Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dosadašnjim kupcima ili novim koji tek ulaze pod "tržište"?
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

fla wrote: 19 Apr 2024, 12:11 Da li neko slučajno zna koje cijene su ponuđene kvalifikovanim kupcima po fiksoj šemi tržišnog snabdijevanja od EPBiH u ovoj godini? Ne znam da li tu imaju opet različite kategorije po obimu potrošnje? I također koje su cijene odnosno koju je model određivanja cijene po ovom modelu varijabilnog snadbijevanja za kupce koji troše >5.000.000kWh godišnje.

Objavili su da je u 2023. prosječna cijena EPBiH za tržišno snadbijevanje bila 77Eura po MWh što je ispod prosječne tržišne cijene na Mađarskoj berzi prošle godine koja je bila oko 100Eur a proizvodnja iz termoelektrana im je preko 80Eur. Ne znam koliko bi onda trebala biti cijena za tržišno snadbijevanje ove godine kad je cijena na berzi ispod 70Eur. Ako tako nastave EPBiH može komorno u stečaj ove godine.
Cijena je uvećana za 20% pa ako je u prosjeku bila 77 eura sad je 92 eura.
Cijena je definisana za cijelu godinu i krajem godine će se mjenjati za 2025. Ponuditi ugovori sa cijenama koje bi mogle biti oko 100 eura za MWh.
Teško da će biti jeftinije jer terminske cijene rastu.
https://first-energy.net/energieeinkauf ... twicklung/
montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

....Ako tako nastave EPBiH može komotno u stečaj ove godine.
Za one koji su i prije bili na tržišnom snabdjevanju cijena je uvećana za 20% ali koliko znam za one koji su bili na javnom a tek su od ove godine na tržišnom snabdjevanju njima je više za cca 60%. Pa kad se uzme pomenutih +20%, ovih +60% i sada ako bude za domaćinstva 15 ak % to je najmanje 100 novih miliona KM prihoda u odnosu na prije (a možda i više, ovo u zavisnosti je li se to 20 % ili 60% odnosi na struju ili na čitav račun, kao što je sad za domaćinstva; ako je na račun onda i 200 m prihoda više). Drugo ja ne bih miješao berzanske cijene sa ovim domaćim tržišnim. Berzanske su gole bez ičega, tako ih bar ja shvatam, dok za domaće tržište ima i mrežarina. U Njemačkoj kad je na berzi cijena bila npr 30 ak E/MWH cijene za domaćinstva su bile 400 E/MWh. Nije EP bila u minusu ni kad su berzanske bile 30 ak eura, prije par godina, a domaće cijene nisu rasle 9 godina pa mi nema logike da je "za stečaja" u godini kad se sve poveća za postotke koje smo gore naveli, čak ni uz povećanu cijenu uglja.
fla
Posts: 3
Joined: 18 Apr 2024, 22:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by fla »

Hvala na komentarima.

Ako je implementirano to povečanje od 20% za ove postojeće na tržišnom snadbjevanju to je već ok za EPBiH međutim pretpostavljam da će ti veći kupci preko snadbjevača II reda kupovati direktno sa mađardske berze mada i ja nisam siguran oko te mrežarine i transporta koliko to uvećava cijenu. Ali uglavnom ako ti veliki budu mogli kupovati na berzi po povoljnijoj cijeni EPBiH će opet imati problem jer neće ništa zaraditi na trenutnoj razlici u cijeni koju imaju uz to povećanje od 20% u odnosu na berzu.

Drugo pitanje je šta će biti sa implementacijom novog Zakon o električnoj energiji u FBiH, prema kojem svi potrošaći preko 50.000 kWh treba da pređu na tržišnu šemu. U tom slučaju svi oni će imati opciju da pređu na alternativne snadbjevače i uvoze struju ako je jeftinija na berzi u Mađarskoj nego kod EPBiH?

Ne znam na koga se odnosi to povećanje od 60% ali to mi zvuči baš previše. Računi firmi na javnom snadbijevanju su prošle godine bili u prosjeu od 16 - 20 feninga za kWh. Ovi što su plaćali 16 su veči potrošaći - ne mogu da vjerujem da je njima sad povećano na 25 feninga/kWh.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Svi su tražili ponude od alternativnih ponuđača i niko nije prešao. Niti će preći dok je elektroprivrede.

