Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2502
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

skakavac_33 wrote: 20 Sep 2021, 11:36 Mah, neka oni vjestacki u zadnje vrijeme dizu cijene, pojavi se minimalan broj dionica ali svaki put sa pozamasnim skokom.
Morat ce ovo stati, ili neka jedni drugima prodaju a koga nag... taj nek plati.
Dakle tvoje mišljenje je da se vještački diže iznad 10 KM a da je zapravo realno da bude ispod 10 KM ?
Nije bilo vještačkog obaranja proteklih godina nego postoji sad vještačko dizanje cijene ?
Ako u martu bude cijena 15 ili 20 KM nemoj ovdje pričati kako si trebao,.. ili kako si zakasnio,..
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Cijena na HUPX sutra u večernjim satima preko 200 EUR a u 21h ide na 243 EUR.
montypython
Posts: 3860
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 20 Sep 2021, 12:19
skakavac_33 wrote: 20 Sep 2021, 11:36 Mah, neka oni vjestacki u zadnje vrijeme dizu cijene, pojavi se minimalan broj dionica ali svaki put sa pozamasnim skokom.
Morat ce ovo stati, ili neka jedni drugima prodaju a koga nag... taj nek plati.
Dakle tvoje mišljenje je da se vještački diže iznad 10 KM a da je zapravo realno da bude ispod 10 KM ?
Nije bilo vještačkog obaranja proteklih godina nego postoji sad vještačko dizanje cijene ?
Ako u martu bude cijena 15 ili 20 KM nemoj ovdje pričati kako si trebao,.. ili kako si zakasnio,..
Moram podsjetiti da je cijena JPESR bila 200 KM prije 13 ak godina kad je poslovanje bilo lošije. Zatim je palo na normalnije nivoe, a zatim je počelo vještačko spuštanje cijene, po meni već ispod 70 ak KM po dionici, većinom prodajom velikih količina iz portfelja fondova, vrlo vjerovatno svojim jaranima ili VIP osobama z politike i biznisa. U biti prodavali su oni koji i nisu lično vlasnici dionica i time štetili svojim dioničarima (dioničarima fondova). Cijena se spuštala da povlašteni mogu po njoj kupiti i kupovali su-godinama. Sve ispod 50ak KM po dionici je bio apsurd i očito namješteno. Onog momenta kad se fondovi isprazne od JPESR rasprodaja je gotova. Podsjećam da je knjigovodstvena cijena preko 70 KM po dionici, dok je nominalna mislim 72 KM što očito mnogi ne znaju jer misle da je 10 (kao npr BSNL ili BHTSR). Firma posluje nikad bolje a berzanska (veleprodajna) cijena struje u Evropi je astronomska (iako je domaća nerealno niska-zasad) i omogućava dobit od preko 100 m bez problema. Neka bude samo 90 m to je 3 KM potencijalne dividende po dionici ili povrat od 30 ak % godišnje na trenutnu cijenu dionice. Uz nekakav solidan povrat od npr 5 % preko P/E može se zaključiti da bi realna tržišna trebala biti min 60 KM po dionici. I biće, nevezano od toga ko danas kupuje i zašto a mislim da kupuju oni koji znaju ovo što sam gore rekao. Ja bih ovdje očekivao eksploziju cijene mnogo veću od rasta BSNL, ako ne već od danas onda najkasnije roku od nekoliko mjeseci. Zavisiće i od razvoja situacije u svijetu, geopolitike i drugog ali mislim da je neizbježno. Padom berze u SAD, te padom dolara inflacijom itd koji vjerovatno uskoro slijede, (a moguće u evropske berze i valute) može doći i do priliva stranih kupaca sa zapada koji će preplašeni bježati na potcjenjena tržišta Evrope i Azije, u energiju i zlato. U biti ovo je malo prošireni odgovor, moja verzija onog što su ti brzi, panzer i beka već kraće rekli. Ukratko cijena od 9-10 je potpuno vještačka a nakon pokreta prema gore nema ozbiljnijih prepreka za rast od nekoliko stotina % izuzev forsirane prodaje preostalih količina nekih fondova ali i to može biti samo privremeno. Skora eksplozija cijene JPESR je neumitna.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Elektroprivreda BIH

