Elektroprivreda BIH

skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Elektroprivreda BIH

Post by skakavac_33 »

Njihova dividenda je beznacajna, koliko znam vecinu pumpaju u ponovna ulaganja, uvezivanje staza radnika, davanje za tunele...
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

I mi se nadamo davanjima :mrgreen:

Mada je uprava to glatko prosli put odbila.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Početkom decembra bi trebali znati preliminarni rezultat za ovu godinu. Do tada ne znamo šta će biti. Sva su očekivanja da će biti najbolja godina ikad ali nikad nismo sigurni.

Kada su 2009. imali, odnosno prikazali rezultat od oko 63 miliona KM te godine je skoro pola iznosa dato u dividendu. Sada u zadnje tri godine i imaju rezultat poslovne dobiti od oko 60-70 miliona KM ali idu na čiščenje bilansa pa su neto dobit prikazivali znatno manju.

Mada se od firme koja treba dosta da ulaže i ne može očekivati dividenda jer firme koje nemaju ideju za ulaganje kao BHT ili potrebu kao Cementara mogu isplaćivati dividende. Da EPBIH radi tržišno(izgleda da rade tržišno ali samo prema privredi) i da ne zna kuda sa zaradom onda bi dividenda bila po 3-4 KM po dionici ali bi cijena dionica bila 150 KM a ne 10 kao danas.

Obzirom da su iduće godine izbori i da tunel traži svoje, i ovdje je kao i kod BH Telecoma sve moguće.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Elektroprivreda BIH

Post by skakavac_33 »

Jedno mi nije jasno, mogu li tako selektivno (za tunel) izdvojiti od svoje dobiti ili onda moraju svima dati? Mislim na male dionicare.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Te stvari moraju ići kroz dividendu.

Nekad oko 2000. entitetska vlada je mislila da može davati direktno pare iz javnih preduzeća za infrastrukturne projekte ali ih je međunarodna zajednica "ukorila" i od tada sve ide preko dividende. Prvo dividenda svima pa se onda iz entitetskog budžeta može davati za infrastukturu.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Iako ovo ne znači ništa, niti ima smisla po tehničkoj analizi nakon što četvrti put testira neki nivo a ovdje je to 10 KM cijena treba da krene krene naviše.
Kako rekoh već odavno ova pravila nisu primjenjiva na SASE ali jutros sam zapazio na grafikonu ovu pojavu.


Image
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Elektroprivreda BIH

Post by skakavac_33 »

Odnedavno sam tek poceo pratiti nasu berzu. Nije lahko upratiti kretanja, ponasanja firmi/dionica...
Meni JPESR djeluje da ce ici gore, samom cinjenicom da je podcijenjena visestruko, ali ko zna, zato i imam dilemu da li kupovati po ovoj cijeni ili ne.
beka26
Posts: 804
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Dok se ti smisliš kupi se skoro sve na ponudi.
Ako si imao pare nema tu premišljanja. Na ep ne možeš izgubiti.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Elektroprivreda BIH

Post by skakavac_33 »

Mah, neka oni vjestacki u zadnje vrijeme dizu cijene, pojavi se minimalan broj dionica ali svaki put sa pozamasnim skokom.
Morat ce ovo stati, ili neka jedni drugima prodaju a koga nag... taj nek plati.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zaključno sa avgustom izvoz struje iz BIH je bio oko 475 miliona KM. A u cijeloj prošloj godini je izvezeno za 496 miliona KM. Već do sada je prebačeno 500 miliona KM a do kraja godine će to biti značajna cifra.

S tim da je prošli mjesec i uvezeno 12-15 miliona KM više od prosjeka. Vjerovatno je situacija u TE Kakanj uticala na to, mada i sam rast cijena na tržištu ima uticaja.
Post Reply