Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 362
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Kako domacinski djeluju bice to po marku
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

"Zato će na sjednici federalnog parlamenta podnijeti inicijativu da FERK odbije prijedlog ovakve mjere. Iduća sjednica zakazana je, nakon izvjesnog vremena, za 22. april."
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/35 ... ivedu.html
Ako dode do odbijanja ovog zahtjeva onda nam ne preostaje nista drugo nego tuzba.
Sad u ovom zahtjevu prema FERK-u imamo proizvodne cijene imamo prodajnu. Imamo sve potrebno za tuzbu.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pizdun bi se volio miješati u rad KOMVP i FERK a ni za jednu instituciju nema ingerencije.
veliki dedo
Posts: 98
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

brzi wrote: 12 Apr 2024, 18:59 "Zato će na sjednici federalnog parlamenta podnijeti inicijativu da FERK odbije prijedlog ovakve mjere. Iduća sjednica zakazana je, nakon izvjesnog vremena, za 22. april."
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/35 ... ivedu.html
Ako dode do odbijanja ovog zahtjeva onda nam ne preostaje nista drugo nego tuzba.
Sad u ovom zahtjevu prema FERK-u imamo proizvodne cijene imamo prodajnu. Imamo sve potrebno za tuzbu.
A zar bi prihvatanjem zahtjeva trebali odustati od tužbe?
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

veliki dedo wrote: 12 Apr 2024, 20:13
brzi wrote: 12 Apr 2024, 18:59 "Zato će na sjednici federalnog parlamenta podnijeti inicijativu da FERK odbije prijedlog ovakve mjere. Iduća sjednica zakazana je, nakon izvjesnog vremena, za 22. april."
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/35 ... ivedu.html
Ako dode do odbijanja ovog zahtjeva onda nam ne preostaje nista drugo nego tuzba.
Sad u ovom zahtjevu prema FERK-u imamo proizvodne cijene imamo prodajnu. Imamo sve potrebno za tuzbu.
A zar bi prihvatanjem zahtjeva trebali odustati od tužbe?
Ima materijala za tužbu u svakom slucaju,.. da li ići sa tužbom, ne znam. Kupio sam robu sa greskom s nadom da greska nije velika,.. ako krene nabolje, meni dovoljno.
U ovom zahtjevu prema FERK-u kao (najpovoljniju) proizvodnu cijenu su naveli 9,84 feninga a prosjecna proizvodna ako se uzme kompletan portofolio je 12 feninga.
Sad ne znam da li je u skladu sa zakonima da el. energiju iz hidroelektrana prodaješ domaćinstvima a iz termoelektrana privredi. U svakom slucaju cak i ako prođu blok tarife opet prodajna cijena ostaje 1,5 feninga ispod najpovoljnije proizvodne a 3,7 feninga ispod prosjecne proizvodne.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Uvoz 266 MWh, ako im uvoz ne popravi rezultat,.. izvoz sigurno neće.
Trezvenjak
Posts: 117
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Kako ih nije stid napisat i potpisat da sva struja iz HE ide za javno snabdijevanje. Sad su se sjetili toga nakon 19 godina. I sta ako ne bude vode hocel bit redukcija?
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ja ne znam da li je uopšte moguće na taj način tehnološki razdvojiti da struja iz HE ide domaćinstvima a iz TE privredi. Mislim da je to tehnički nemoguće. Drugo, HE proizvode samo cca 25% struje a domaćinstva siguran sam troše više od pola ukupno proizvedenog tako da je i s te strane nemoguće. I treće ne može jedan proizvodni kapacitet struje subvencionirati/ pokrivati drugi, svaki kapacitet mora biti samoodrživ dakle prodavati svoju struju iznad SVOJE proizvodne cijene. Mislim da takvo neko pravilo I postoji. Ne znam kako može suprotno uopšte pasti nekome na pamet. Kako bi se u suprotnom firma pa i TE razvijala održavala, napredovala? Moguće da prave takve konstrukcije čisto da ne pominju više da je prodajna niže od proizvodne tj da pokušavaju izvrdati našu tužbu pa to kroz zahtjev baciti i na papir iako je nemoguće a plus je i to nezakonito kao i prodaja ispod proizvodne cijene.
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Generalno, blok tarife kako su oni zamislili su pogrešan način "subvencioniranja". Trebalo je prodajnu cijenu podići na nivo proizvodne (možda plus 1-2%), a određene socijalne kategorije subvencionirati do određenog nivoa potrošnje (ako treba i do 50% cijene). Sada su dijelili one pare tim kategorijama, pa imaju i ažurnu evidenciju.

