Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3835
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 10 Mar 2021, 09:21 Gradilište je predano u novembru a onda su trebali početi sa glavnim projektom. I za taj projekat treba vremena. Vjerovatno su imali ili imaju problem sa dobavljačem opreme što onda produžava izradu projekta jer se postavke mijenjaju.

Pošto je sa BH strane sve urađeno kako treba, ostali problemi su na kinezima a trebalo bi da nađu način da sve završe jer su i oni ugovorom obavezani.

Elektroprivreda trenutno traži firmu za ispitivanje kvaliteta tla na kojem će biti pogon.
Kad sam ja studirao radili smo dinamičke planove programima/metodama koje su korištene za slijetanje na Mjesec, gdje nije smjela biti rupa/zastoj od 1 dan u izvođenju bilo čega, čak i ako je bilo 30 ili više paralelnih aktivnosti. Zastoj od nekoliko mjeseci mi zvuči kao ekstremno loše planiranje. Zar nije trebalo praviti glavni projekat paralelno? Ni ispitivanje tla u ovoj fazi nije mi u skladu sa zdravim razumom. Šta ako utvrde da tlo nije pogodno? Šta ako prije toga bude žalbi firmi koje nisu odabrane na tenderu za ispitivanje tla? Tlo se trebalo ispitivati ima 5 godina.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Obzirom da se tu prelamaju i politički interesi svjetskih sila, dobro se stiglo i do ove faze. Sigurno će biti peripetija ali kako rekoh i kinezi imaju obaveze prema ugovoru pa je na njima da nađu način.

A možda sam loše preveo naziv tendera za novi pogon:

https://www.epbih.ba/upload/documents/t ... 229835.pdf
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

U februaru su hidroelektrane radile punom parom.

Što se tiče EPBiH omjer TE: HE/VE je bio 65:35 . Može se početi računati i VE Podveležje iako je bila na testnoj fazi. A izvezli su odnosno imali su "višak" od 227GWh.

Ako se gleda omjer TE:HE/VE na nivou države onda je bilo 48:52 u korist OIE kako je to moderno reći.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

BIG na 135.000 dionica. Za sada još ostaje Herbos ali je pitanje i ko je kupio ovo prije par dana pošto je je u istom danu bilo i Sagene i BLBHa. Ako je prebačeno na njih, uvijek može biti aktivirano na nešto većoj cijeni.
beka26
Posts: 811
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Trenutno nema velikih prodajnih naloga. BIG ima dionica
taman za još jedan rasprodajni ciklus. Da li će da krene u
rasprodaju na cijenama ispod 9 KM vidjet će se uskoro?
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.seebiz.eu/energetika/rwe-pr ... ra/253923/

Kada se priča o svjetskim firmama i kada se priča o njihovim rezultatima, glavni pojam dobiti je EBITDA.

Kada je ko kod nas spomenuo da elektroprivreda i telekom imaju 220 odnosno 170 miliona KM EBITDA godišnje.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

@ panzer, slažem se s tobom. No, kada smo kod amortizacije, BH Telecom je stavio preko 94 mil KM. Vrlo je moguće da su "nabili" vrijedsnot, ali znajući bahatost našeg naroda kada je u pitanju održavanje, možda je to i realna amortizacija?
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Telekomova oprema i tehnologija ima znatno bržu amortizaciju od elektroprivredine i vjerovatno je realna ali govorim o tome kako je kod nas percepcija firmi površna.

Mada, ko u medijima piše o firmama, nije čudno da su informacije površne.
mb1
Posts: 2
Joined: 20 Mar 2021, 18:26

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mb1 »

Kada bi mogli ocekivati skupstinu o isplati dividende i zna li neko kada je bila prosle godine? Hvala.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Planirali su u junu ali plan im vrlo rijetko bude ostvaren.
Post Reply