Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Samo zato što je prešao na drugu stranu koja bolje plaća, još od ranije je na platnoj listi selimovića i po svemu sudeći SDA.

Njegov sukus je da je trebalo maksimalno zajahati privredu a ostaviti napaćeni narod da i dalje koristi struju skoro besplatno. To je taj recept predhodne vlasti koja je većim dijelom kriva za ovo trenutno dešavanje.
Na privredi je poslovanje elektroprivrede u najmanju ruku na nuli ako nije i solidnom plusu. Problem je što građanstvo generiše sve veći gubitak, sa 70 miliona popelo se na 140 miliona KM gubitka a to niko ne smije spomenuti pa ni hrabri avdo.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne bih ja bio baš toliko kritičan prema Avdiću. 90% ovog članka bi potpisali svi mi ili većina ovdje. A mi valjda znamo o čemu pričamo. Realno, prvi je prevazišao populizam u vezi "obespravljenih" rudara, prvi zašao u megavate, kilodžule i KMove, zvao stučnjake iz rudnika i išao u detalje. Pominjao kupovine od Lagera, pad proizvodnje itd i sl. Ko je još od ostalih pominjao cijene, berzanske i domaće, proizvodne i prodajne? Uporediti taj rad sa npr intervjuom V Selimbegović nedavno sa Lakićem gdje ga "novinarka" bukvalno MOLI da ne poveća cijenu struje za stanovništvo bez da poznaje ijedan podatak. Da ne pominjem ostale dnovinare, sve redom ali bukvalno sve. A sad, je li i on na nečijoj platnoj listi i ako da na čijoj, pravo da vam kažem meni nije ni bitno. Ono što govori o ovoj konkretnoj temi je istina i to je to. Bez obzira na njegov motiv. Što kažu nije važno koje je boje mačka već lovi li miševe. Jeste, nije puno pominjao cijenu za domaćinstvo ali nije bilo ni uobičajene kuknjave da će "struja poskupiti zbog njihovih postupaka". Nisam stekao zaključak da smatra da treba ostaviti napaćeni narod da struju koristi besplatno. Meni lično bio je malo prenježan prema trenutnom direktoru bacajući svu krivicu na stranačku sitnež, Žuljevića, Mijatovića, Mašića ili npr Konakovića. Ipak je Buljubašić već 8 mjeseci na čelu a nije povisio cijenu. A punoljetan je. Nije pomenut ni Lakić ni Nikšić previše, a zna se ko diriguje a ko svira. Naravno da ima krivice dosta i na prethodnoj ekipi Andelija & comp, jer ni oni nisu dirali cijenu struje 8 g. Ali u cjelini, kad se sve podvuče, ovaj članak(a i ostalo (Istraga, tv intervjui...) od Avdića je meni kvantni skok u odnosu na ono što rade ostali novinari u BiH. I pošto je on bukvalno jedini, malo mi je previše da mu tražimo dlaku u jajetu u ovom trenutku.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 28 Mar 2024, 09:18 Samo zato što je prešao na drugu stranu koja bolje plaća, još od ranije je na platnoj listi selimovića i po svemu sudeći SDA.

Njegov sukus je da je trebalo maksimalno zajahati privredu a ostaviti napaćeni narod da i dalje koristi struju skoro besplatno. To je taj recept predhodne vlasti koja je većim dijelom kriva za ovo trenutno dešavanje.
Na privredi je poslovanje elektroprivrede u najmanju ruku na nuli ako nije i solidnom plusu. Problem je što građanstvo generiše sve veći gubitak, sa 70 miliona popelo se na 140 miliona KM gubitka a to niko ne smije spomenuti pa ni hrabri avdo.
Nisi onda pažljivo čitao:

"Cijena struje za privredna društva mogla bi biti povećana za samo 20 posto. U konkretnom, ovogodišnjem slučaju, to bi značilo da bi cijena jednog megavata za privredna društva sa 50 eura bila povećana na svega 60 eura. Dakle, Elektroprivreda BiH bi, poveća li cijenu uglja za 20 posto, jedan megavat proizvodila za 51 euro. Veći dio proizvedene struje bi prodavali stanovništvu za 32 eura, dok bi privrednim društvima prodavali struju za 50 eura, odnosno svega četiri devet više od proizvodne cijene ili 140 eura manje od cijene struje na svjetskom tržištu. Ukoliko budu te cijene, projicirani godišnji gubitak Elektroprivrede BiH bi bio 85 miliona maraka, što bi bio siguran put u raspad elektroenergetskog sistema Bosne i Hercegovine, objavili smo prije dvije godine analizirajući detaljno Konakovićev i Žuljevićev prijedlog.

