Elektroprivreda BIH

Trezvenjak
Posts: 117
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Pa to necemo imati 2030 ali mozda 2040 hocemo. Potrebno je praviti neku infrastrukturu za pohranu energije ima tu vise opcija, ali ipak je prioritet, u odnosu na ta ulaganja, da uposlenik rudnika dobije platu i topli obrok uz mjesecni trosak 3000 km , a da je pri tome njegov rad donio 500 km nove vrijednosti. Hvatacemo se svi za glave za nekih 5 godina. Ali kako se sije tako ce se i poznjeti
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pohranu čega?
brzi
Posts: 2481
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Trezvenjak wrote: 09 Jun 2023, 15:22 Pa to necemo imati 2030 ali mozda 2040 hocemo. Potrebno je praviti neku infrastrukturu za pohranu energije ima tu vise opcija, ali ipak je prioritet, u odnosu na ta ulaganja, da uposlenik rudnika dobije platu i topli obrok uz mjesecni trosak 3000 km , a da je pri tome njegov rad donio 500 km nove vrijednosti. Hvatacemo se svi za glave za nekih 5 godina. Ali kako se sije tako ce se i poznjeti
Njemacka planira 2030. Imati 80% iz VE i SE.
A pohrana u baterije trenutno kosta 200 eura po MWh, pa ti pohranjuj ako se isplati.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Agenda ne miruje, Žiško opet lobira za svoje gospodare. Nominalno se štiti narod koji i nije tražio nikakvu zaštitu jer da narod pitaš da li po želji Žiške i bjelosvjetskih hohštaplera ostali bez grijanja Tuzle sa peterostrukom cijenom struje i bez posla, u zamjenu za njihovu zelenu tranziciju mislim da je odgovor jasan. Jasno je da ovi rade za sebe a iz priloženog linka vidi se koga obavještava da je zaslužio honorar za lobiranje. U analizu podataka iz pamfleta ne bih se upuštao, da imam vremena vjerovatno bi se pokazalo da je mix laži i poluinfirmacuja ali u nas sve prolazi, vidjeli smo jučer sa onih navodnih 38 Džombićevih dionica. Baš me interesuje kojom bi to uporednom analizom uz matematičku strogost naučnog pristupa dokazao tih 1300 navodnih preranih smrti. Kako bi dokazao da postoje a kako da su od CO2 (a ja već znam da nisu).
https://www.fokus.ba/vijesti/bih/dramat ... i/2639120/
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Da sam u EPBiH ja bi ga sad tužio pa neka na sudu dokazuje prerane smrti. I da izloži ko ga plaća, sukobe interesa i sl.
brzi
Posts: 2481
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 10 Jun 2023, 11:52 Agenda ne miruje, Žiško opet lobira za svoje gospodare. Nominalno se štiti narod koji i nije tražio nikakvu zaštitu jer da narod pitaš da li po želji Žiške i bjelosvjetskih hohštaplera ostali bez grijanja Tuzle sa peterostrukom cijenom struje i bez posla, u zamjenu za njihovu zelenu tranziciju mislim da je odgovor jasan. Jasno je da ovi rade za sebe a iz priloženog linka vidi se koga obavještava da je zaslužio honorar za lobiranje. U analizu podataka iz pamfleta ne bih se upuštao, da imam vremena vjerovatno bi se pokazalo da je mix laži i poluinfirmacuja ali u nas sve prolazi, vidjeli smo jučer sa onih navodnih 38 Džombićevih dionica. Baš me interesuje kojom bi to uporednom analizom uz matematičku strogost naučnog pristupa dokazao tih 1300 navodnih preranih smrti. Kako bi dokazao da postoje a kako da su od CO2 (a ja već znam da nisu).
https://www.fokus.ba/vijesti/bih/dramat ... i/2639120/
Eno im Njemačka i Poljska, nek njih malo maltretiraju.
Njemačka je u 3. kvartalu 2022. imala povećanje proizvodnje iz uglja za 13% u odnosu na 3. kvartal 2021. i povećanje udjela sa 31,9 na 36,3 % od ukupne proizvodnje.
Mi konstantno smanjujemo prozvodnju struje iz uglja.
Ove godine će to biti sigurno 25 % manje nego u 2020. godini.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Tuzla dva bloka. Šestica izgleda opet radi.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Nevjerovatno koliko su svi netransparentni s tim podacima. Davno najavljeno da se ide u remont kotla u martu a onda se nikad ne objavi da je odloženo, i do kada.
A sumnjam da bi se sad i usudili, u Mostaru vodostaj vrlo nizak, ne znam kakvo je stanje u akumulaciji jablaničkog.
brzi
Posts: 2481
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 11 Jun 2023, 10:52 Nevjerovatno koliko su svi netransparentni s tim podacima. Davno najavljeno da se ide u remont kotla u martu a onda se nikad ne objavi da je odloženo, i do kada.
A sumnjam da bi se sad i usudili, u Mostaru vodostaj vrlo nizak, ne znam kakvo je stanje u akumulaciji jablaničkog.
Jablanicko je puno, do mosta u Konjicu.
HE rade na minimumu a bit će i i kise narednih dana.
Sve se čuva za ljeto i jesen.
A prognoze su da će biti obilnih padavina ovo ljeto.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

montypython wrote: 11 Jun 2023, 10:52 Nevjerovatno koliko su svi netransparentni s tim podacima. Davno najavljeno da se ide u remont kotla u martu a onda se nikad ne objavi da je odloženo, i do kada.
A sumnjam da bi se sad i usudili, u Mostaru vodostaj vrlo nizak, ne znam kakvo je stanje u akumulaciji jablaničkog.
Prvo treba biti 100% siguran da je blok 6 TE Tuzla u pogonu, pa tek onda mozemo samo nagadjati uzrok, mozda nisu isporuceni neki dijelovi i onda nema smisla pocinjati ako ne mozes sve zavrsiti, ili nesto drugo je u pitanju. A i da danas krenu to se moze zavrsiti do 1. Oktobra, 4 mjeseca je sasvim dovoljno ako se ozbiljno pristupi poslu.
Post Reply