Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 28 Sep 2022, 18:46 Danas vozim auto i sjetih se optimističnih da ne kazem suludih planova da do 2050. proizvodimo samo zelenu energiju, da se grijemo na zelenu energiju, da zelena energija tjera auta, kamione, avione,.. koliko GWh treba da bi se zamjenila nafta?
I još uvijek niko da prizna da su se preracunali,..
Bojim se da priznati neće nikad. Katastrofalne posljedice njihove zelene agende pokušaće prevaliti na nekog drugog. Putin i situacija u Ukrajini su došli kao naručeni, po potrebi se može optužiti i globalno zatopljenje koje dolaskom zime može misteriozno postati globalno zahlađenje. I najgore od svega bojim se da se nisu preračunali nego da su dobro izračunali i da ide po planu. Ali o tome neću ovdje, radije na Red pill temi. Nažalost i ovaj Salkić koji jeste elokventniji od Andelije, preguli se dokazujući se da podupire zelenu agendu, pominjao je to 2-3 puta. Valjda je to mantra koju su im naredili da se ponavlja u svakom intervjuu.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Da je neko prije tri godine pitao šta je utopijski idealna situacija niko ovo ne bi mogao pomisliti a kamoli izjaviti.

- imamo struje za izvoza, po 500 EUR ,
ne po 48-50 koliko je standarno bilo. Ne postoji firma sa tolikom profitnom maržom.

- nema više pritiska zelenih radikala i njihovog svijeta, sve sa leptirićima. Oni su se sad zabavili kako prezimiti tako da više niko neće imati argument za prijetnje ako se koristi ugalj i prijetnje porezima i taksama.

- gradi se par stotina MW solarnih elektrana u samo jednoj godini a biće toga još.
Koliko god da su do sad bile nepopularne puno znači i kad imaš 300 MW proizvedenih u jednom satu,makar i samo tokom dnevne svjetlosti. To bi pomalo u boljoj iskorištenosti hidroakumulacija i manjoj potrošnji u termoelektranama.
A već iduće godine će biti vidljivi rezultati.


Sad je samo pitanje ko će sa značajnim kapitalom ovo prepoznati i opuhati sve dionice koliko mujići ponude.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Jeste sve je upravo tako, situacija je idealna za JPESR, tako reći sve je spremno za perfect storm, neko ko zna šta radi i sa većim kapitalom bez problema bi sve dionice koje može pokupio i po 100 KM ili čak više. Ima međutim problem. NE ZNA. Kako rekoh strani potencijalni investitori ne znaju ono što znamo mi koji smo u tome svaki dan. Ne znaju oni da uprava krije dobit radi izbora i čekanja na povećanje cijena. Oni nas zovu emerging markets i strani fond menadžeri koji bi recimo da bježe s kapitalom iz SAD ili evropskih diionica i traže prilike za ulaganje mogu samo kratko pogledati zadnji FI JPESR vidjeti dobit od 10ak miliona ili polugodišnju od nula ne znajući da je to u stvari 100 miliona plus otpis. Šta hoću reći, bez obzira što je ovo vjerovatno zadnja godina sa dobiti ispod 100 miliona nije ni ona beznačajna. Budu li rezultati mizerni trebaće još čitava godina da dođe jedan pravi dobar FI sa značajnom dobiti. Ili prevedeno trebalo bi da konačno počnu prodavati po tih 500 E/Mwh. Ja razumijem da se treba pripremiti za zimu, nagomilati ugalj ali zaboga zar nije već vrijeme da stave sve u pogon i actually IZVOZE. Zato pitah danas je li havarija u Kaknju ili još malo "hvataju zalet", čekaju, remontuju ili šta već. Jer može biti za par mjeseci i 1000 E/MWh ali može biti i 200. Mislim znamo da su nagomilali uglja kao nikad, još na polugodišnjem FI se vidjelo da ima pozicija kupljenog a nepotrošenog uglja. Nije nijedne zime od 1945 falilo niti je sistem padao. Ne znam što se toliko skuplja ugalj kad je industrija ni pola predratne a i populacije je manje. Ugalj je naš kapaciteti su naši, rudnici rade, nemamo nikakve veze sa nestašicama u Evropi a kada smo imali mnogo veću potrošnju i više stanovnika plus manje kapaciteta sistem nije pao niti je uglja falilo. IKAD. Mislim da se to malo mistificira. Vrijeme je da se krene.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Elektroenergetski sistem nije klasična fabrika tj klasična proizvodnja.
Moraš u svakom trenutku vladati svim ulaznim i izlaznim parametrima a ovdje je problematično što često imaš nepredviđene situacije sa ulaznim parametrima.
Jedini sistem koji ne može reći: nešto nam nije dobro pa ćemo stati dan dva dok ne popravimo. Pa ako ne popravimo, hajde vidjećemo iduće sedmice.