No, nije ovo jedini uzročnik. Recimo, rudarski protesti i konstantno popuštanje pod pritiskom “socijale”, dovelo je Elektroprivredu u teško stanje
. "

A što se tiče Avde, nije on prešao na drugu stranu, baš kao ni Mujo. Obojica su oduvijek bili lijevi. Samo je Mujo zbog svog interesa počeo sarađivati sa svima koji će mu omogućiti da uradi ono što je naumio - nebitno je li riječ o Slovencima, Hrvatima, Sda-ovcima, Sdp-ovcima, Hdz-ovcima - svaka igra, svaka dobija. A Avdo je oduvijek htio biti istraživački novinar, još od "60 minuta", a kao takav ideš kontra mainstream-a. Zadnje što mu neko može prilijepiti jeste da je Avdo SDA novinar ;)
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Onda sam preskočio tih par riječi u kojima je spomenuto građanstvo. Šta ja znam, lijepo je što se piše ali ne vidim efekat.
Moramo daleko efikasnije nastupiti a opet mi se čini i da ovih par susreta sa upravom rezultiralo da se posegne u budžet entiteta umjestu o kasu elektroprivrede tako da smo na dobrom putu.
Ako se još krene u peglanje cijene prema građanstvu onda bi trebalo da se situacija počne poboljšavati.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/arcelor ... /240328053

Ovo znači da sljedeće zime imamo poskupljenje grijanja u Zenici što će dovesti do prelaska dijela stanovništva na grijanje na jeftinu struju.
Miner
Posts: 50
Joined: 17 Oct 2022, 15:07

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Miner »

Elektroprivreda Crne Gore će, prije oporezivanja, u prošloj godini ostvariti dobit od 65 miliona eura, kazao je predsjednik Odbora direktora te kompanije Milutin Đukanović.

Kako je kazao u Bojama jutra na TV Vijesti, Rudnik uglja Pljevlja će prije oporezivanja ostvariti dobit od 18 miliona eura, Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) tri miliona, dok će EPCG-Solar gradnja biti u minusu dva miliona, ali je pojasnio da je to "čisti dug prema Elektoprivredi".

Znaci ne samo da je EPCG u plusu nego i rudnik koji snabdjeva tu EP.
Ocito je da EPCG ima kvalitetnije i "modernije" upravljanje, prilagodjeno vremenu, a to se da primjetiti po tarifama za domacinstvo.
Imaju tri razlicite tarife za domacinstvo, svako bira sta mu je povoljnije.
Osim toga imaju i tzv. ZLATNI TIM:

Budi dio Zlatnog tima
Članstvo u Zlatnom timu je privilegija redovnih kupaca iz kategorije domaćinstva koji su zadovoljili određene kriterijume (posljednji presjek za ulazak u Zlatni tim napravljen je 31. januara 2020). Cijeneći redovnost plaćanja računa za utrošenu električnu energiju EPCG je ovim potrošačima osim popusta na redovnost od 13% omogućila i ostale povoljnosti kao što su učešće u nagradnim igrama, razni servisi, popusti prilikom trgovine u
određenim trgovinskim radnjama itd.

U EPBIH se zadnjih 30 godina nije nista promjenilo, osim foteljaša (Zlatni tim :lol: ) kako koja stranka dođe, a u energetici u svijetu su se desile tektonske promjene.
Hajmo vodovodžija, učini nešto ...
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 28 Mar 2024, 12:18 Onda sam preskočio tih par riječi u kojima je spomenuto građanstvo. Šta ja znam, lijepo je što se piše ali ne vidim efekat.
Moramo daleko efikasnije nastupiti a opet mi se čini i da ovih par susreta sa upravom rezultiralo da se posegne u budžet entiteta umjestu o kasu elektroprivrede tako da smo na dobrom putu.
Ako se još krene u peglanje cijene prema građanstvu onda bi trebalo da se situacija počne poboljšavati.
Mislim da bismo trebali ići prema FERK-u i ministarstvu, jer su i jedni i drugi suodgovorni za ovo što se dešava. Trebaju i oni osjetiti pritisak za ono što rade kako ne treba. Čini mi se da je Brzi ušao u ovaj FERK-ov pravilnik dobro. Na skupštini im je i postavljao pitanja vezano za to...
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sitna buranija wrote: 28 Mar 2024, 14:43
panzer wrote: 28 Mar 2024, 12:18 Onda sam preskočio tih par riječi u kojima je spomenuto građanstvo. Šta ja znam, lijepo je što se piše ali ne vidim efekat.
Moramo daleko efikasnije nastupiti a opet mi se čini i da ovih par susreta sa upravom rezultiralo da se posegne u budžet entiteta umjestu o kasu elektroprivrede tako da smo na dobrom putu.
Ako se još krene u peglanje cijene prema građanstvu onda bi trebalo da se situacija počne poboljšavati.
Mislim da bismo trebali ići prema FERK-u i ministarstvu, jer su i jedni i drugi suodgovorni za ovo što se dešava. Trebaju i oni osjetiti pritisak za ono što rade kako ne treba. Čini mi se da je Brzi ušao u ovaj FERK-ov pravilnik dobro. Na skupštini im je i postavljao pitanja vezano za to...
Da, u Pravilniku piše da ukoliko Javni snabdjevač ne pokrene tarifni postupak da će ga oni pokrenuti i ako im ne dostavi podatke o troškovima proizvodnje i dustribucije da će sami pribaviti podatke. Tako da je najkasnije poslije objave da će Elektroprivreda plaćati ugalj više za 20 % od 01.01.2022. FERK trebao pokrenuti tarifni postupak jer on treba da štiti od monopola i ostale učesnike na tržištu. Što nije učinio. Ne radi se samo o zaštiti Elektroprivrede BiH, ili potrošača nego i o zaštiti ostalih učesnika.
I nikad niko od ostalih učesnika nije se požalio na monopolski odnos Elektroprivrede BiH, zato jer kokošari prodaju viškove Elektroprivrede a javno snabdjevanje za koje su registrovani ih i ne zanima.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

A EPBiH u poslovnom planu još i navodi kako niko od ostalih potencijalnih učesnika nema interes da učestvuje na tržištu zbog nekomercijalne cijene :roll:
Post Reply