Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2008
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Bila je prije "fadilove" i "nerminova" logika. Ipak mi je draža "fadilova", bar firma nije imala one bazične probleme koje je imala prije - tipa uvoza struje po višoj cijeni zbog prethodno besmislenog pretjeranog izvoza po nižoj cijeni (da bi Rudnap zaradio više para)... A tad je umjesto stručnog i poslušnog bio nestručan a poslušan...

A svakako se slažem da je trebalo tražiti korekciju cijene do visine proizvodne...
Last edited by Sitna buranija on 07 Jun 2023, 15:00, edited 1 time in total.
Sitna buranija
Posts: 2008
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 07 Jun 2023, 10:53 0,155 KM dividenda


Samo se telekom ne oglašava po ovom pitanju :roll:
montypython
Posts: 3840
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 07 Jun 2023, 14:14 Ma šta ja znam. Ovo dividende što dobijem je više nego što su mi računi za struju. A bio bi red da se struja plati bar po proizvodnoj cijeni ako se već ne da elektroprivredi da ima nešto dobiti. Iako mislim da bi FERK odobrio da je bilo ko podnio zahjev.

Tako da džaba nam što je Andelija stručan ako neće protiv fadilove logike.
Siguran sam da bi FERK odobrio. Njima kad im se podnosi zahtjev za poskupljenje trebaš obrazložiti zašto ga tražiš da ne bi puno odstupalo naviše. Jasno je onda da ne smije odstupati ni naniže. Čak me čudi da nisu sami po službenoj dužnosti i bez zahtjeva zatražili korekciju cijene naviše bar da ne bude ispod proizvodne. Čisto da zaštite firmu.
Truba
Posts: 358
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

montypython wrote: 07 Jun 2023, 14:43
Truba wrote: 07 Jun 2023, 14:07 mislim da pretjerujete ali nema veze
svi plaćamo račune za struju i dobro je da su manji :D to mu ga dođe ko dividenda svaki mjesec
Da samo što je to neodrživo. I drugo, zavisi koliko komada imaš JPESR. Prosječni račun za struju je, mislim da je negdje pisalo, cca 50 KM. Ako se cijena struje zbog populizma ne poveća za recimo 10% dobiješ 5 KM takve "dividende"/uštede mjesečno. Ili 60 KM godišnje. S druge strane firma time gubi recimo 60 miliona dobiti godišnje ili cca 2 KM po dionici. A time i mali dioničari jer to bi se kad tad podijelilo kroz neku dividendu. Dakle manji račun i jeftina struja isplate se samo onima koji nemaju dionice ili imaju do 30 komada (5x12=60=30x2). Pravim dioničarima je to naravno ogroman gubitak, proporcionalno broju dionica. Ko ima npr 1000 dionica gubi tako 2000 KM a na recimo 5000 gubi 10 000 KM godišnje itd. Štetu za firmu neću ni pominjati, nemogućnost razvoja, investiranja, izostanak dividende koja bi se preko Vladinog (90%) dijela ubacila u privredu, infrastrukturu, subvencije...
Ovo gore je naravno samo gruba ad hoc aproksimacija ali ne mislim da je da je daleko od realnog.
ima logike :mrgreen:
ali ko garantira da bi onda bila tolika dividenda... možda bi ulagali u nova postrojenja :geek:
montypython
Posts: 3840
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ovih 10 hiljada kom što je danas istreseno, ako je ZIF Naprijed onda je stvar gotova što se njih tiče. Imali su upravo 10ak hiljada kom po zadnjem dostupnom portfoliu (30 04). Doduše ne moraju biti oni, može i BIG (imaju sličan rukopis) ali ni oni ne stoje bolje sa preostalim količinama, ispod 30 hiljada. Nema puno potencijalnih kandidata za ovo današnje (ne)djelo, još možda onaj sa Raiff skrbničkog i to je to.
A za nadležne organe koji navodno vode neke istrage (pričalo se i o hapšenjima) nije baš pohvalno da im se ovakve stvari događaju pred očima usred navodne istrage ista takva djela. A za počinioce, pa svi pragovi drskosti (a bogami i razuma) su odavno pređeni tako da ovo danas mogu tumačiti jedino kao krajnji očaj.
montypython
Posts: 3840
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 07 Jun 2023, 15:23 ima logike :mrgreen:
ali ko garantira da bi onda bila tolika dividenda... možda bi ulagali u nova postrojenja :geek:
Pa nekad bi bila dividenda a nekad bi bila i postrojenja ali vlasnik i tih postrojenja je opet i mali dioničar, to su dakle i NJEGOVA nova postrojenja. Koja onda mogu povećati proizvodnju, izvoz, dobit i buduću dividendu. Tako da je u biti svejedno je li dividenda ili investicije. I ja se od plate nekad počastim godišnjim a nekad popravim krov ali onda ovo drugo ne smatram bačenim parama nego smatram da sam povećao vrijednost svoje nekretnine.
Dejan118
Posts: 235
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »


Gdje pise da ce se isplatiti dividenda ?
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Dejan118 wrote: 07 Jun 2023, 18:15

Gdje pise da ce se isplatiti dividenda ?
Nakon skupstine bude objava upustva za isplatu dividende.
montypython
Posts: 3840
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 07 Jun 2023, 18:15

Gdje pise da ce se isplatiti dividenda ?
Klikni na link pod tačka 3
Trezvenjak
Posts: 117
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Najzad imamo dokument koji se moze sagledati i skontati kako su ostvatili slabu dobit

Izvjestaj dosta detaljan, malo i suhoparan, ima i neke samokritike

Iz izvjestaja, ali i plana za 2023 moze se vidjeti da im je proizvodna cijena oko 55 eura, a varijabilni trosak termoproizvodnje oko 45 eura (pretezno ugalj)

iz izvjestaja vidimo da su domacinstvima prodavali po 6,25 feninga sto znaci 32 eura dok bi normalna odobrena cijena bila oko 60 eura (pokrije se proizvodna i malo zarade). dakle gubitak od 28 eura po mwh , a na 2251 gwh to je 63 miliona eura ili 123 miliona KM

trzisno snabdjevanje se prodavalo po nekih 69 eura a trzisna je realno bila blizu 200 eura. Dakle ispod trzisne zbog onog limita poskupljenja za 20 posto (to se moglo eskivirat da su htjeli) i to za 131 eur, prodali su tako zbirno 1824 gwh ,znaci tu je gubitak 239 miliona eura ili 467 miliona KM (u planu su naveli gubitak od 300 miliona po ovom osnovu, ipak bi trebalo biti vise) To je cijena placena da se zadrzi nekih par hiljada slabo plaćenih radnih mjesta (ako i toliko) kod privatnika. Skupo plaćeno na teret naroda

termoproizvodnja je podbacila 372 gwh zbog slabih isporuka uglja iz vlastitih rudnika elektroprivrede. Tu je izgubljena zarada od 155 eura po mw satu, dakle propustena zarada 57,7 miliona eura tj 112,8 mil maraka

Dodajmo jos i rashode od 129 miliona KM, to je zbog ranijih fula, ali opet su to fule.

Dakle saberemo li to eto vec 832 miliona maraka propustene zarade zbog socijalno-politicko-rudarskih ugadjanja.
Ima popusta i kod mrezarine na distributivnoj mrezi jer bi ostvarenih 367,8 gwh distributivnih gubitaka trzisno kostalo 144 miliona KM, a pokriven im je tarifom daleko manji trosak gubitaka.

dakle najmanje 900 miliona je propustena zarada u odnosu na strogo trzisno vodjenje uz ogranicenje kod domacinstava
Post Reply