Ovako, sa ovakvim blok tarifama će ljudi koji imaju apartmane po Bjelašnici, dijaspora koja ima stanove po BiH i koji dođu ovdje par puta godišnje, ali i drugi sa viškom para i nekretnina, plaćati povlaštenu cijenu struje iz prvog bloka, jer uglavnom ne mogu ni doći u situaciju da na dva ili tri različita mjesta gdje borave prebace potrošnju iznad prvog bloka... A zapravo su kao porodica sigurno prebacili potrošnju... Ali, šta i očekivati od ovih neznalica i populista u pokušaju...
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.youtube.com/watch?v=_JTPtMwyzT8
Da još malo prokomentarišem ovaj blistavi intervju. Najblaže, hrpa gluposti i poluinformacija uz nevjerovatne količine populizma. Nije ni čudo jer koliko vidim Čavalić nema ni dana staža u realnom sektoru. uglavnim smucanje po kursevima i simpozijima i veze sa stranim ambasadama, glumljenje stručnjaka i ekonomiste u medijima i "predavanje znanja" drugima o onom što ni sam ne zna. Ali prolazi među neukima. Ili što bi narod rekao "velik turban pod njim hodže nema". Po Čavaliću siromašni troše više struje zato jer imaju više djece??? Kako je do toga došao nije jasno valjda ni njemu. Dakle građane bukvalno vrijeđa i lijepi im etikete. Bogati i dobrostojeći eto troše manje jer imaju više para za "efikasnije" načine grijanja. (Pa bi onda po njemu sirotinju trebalo vječno vezati za najNEefikasniji način grijanja-struju-niskom cijenom.) Uz to što građane razdvaja i etiketira nije mu očito jasno da izdvajajući i tražeći povlastice za jednu grupu automatski diskriminira drugu npr porodice sa manje djece. Koji problem Ćavalič ima s njima? Kao što diskriminira i npr penzionere za koje sa sigurnošću znamo da su glavninom u onoj prvoj grupi tarifa i da će im jako dobro doći. Ali Čavaliću to očito ne odgovara. Pretpostavljam da bi on želio da struja svima poskupi i da nema niko zadovoljan pa da može od toga da pravi kampanju pred lokalne izbore. Šteta za SBiH da su spali na ovakvog, hvalio sam ih prije zbog nekih suverenih stavova (tipa u vezi blaka 7) ali ovaj lik im nije trebao.
Dalje, po Čavaliću nakon povećanja cijene struje od 5 KM po računu građani neće više imati šta da jedu niti da se griju. Iako prosječno domaćinstvo/porodica sa dvije prosječne plate ima dakle primanja od cca 2700 KM. Od čega bi nakon poskupljenja izdvajali 55 KM za struju što je vjerovatno najniže procentualno izdvajanje domaćinstva za energiju u Evropi. Plus čovjek očito još ne zna (a ni voditelj) da blok tarifa u RSu NIJE neustavna, da je bila samo igra riječi koja je ispravljena tako da je tamo blok tarifa tamo normalno na snazi. Zapazio sam lika i prije po nesuvislim i nelogičnim komentarima ali ovo sad je pravi odroni uobičajeno vrlo tendeciozno populistički i samopromotorski On je česti pokretač glupih inicijativa ali očito u medijima to dobro prolazi.
Ali vrijedi se osvrnuti i na par prethodnih intervjua Buljubašiča u kojima se nije baš iskazao i dao je mogućnost za ovakve perfidne interpretacije. Trebao je jednostavno reći da se cijena nije mijenjala 9 godina, da je inflacija samo u zadnje 2 godina bila 20 %. Da su porasle ulazne sirovine, za TE, nafta, održavanje i prije svega da je drastično povećana cijena uglja. Kao i naravno da je zbog svega toga prodajna cijena struje ispod proizodne. I gotovo, ni riječi više. Ovome niko ne ne može reći ni riječi. Beton. Umjesto toga Buljubašić priča o 50% korisnika kojima račun neće biti povećan (što je nebitno i nije razlog za povećanje a vjerovatno i netačno). Priča o nekavoj štednji i gašenju sijalica u hodniku što apsolutno nije njegova briga. Na neki način sam je ovakvom lošm strategijom doprinio nesuvislim komentarima ili onom komentaru jedne voditeljice intervjua da odsad neće moći kuhati grah nego samo supice. Iako dnevno potroši više na kafe ili mobitel.
Post Reply