Svaki put iz EPBIH naglase da im nije cilj da maksimiziraju dobit, nego da je sistem stabilan. Čak i hoće maksimizirati dobit jedna nepredviđena situacija ih može odvesti u gubitak da bankrotiraju.

Sa tim se nije igrati. Mogu oni ciljati na 650 miliona KM čiste dobiti ali ako će sistem i firma biti sigurniji sa 250 miliona KM onda će sigurno odabrati ovo drugo.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ma jasno je meni da sistem mora biti stabilan. Ne očekujem da maksimiziraju dobit na račun stabilnosti. Samo mislim da previše potenciraju to da je "sistem stabilan", da su svi "potrošači uredno snabdjeveni" i sl. To se valjda podrazumjeva. Uvijek je sistem bio stabilan i potrošači uredno snabdjeveni, i prije 70 godina. Nekako mi kao da menadžment potencirajući to kao ključno snižava sebi letvicu. U smislu, pa jeste nismo poboljšali kvalitet usluge, nismo povećali produktivost, nismo ostvarili dobit ali eto sistem je stabilan, potrošači su uredno snabdjeveni, dakle odradili smo dobar posao. Mora se letvica odgovornosti malo podignuti. I očekivanja od mendžementa. Sad im je nekako previše lagano. Kad pogledam prošlogodišnje dnevne izvještaje o proizvodnji vidim da je išlo i po 2500 MW u peakovima. Zadnjih dana rijetko je prelazilo 1500. To je 1000 Mw manje. Čak i da dodamo komplet HE opet bi bilo manje. Nešto od TE očito ne radi, stoji. Ako je u remontu zašto sad, ako stoji ispravna TE a ne proizvodi i ne izvozi po 400 E-zašto? Možda će im taj propušteni milion eura dnevno valjati baš poslije ako nešto zagusti. Pa i mendžent EP CG ima stabilan sistem, uredno snabdjevene potrošače a zarađuju milione Eura iako imaju daleko manje kapcitete od nas. Nje to ili ili, treba i i. Ne znam, ne pretendujem da sam 100% u pravu ali tako ja razmišljam, mislim da je postojeći menadžment izborio sebi previše lagodnu poziciju.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pogrešno smo definisali termin stabilan sistem. To ne znači samo da svi imaju struju odnosno da su fizički tokovi uvijek bez zastoja.

I prošle godine niko nije osjetio probleme u isporukama struje ali je EPBIH nekom periodu imala finansijske gubitke kada je bila havarija b7 u Kaknju i potencijalno sa štrajkom rudara u novembru jer su zalihe uglja bile tanke. A tad je izgledalo da su slobodnije koristili termoelektrane bez obzira na stanje zaliha.

Do tad se moglo. Hajde šta fali, ako imamo manjak kupićemo na tržištu. Pa su shvatili da imaju problem jer su kupovali i po 200 eur.

Danas bi se greška tj havarija plaćala i po 600 eur.

Stabilan sistem u Crnoj gori znači da su u julu i avgustu potrošili 150 miliona KM. Pojeli su svu dobit iz predhodnog perioda.

A čak i da EPBIH zna da će imati ogromnu dobit od viškova to se ne smije javno reći. Zna se šta bi nakon toga slijedilo.
brzi
Posts: 2419
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U posljednja dva mjeseca prodano do 26.09. oko 58.000 dionica od toga ova dva fonda oko 33.000.
Skrbnički Raiffeisen i dalje povećava udio.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Naprijed je isto prodavao.

Ali su to sve i dalje sitni iznosi u odnosu na ono što bi trebalo biti. Odnosno, vrijednost dnevnih trgovanja je vrlo niska u odnosu na potencijal i mogućnost ulagača.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

za ozbiljnije ulagace sve zavisi od daljnjih povecanja kamata od strane ecb i feda.
daljnja veca pvecanja kamata donose globalni kolaps duga,kolaps obveznica a i dionica,manja povecanja ostavljaju visoku inflaciju i stagnaciju ekonomije
Post Reply