Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Znači crnogorskim elektroprenosom se trguje po nominalnoj tj 7 puta većoj cijeni od npr elektroprivrede BIH a crnogorska elektroprivreda je na 5 puta većoj cijeni od EPBIH.
Jeste da su tamo neki drugi interesi ali nije po neopravdanoj vrijednosti.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Rekao sam,u vjetar sam prico,nikog nije bilo da me cuje....,stoji u nekoj pjesmi.I bas tako je i ovdje,na ovom forumu.
Vec godinama pisemo o kriminalu na trzistu vrijednosnih papira,o Muji,Edini,Dini,Bunji i ko zna koliko jos je spomenuto ovdje tih krimjnalnih mesetara,i opet ocekujemo nekakve "realne" cijene,ili nekakva korektna preuzimanja.
Od toga nema nista sve dok naprijed pomenuti i sa njima bar dva puta toliko pomagaca,ne zavrse u zatvoru.
I to u drustvu sa nekoliko direktora,nekoliko ministara,premijera i njihovih savjetnika i ...
S ve do tada nema ni smisla porediti stanje na SASE cak ni sa stanjem na Markalama,ili nekoj drugoj pijaci!
Pokusajte se sjetiti da je neki domacin ,proizvodjac bilo cega,ostavio svoje proizvode lopovima da ih raznose sa njiva,kao recimo sto Novalic vec sedam godina gleda kako grupa neradnika u Feroelektru razvlaci drzavnu imovinu.I to samo zbog toga sti ne mogu da se dogivore kome ce to dati onako,za 1km ili dobru donaciju stranci!
A isto to i sa istom firmom su radili i Niksic i Damir Hadzic sa Stanicima i sa nekim prvacima SDA.
Naravno uz punu podrsku HDZ-a,jer zaboga Stanic je u Hrvatskom nacionalnom interesu,kao recimo i kladionice.....a ti se Muzafere kupaj!
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja već duže vrijeme nisam fokusiran samo na negativnu stranu dešavanja jer to znači da čovjek ne prepoznaje i prilike koje dolaze iz aktuelne situacije.

Stanje je takvo kakvo je. Oni imaju namjeru rasparčati fondove,niko ih ne zaustavlja i to treba uzeti zdravo za gotovo. Možda malo razvlači termine ali dugoročno ne bi trebalo napraviti štetu pojedincu. Mislim na pojedinca koji nema dionice fondova.
I zato sam stavio info jučerašnjih trgovanja sa crnogorske berze. Ovakve informacije pokazuju kakvu mi priliku imamo u rukama. I treba je koristiti. Ja sam u zadnje vrijeme razmišljao o dosta opcija kako da obezbijedim sredstva za kupovinu veće količine.
Jer ovo što trenutno držim nije neka količina ako se poredi sa potencijalnim rastom cijene.
Kako rekoh, termini nisu presudni ali doći će vrijeme da će se ispravno valorizovati ovo.

Da mi je neko rekao da će se dionicama Sarajevo osiguranja redovno trgovati po cijeni od 16 KM i bez situacije da ga je kupila neka velika evropska osiguravajuća kuća ja bih pomislio da je taj naivan. I našao se kupac.
I našao se kupac i za Bosnalijek i to po 18-19 KM i bez nekih Alvogena i Teva farmaceuticalsa.

Sasvim je sigurno da će prije ili kasnije biti kupac i za ovo, Neko ko će htjeti sve što se nudi i neko ko će ovo dovesti na realnu vrijednost.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Slažem se sa panzerom u potpunosti. Naravno, ovo što je rekao ne znači da ne treba ukazivati na kriminal i pričati o tome, ali definitivno treba tražiti priliku u svemu ovome, kada već mora biti ovako...
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Elektroprivreda BIH

Post by investitor_ba »

Ove dionice sto obicno idu ispod 10 KM, da li to samo fondovi prodaju ili ima jos prodavaca?
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

BIG je taj koji kreira cijenu. Ima tu i prodaje dionica od strane malih dioničara. Ali sve da se sabere u posljednjih godinu dana na cijeni manjoj od 15 KM nije prodato više od 5000 dionica od strane malih dioničara.
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

U prošloj godini Big je prodao tačno 350.000 komada odnosno nešto više od 1,1,% cijele elektroprivrede.

Nije sve nekome drugome jer je ipak količina bila značajna pa su se morali poslužiti firmama koje su im kao dodatni kanali za isisavanje para. BIG je u aprilu odjednom prodao oko 140.000 komada i kupac je bio neko iza skrbnika. Kasnije je taj isti prodavao po nižoj cijeni.
Npr mujo kontroliše ŽGP i mogao je narediti da ŽGP kupi od Biga taj udio. Tako su izvučene pare iz ŽGPa a i iz Biga preko Teledigitala ili Šumaprojeka ili Merkura.
Ovo je samo primjer pošto nemamo uvid u sve transakcije.
Tačan slijed izvlačenja para će znati Sipa kada pokupi svu dokumentaciju iz aw brokera i dijelom raiffeisen banke.

I nešto sitno su prodavali mostarski fondovi. A kako predhodnici rekoše vjerovatno nije više od 5000 dionica prodano nezavisno na tržištu.
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Proizvodnja u prošloj godini 6.075 GWh.
Hidroelektrane 1.025 GWh (16,8%)
Termoelektrane 5.070 GWh (83,2%)
Jako loša godina za hidroelektrane..
Post Reply