Tek sa prošlom računom je elektropriveda zakačila i obavijest da se kreće sa prelaskom na tržišno snabdijevanje prema onim parametrima, najmanje 8 milion KM prihoda, broj radnika, ukupna potrošnja.... Što znači da je moguće da će u aprilu ili maju početi fakturisati tržišne cijene.
montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa po ovom novom zakonu zbog kriterija koji su uvedeni jedan dio firmi koje su bile na javnom snabdijevanju morao je preći na tržišno od ove godine. Pošto su oni bili pošteđeni povećanja od 20 % koje je ostala privreda imala 2x (pretprošle i prošla godina i plus sada za ovu godinu još jednom) , to ispada da će ti "novi" imati odjednom 3x po 20% odnosno nešto više od 60 % da bi se izjednačili sa cijenom koju sada plaća ostala privreda Tako ja to shvatam.
A da će sad oni moći na tržištu berzi kupovati jeftino ili jeftinije i "zaobići" EPBiH, nisam siguran da to baš tako lako ide. Možda sam u krivu, ali ko će im održavati mrežu, trafo stanice itd. Jer dug je put struje od berze do kuće a "alternativni snabdjevači" nemaju nikakvu infrastrukturu vjerovatno imaju kancelariju sa 1 zaposlenim. Sumnjam da iko može biti jeftiniji od EPBiH zbirno. I da to uopšte može raditi. I druga stvar, jeste bude struja na HUPEXu jeftinija u neko doba dana npr 30 eura ali par sat kasnije bude 120, a može biti za mjesec i 200. Tako da sumnjam da može pojedinačni mali potrošač tako birkati snabdjevača (I da ih ima) na dnevnom ili satnom nivou, kao da je samoposluga
fla
Posts: 3
Joined: 18 Apr 2024, 22:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by fla »

montypython wrote: 19 Apr 2024, 16:09 Pa po ovom novom zakonu zbog kriterija koji su uvedeni jedan dio firmi koje su bile na javnom snabdijevanju morao je preći na tržišno od ove godine. Pošto su oni bili pošteđeni povećanja od 20 % koje je ostala privreda imala 2x (pretprošle i prošla godina i plus sada za ovu godinu još jednom) , to ispada da će ti "novi" imati odjednom 3x po 20% odnosno nešto više od 60 % da bi se izjednačili sa cijenom koju sada plaća ostala privreda Tako ja to shvatam.
A da će sad oni moći na tržištu berzi kupovati jeftino ili jeftinije i "zaobići" EPBiH, nisam siguran da to baš tako lako ide. Možda sam u krivu, ali ko će im održavati mrežu, trafo stanice itd. Jer dug je put struje od berze do kuće a "alternativni snabdjevači" nemaju nikakvu infrastrukturu vjerovatno imaju kancelariju sa 1 zaposlenim. Sumnjam da iko može biti jeftiniji od EPBiH zbirno. I da to uopšte može raditi. I druga stvar, jeste bude struja na HUPEXu jeftinija u neko doba dana npr 30 eura ali par sat kasnije bude 120, a može biti za mjesec i 200. Tako da sumnjam da može pojedinačni mali potrošač tako birkati snabdjevača (I da ih ima) na dnevnom ili satnom nivou, kao da je samoposluga
Hvala puno na odgovorima. Sad razumijem. OK i koliko je onda okvirno cijena po kWh u prosjeku za te nove firme što su morale preći na tržišno snsabdjijevanje sa tim povećanjem od 3x po 20%? Znači to će se tek faktiurisati možda od narednog mjeseca?
Dejan118
Posts: 236
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Tako je to kad se no ac od mrezarine potrosi na sve drugo osim u izgradnju nove mreze. Slicno je i kod nas.

Nego pino teodetisanja o svemu osim o cijeni dionica.
Ovi fondovi su nepredusni. Opet guraju cihenu ka dole.
Evo nikako da se oporavi na 11. Bar za 10 %. Odmah ide nalog na dole.

1000 komada se trazi ali po 10.53. skupo po 10.80 ?
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kupovna strana ovdje stavlja te naloge radi prodaje. Pokušava se isprovocirati prodaja pošto je ovo jedinstvena prilika da još neko proda.

Potražnje ima čak i vidljive ali prodaje nema. I neće je ni biti bar do 13 KM.
Post Reply