problemima
plan B recesija na zagrijavanju za ulazak u igru
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

SpaceSa wrote: 29 Mar 2024, 09:39
Sitna buranija wrote: 28 Mar 2024, 14:43
panzer wrote: 28 Mar 2024, 12:18 Onda sam preskočio tih par riječi u kojima je spomenuto građanstvo. Šta ja znam, lijepo je što se piše ali ne vidim efekat.
Moramo daleko efikasnije nastupiti a opet mi se čini i da ovih par susreta sa upravom rezultiralo da se posegne u budžet entiteta umjestu o kasu elektroprivrede tako da smo na dobrom putu.
Ako se još krene u peglanje cijene prema građanstvu onda bi trebalo da se situacija počne poboljšavati.
Mislim da bismo trebali ići prema FERK-u i ministarstvu, jer su i jedni i drugi suodgovorni za ovo što se dešava. Trebaju i oni osjetiti pritisak za ono što rade kako ne treba. Čini mi se da je Brzi ušao u ovaj FERK-ov pravilnik dobro. Na skupštini im je i postavljao pitanja vezano za to...
Nekad je spominjana opcija sastanka sa Odborom za energetiku, industiju i rudastvo Parlamenta Federacije. Da li je ta opcija isključena ili još uvijek dolazi u obzir?
Ja mislim da su sve opcije dobrodošle...
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sitna buranija wrote: 29 Mar 2024, 15:30
SpaceSa wrote: 29 Mar 2024, 09:39
Sitna buranija wrote: 28 Mar 2024, 14:43

Mislim da bismo trebali ići prema FERK-u i ministarstvu, jer su i jedni i drugi suodgovorni za ovo što se dešava. Trebaju i oni osjetiti pritisak za ono što rade kako ne treba. Čini mi se da je Brzi ušao u ovaj FERK-ov pravilnik dobro. Na skupštini im je i postavljao pitanja vezano za to...
Nekad je spominjana opcija sastanka sa Odborom za energetiku, industiju i rudastvo Parlamenta Federacije. Da li je ta opcija isključena ili još uvijek dolazi u obzir?
Ja mislim da su sve opcije dobrodošle...
Da,.. nijedan razgovor nam ne može stetiti jer mi smo na pravoj strani zakona i borimo se prije svega za spas Elektroprivrede BiH..
Post Reply