Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Proces ima ali teško im ide. A stotine je direktora manjih firmi koji su uhapšeni i osuđenih za zloupotrebu službenog položaja i sticanja protivpravne koristi. I to za 100-200.000 KM. Ovdje niko ništa ne vidi. Svi se prave tupavi. Počev od gorespomenutih "uzbunjivača javnosti".

Ovo svakako ne utiče na poslovanje EPBIH pa ima druga tema na kojoj bi se moglo pisati.

Protekle sedmice iz termoelektrana je dolazilo manje od 900 MW a sad već dižu na 1100 MW. Sa velikim padavinama nije se ni primjetilo da su termoelektrane sa minimalnom proizvodnjom.

I što je zanimljivo cijene debalansa u sistemu se naplaćuju od 850 do 1000 KM po MWh u dnevnim satima. I dalje je visoka cijena iako su cijene na berzama dosta niže.
Trezvenjak
Posts: 114
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Ne znam odakle podatak da vecinu proizvode HE, kad se pogleda plan, oko 20% je HE 2% su vjetro, a ostalo su TE, moze bit da u nekom danu kad TE stoje zbog kvara ili manjka uglja HE budu vecina, ali generalno to nije slucaj
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Elektroprivreda BIH

Post by carrot »

Šta može biti razlog što je viši Bid nego Ask, a da se ne izvršava kupoprodaja? Pretpostavljam da jedna od strana ima postavljeno izvršenje na sve-ili-ništa?
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

carrot wrote: 26 Jan 2023, 12:05 Šta može biti razlog što je viši Bid nego Ask, a da se ne izvršava kupoprodaja? Pretpostavljam da jedna od strana ima postavljeno izvršenje na sve-ili-ništa?
Ili je cijena možda bila niža od nekog limita npr 3% od jučer pa onda ne može direktno transakcija nego mora stajati bar 15 minuta da drugi mogu da se nadmeću i eventualno ponude višu cijenu.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ovako će moći s cijenama sve dok EP ne da jedan pravi finansijski izvještaj sa realnijom dobiti ili dok se ne podijeli ozbiljnija dividenda. Propuštena je prilika da se iskaže neka ozbiljnija dobit za 2022 (mada još postoji šansa jer ga ne znamo) a ako to ne bude, onda tek sa polugodišnjim izvještajem za 2023. Dakle već se izgubilo pola godine bez veze samo tim potezom. Džaba što mi znamo da firma dobro stoji nas je 5-6 a ostalih, koji pojma nemaju je 3 miliona. A ovima što forsirano prodaju upravo odgovara takva politika skrivanja dobiti od strane firme i ministarstva. I Premijera. Ili da kažem drugačije, ovom populističkom politikom skrivanja dobiti menadžment i ministarstvo samo potiču kriminal. I daju osnova za mišljenje da su i oni možda u tome.
brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Bit će sve OK.
Jablaničko je 1,5 metar ispod maksimuma bez pada nivoa u posljednjih nekoliko dana, dotok je dobar, proizvodnja dobra a na planinama ima i nesto rezerve.
Sutra će biti objavljen izvjestaj o proizvodnji uglja u decembru pa se mozemo osvrnuti i na tu temu.
Prema dosadasnjim podacima proizvodnja mrkog uglja je veća nego u 2021. godini a lignita priblizna ili nesto niza.
Porazno je to da je proizvodnja lignita od 2017. pala sa 2,5 miliona tona na ispod 1,5 miliona tona.
Proizvodnja mrkog uglja se popravlja i u drugom polugodistu je znatno bolja nego prvom polugodistu ili drugom polugodistu prosle godine.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Je li negdje objavljeno koliko se kompanija prijavilo na tender za izgradnju HE Janjici, rok je bio 25.1?
brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Samo da ne bude Strabag,.. :D
beka26
Posts: 804
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Što ćeš prodavati po 16, kad možeš po 15. Pretpostavljam da će obarati cijenu najmanje do 12KM, a možda i niže. Treba pripremiti pare za dokup dok postoji diskont prodaja.Sjetite se da su pred onu isplatu dividende od 2.Km po dionici oborili cijenu na 7 KM.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ma ne znam više ni zašto bi neko i obarao za dokup. Mislim da je sad i knjigovodstvena oko 100 KM. Dakle oboreno je do besmisla i sada. I onda pitanje hoće li neko kupiti po 16 km tj po diskontu od 84 %, ili će "uspjeti" nakon mjesec ili dva kupiti po npr 15 tj uz diskont od 85% je na granici besmisla. Pogotovo jer se lako desi da nakon izgubljenog vremena, energije i momentuma i ne kupiš po niže nego na kraju moraš po više. Uz inflaciju od 16 ak % koja je u toku. To je meni kao da ideš žedan kroz pustinju i nakon 300 km naiđeš na prodavca vode koji prodaje litar za marku a ti produžiš ne kupivši, u nadi da će se pojaviti drugi koji prodaje po 95 feninga. Ako ga bude. I ako budeš živ do tada. Vrlo je moguće da se otpusti i neka značajnije dividenda čak mislim da imaju prostora i za 3-4 km i više. Zavisiće više od političkih igrica nego od poslovanja jer para ima. Međutim ova potražnja mi je malo slabašna za takvu priliku da ne kažem patetična. Doduše odavno tvrdim da je kod nas glavni problem edukacija. Kod nas "investitori" ne bi prepoznali priliku ni da im je na čelu ispišeš. Obično je skontaju nakon što je prošla.
Post Reply