Post by skakavac_33 »

Nisam, i ne tvrdim, da je realna cijena ispod 10. Mislim da sam se fino i izrazio. Govorim o tome da se svaki momenat iskoristi da bi se dizalo sto prije i sto vise cijena dionice. I opet da se ogradim, ne mislim time da ne vrijedi toliko.
Isti slucaj je i sa drugim dionicama. Cim se malo pojavi neke aktivnosti/kupovine, na kasikicu se pustaju u prodaju nove kolicine. Ima slucajeva kad je zadnja kolicina bila npr. 100 kom po 30KM, onda, zanimljivo, jedna dionica se proda po 32KM, i onda opet se ponudi stotinjak komada po 34KM npr.
O tome govorim, a ne o tome da zelim da obaram cijene.
montypython
Posts: 3860
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Razlog za te skokove može biti i drugačiji. Npr možda se nekome žuri da kupi veće količine i svejedno mu je je li cijena 11 ili 12 ako zna da će za pola godine biti npr 30 ili 50 ili više. Možda vidi da na 10 ili 10,3 nema većih količina i da džaba gubi vrijeme čekajući i zna da će dnevni limit rasta (je li 3%) sprečavati da brzo dođe do nivoa gdje bi moglo biti većih količina. Ozbiljniji kupci nemaju vremena da čekaju čitav dan da se neko spusti nekoliko feninga a pogotovo nemaju ako se taj i ne spusti pa sutra ponovo imaju dnevni limit rasta. Ovdje se neće raditi o feninzima neko o desetinama KM po dionici.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

skakavac_33 wrote: 20 Sep 2021, 11:36 Mah, neka oni vjestacki u zadnje vrijeme dizu cijene, pojavi se minimalan broj dionica ali svaki put sa pozamasnim skokom.
Morat ce ovo stati, ili neka jedni drugima prodaju a koga nag... taj nek plati.
Ispade da su cijenu koja je bila 11 puta manja od knjigovodstvene vještački podigli na cijenu koja je "samo" 10 puta manja od knjigovodstvene.

Ovo podizanje cijena će stati sigurno, što kažeš moraće, samo je pitanje kada i na kojoj cijeni :roll:
brzi
Posts: 2502
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dovoljno je sjetiti se FDS-a za koji su svi tvrdili da je pokraden da ta njegova imovina ne vrijedi ni približno koliko je knjigovodstveno iskazano.
Sad da Elektroprivredu prodaješ parcijalno.
Bez problema bi se moglo dobiti za HE Jablanica 300 miliona, za druge dvije HE po 200 miliona, za termoelektrane po 200 miliona, VE 150 miliona, objekti i infrastruktura 200 miliona, tržište 300 miliona, potraživanja i na računima 500 miliona.
Zbir,.. preko 2 milijarde ili cca 70 KM po dionici.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://avaz.ba/globus/svijet/682950/ni ... jenom-gasa
Evropa dakle čeka zimu sa opasno malim rezervama. Ukoliko zahladni ranije, ili zima bude oštrija i duža, evropski ponuđači gasa će vjerovatno morati da nabavljaju energent po strahobalno visokim cijenama. Ili će se pak više grijati na ugalj i naftu, što bi značilo rast cijene tih energenata. Nema sumnje da će dio ceha platiti i krajnji potrošači.
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Knjigovodstvena je 95 po dionici. Nominala je 71. Broj dionica 31.506.541
FF 3.034.364 dionice
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dobro je da ima nekih količina i na prodaji. Jer sa ovim sitnim nalozima rast nije stabilan. Ali i dalje se vidi oprez. Treba držati prodavače na oku jer sa njima još nije gotovo.
Post Reply