Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

one wrote: 25 Jan 2023, 13:20 mozda je bolje osnovat neki fondic na principu uloga za trgovanje strujom i ostalim nego drzat pare u nekim dionicama
Ja ne shvatam investiciju u JPESR "držanjem para" u "nekim" dionicama. Jeste treba biti strpljiv ali tako je bilo sa svakom dionicom/emitentom na Sase dosad koja je dramatično narasla na kraju. S tim da je sa ovom vjerovatnoća velikog povrata najveća od svih. Da mi sad neko za moje ponudi 40 KM po dionici I da će me isplatiti sutra, ali uz uslov da ne mogu ponovo dokupiti, ne bih pristao.
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja danas nešto kupovao, kasnije dođe obračun transakcije mailom.
Otvorim, piše emitent taj i taj , nominalna vrijednost 71KM kupovna cijena 16 KM.
Onda mislim, pa zašto se premišljam i nešto kalkulišem prema ponudi. Ni oko emitenta u stečaju se ne razmišlja previše kalkulantski ako imaju neku dobru vijest.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Dok se god cijena dionice umjetno drži na niskim nivoima sam treba kupovati.
Valjalo bi da fondovi opet krenu sa rasprodajam pa da cijena padne još niže,
najbolje na 9 ili 10 KM. Jer, šta će im bezvrijedne dionice EP?
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne treba fondove sad smetati.
Oni se bore za naklonost muje da im proda koju dionicu u energonovi ( sa cijele svoje dvije mini hidroelektrane), makar i po 300% skupljoj od nominalne.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

panzer wrote: 25 Jan 2023, 22:02 Ne treba fondove sad smetati.
Oni se bore za naklonost muje da im proda koju dionicu u energonovi ( sa cijele svoje dvije mini hidroelektrane), makar i po 300% skupljoj od nominalne.
I onda postupajuća tužiteljica pita na osnovu čega se tvrdi da je dotični na vrhu ove piramide kriminala.
Glavna tužiteljica,nakon nadzora po prigovoru zaključuje da postupajuća iz subjektivnih razloga nije uradila dovoljno na predmetu da bi se mogla donijeti tužilačka odluka.I nalaže prioritetan rad na predmetu.I tako več skoro 3.5 godina.
Nikome ni ne pada na pamet da su možda svi plačeni da ne rade.A svi relevantni stranci kažu da je najveći problem korupcija.Samo naša tzv akademska zajednica dozvoljava da im ovi poluintelekti vrijedjaju njihovu akademsku pamet.
Ta korupcija,na svu sreću,ne može uništiti Elektroprivredu.Može je poprilično pokrasti,ali uništiti ne može.
Ne mogu joj bitno naškoditi ni fondovi svojim obaranjima cijene.
Ja inaće ne praktikujem sugerisati kupovinu,nezahvalno je to.ali imam ovih dionica,i još ću kupovati.
Morat ću otići i na skupštinu,da čujem bar šta pročaju.
Trezvenjak
Posts: 117
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Ja koliko sam skontao Elektroprivreda i nije firma u smislu privrednog drustva vec je vise ko neki fond gdje svi ponesto uplacuju a gdje se trosi bez nekih logicnih mjerila Kako objasniti da se struja vecini kupaca prodaje 40% ispod cijene kostanja i nekih 80-90% ispod cijene na trzistu? Ne znam za vas, ali dok je drzava/entitet tu vlasnik, dok se časti i građanstvo i privreda i rudari i dobavljaci i posrednici i lokalna zajednica, nema tu selameta za male dionicare.
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Gleda se skup faktora pošto je električna energija pokretač normalnog života.

Korekcije bi trebalo napraviti ali tržišno ne bi imalo smisla.
I ovaj mjesec se na segmentu isporuke privredi vrlo dobro zarađuje.
Većina proizvodnje dolazi od hidroelektrana gdje je proizvodna cijena 35 eura a prodaje se privredi po 75 eura.
EPBIH je tu namirena vrlo dobro a privreda ima konkurentnu cijenu.
Na 150-160Gwh mjesečno koliko troši privreda čista zarada od 40 eura po MWh je izuzetna stvar.
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

A što se tiče selameta, nisi ti vidio kad su počeli izvlačiti mrtvace iz podruma Sarajevo osiguranja.
To je bilo da se naježiš. I to baš kada je cijena dionica bila 6 KM.

A tek propasti poslovanja FDS, sjediš i plačeš na 130togodišnjom istorijom poslovanja. Kažu ne valja to ni po 42 KM.

Što li se taj selamet uvijek okrene.
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

slavuj wrote: 25 Jan 2023, 23:47
panzer wrote: 25 Jan 2023, 22:02 Ne treba fondove sad smetati.
Oni se bore za naklonost muje da im proda koju dionicu u energonovi ( sa cijele svoje dvije mini hidroelektrane), makar i po 300% skupljoj od nominalne.
I onda postupajuća tužiteljica pita na osnovu čega se tvrdi da je dotični na vrhu ove piramide kriminala.
Glavna tužiteljica,nakon nadzora po prigovoru zaključuje da postupajuća iz subjektivnih razloga nije uradila dovoljno na predmetu da bi se mogla donijeti tužilačka odluka.I nalaže prioritetan rad na predmetu.I tako več skoro 3.5 godina.
Napisao sam ovaj primjer na drugoj temi.
Iskreno od takvih tužitelja ne očekujem ništa.

Ali zasmetali su me linkovi na tekstove " istraživačkih novinara". Slomiše se istražujući. Pa se odjednom pojavi neki predstavnik udruženja malih dioničara kao sagovornik i on i novinar znaju da je neki Romeo Zelenika 2017. jeo kamenice u restoranu blizu Stona radi mutnih radnji. Pa nije podoban za KOMVP.

Evo im istraživačko novinarstvo. I odbrana dioničara fondova. Sasvim slučajno ih je 150.000 u fondovima. Šta će se neko udruženje koje ima kontakte sa novinarima o ovom milionu oglasiti. Nije vrijedno pomena.

Ili "obični" biznis novinari.
" Ko je misterozni kupac dionica Igmana"

Nikad naslov "zašto je fond kupio dionice firme koja ne radi za 800% cijeni većoj od knjigovodstvene".

Žurnal novinari " šalju" Sipu u EPBIH zato što još nisu uspostavili neki odjel za firmu juče osnovanu. Nemaju kad ovo vidjeti ili pratiti iz godine u godinu. Prate nešto drugo.

SIPA ne treba u fondove ući. Bolje je da šilji nosoroga po kancelarijama.

A milioni KM onih pomenutih 150.000 bh građana neka se odljevaju na zombi račune po Austriji.
Trezvenjak
Posts: 117
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Stravičan je kriminal u vezi fondova, ali tu su dobrim djelom dioničari fondova krivi. 99% dioničara (brojčano) fondova uopšte ne brine o svojoj imovini ulozenoj u fondove i to gazde duf-ova vide i znaju i onda rade sta hoce. I da slucajno neko istrazi i prijavi slabo ce se rijesiti
Post Reply