Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nisam ja. A ne bi mi dali.

Kao, digao si cijenu na 11 KM pa novi nalog ne smiješ dati da ne digneš cijenu ponovo. I razmišljao sam danas da ih kontaktiram i pitam šta se ovo desilo danas. Kako oni gledaju na ove "manipulacije". Imam i empatije pa često mislim da ne shvataju šta je bit trgovanja nego samo gledaju da odrade procedure. Neću vjerovati da ovo rade svjesno.

Ali obzirom da sad moram revidirati i svoju prosječnu nabavnu cijenu, ne znam kako bi mi to ti brokeri mogli objasniti. Nisam stavio svoj kapital na tržište samo da bi brokeri imali proviziju i da bi mi neko govorio ne smiješ kupovati po skupljoj cijeni od jučerašnje.

Mislim se našaliti pa prije izdavanja novih naloga prvo tražim blagoslov kod njih kad se već tako ponašaju.

Mada, i ne vjerujem da će biti nekog rasta, bar do zvaničnih objava finansijskih rezultata firmi, pa kad se vidi da je EPBIH zaradila više od BHT onda će se sve drugačije gledati.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Cijena 126 eura za MWh od 17 do 20 h.
https://www.cropex.hr/hr/
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Elektroprivrede imaju dogovorene cijene za 2019. tako da ove stvari ne utiču na prodaju. Jedino je bitno da im se ne ponovi ono da moraju kupovati struju. A i to im je valjda škola za budućnost:
Tokom 2017. godine došlo je do obrata u trendu kretanja cijena električne energije na
regionalnom veleprodajnom tržištu, što se odnosi i na tekuće cijene, ali i cijene za buduće
isporuke, pa se konkurentska pozicija EP BiH značajno promjenila tj. otvorila se mogućnost
za ostvarenje znatno većih pozitivnih efekata od trgovine i tržišnog snabdjevanja. Kod
tržišnog snabdjevanja planiran je blagi rast prodajnih cijena u odnosu na 2018. godinu. Cilj
EP BiH je da cijena električne energije ne bude prepreka za razvoj privrednih aktivnosti na
području BiH već da i dalje ostane konkurentska prednost za značajan broj kompanija. Cijene
električne energije su krajem 2018.g. dostigle izrazito visok nivo (cca 20% veće u odnosu na
isti period prethodne godine) i to baš u vrijeme kampanje ugovaranja za 2019.godinu za
većinu kupaca u okviru tržišnog snabdijevanja.
I kod ovakvog stanja na tržištu, Aluminij kao veliki teret bilo kojem dobavljaču, pravi veliki problem za mostarsku EP. Već je otpisano desetine miliona KM a imaju novi ugovor i to sa 120 dana odgode plaćanja. Da nema toga, bilo bi za očekivati redovne dividende sa te strane.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nakon niza sastanaka sa poslodavcima, Elektroprivreda BiH pripremila je model ublažavanja naglog povećanja cijene električne energije za tržišne kupce, na osnovu analiza tržišta, potrošnje i plana poslovanja.

"Na povećanju cijena električne energije ne insistira Elektroprivreda. Na berzi cijena električne energije je povećana za više od 27% i sad zajedno sa Vladom Federacije pokušavamo, i čini nam se da smo uspjeli, da to ograničimo na do pet posto", istakao je Bajazit Jašarević, direktor Elektroprivrede BiH", izvještava RTV Slon.

Za razliku od prvobitno najavljenog poskupljenja električne energije koje bi izazvalo lančano poskupljenje svih namirnica, poskupljenje struje od pet posto neće imati taj efekat, tvrdi predsjednik Skupštine poslodavaca TK Mensur Alić.

"Trebamo to poskupljenje prihvatiti kao normalno, jer je uslovljeno dešavanjima na tržištu električne energije u čitavoj Evropi i svijetu. Mislim da to neće uticati na poslodavce, jer ćemo nastojati da taj procenat ublažimo nekim drugim stvarima, a da ne dođe do poskupjenja namirnica i ostalog", rekao je Alić.

Iz Udruženja poslodavaca FBiH istakli su i da korekcija cijena nije došla u pravo vrijeme jer je veliki broj kompanija već potpisao ugovore o poslovanju, a mnoge od njih posluju i sa partnerima u inostranstvu kojima su ponudili cijene formirane na osnovu starih cijena elektične energije, te da bi ubudući ovakve poteze i mjere trebalo najaviti puno ranije, navodi RTV Slon.
Vjerovatno i u EU najavljuju poskupljenje godinu dana ranije. Trebali bi se bizmismeni navikavati na evropsko tržište i u tom dijelu.

Što se tiče trgovanja dionicama, juče smo imali velikodušnog prodavača pa danas možemo ispočetka.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Da vidimo je li velikodušni prodavač 37 dionica "utirao put" prodaji neke veće količine po toj ili približnoj cijeni.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

A ovo za cijene je smijurija jer izgleda da cijenu struje u državi formiraju mediji a ne tržište. Iako je među najjeftinijim u Evropi i dalje svi kukaju kao da u svakom aspektu života cijene ne divljaju i nikome ne smeta a eto sve će se narodu nadoknaditi kroz cijenu struje. Kad dođeš u bolnicu gdje svakome trebaš plaćati, od ljekara do sestri svaki potez iako si sve davno preplatio kroz doprinose, to međutim nikome smeta a kad cijena struje ode gore 4 marke mjesečno za domaćinstvo od 4 člana opšta kuknjava. Za poslodavce, puno mi se prenemažu. Računam nešto, ako cijena struje učestvuje u proizvodu sa recimo 10 % (a vjerujem da je u većini branši to i niže) i poveća se za 5 % to znači da je trošak veći za 0,5 %. Možda bi cijenu trebalo formirati statistički, napraviti presjek troškova stuje kao udjela u proizvodu. NPR, uzeti koliko cijena struje učestvuje u cijeni npr table čokolade (ili kilo hljeba) u 10 zemalja. I tako za nekoliko proizvoda. Pa ako je u Evropi udio struje u cijeni proizvoda npr 15 % a u nas 5% možda bi cijenu trebalo povećati 200 % a ne 5 %.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Činjenica je da ima firmi koje troše puno struje i kojima je to značajna stavka. Čak su velike razlike u potrošnji između firmi koje imaju različito organizovana radna vremena. One proizvodne firme koje imaju tri ili četiri radne smjene tj jeste oni koji rade 24 sata znaju biti u prednosti od onih koji rade sa jednom ili dvije smjene.

Ali generalno, znaju dobro kako je u EU i kako se tamo određuju cijena struje a i znaju da bar u ovom segmentu mogu vršiti pritisak. Isto tako iz EPBIH znaju da i sa ovim rastom, drugim u dvije godine imaju i veću zaradu a i ovom cijenom izbacuju konkurenciju iz igre. Tako da svi dobijaju.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Evo tek sad vidjeh sjajan članak dr Aleksandra Kneževića u današnjem Oslobođenju (str 10) o ovoj temi. Šta reći osim da potpisujem svaku riječ ali mada je sve tako očigledno, teško liježe u naše tvrde glave.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sad je red na velikodušne..
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Post Reply