Elektroprivreda BIH

ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by ummet »

Prije svega pozdrav. Ja sam od ovog Covida jedva glavu izvukao 2 puta. Sada na temu.

Činjenica je da sindikalisti manipulišu radi svojih guzica. Ali isto tako je činjenica da decenijsko javašlučenje dolazi na naplatu. Zašto nema toplovoda Kakanj - Sarajevo? Tašto se Blok 7 nije pravio 5-6 godina ranije. Zašto se nije ulagalo u rudnike na domaćinski način? Zašto se upošljavao Kunto i Panto u administraciju? Ovdje je standardni problem da ti najlošiji vode, komanduju, kroje, odredjuju. Umjesto da oni koji imaju najviše znanja vode kormilo, takvi su u zapećku od stranačkih poltrona i sindikalnog ološa.

Naš premijer malo radi malo po sudovima. Pa gdje to ima? Takvo društvo mora da se uruši i ovo je jedan korak na tom putu. Ljudi povećavaju 10 posto plate administraciji a mi ostali energetski hendikepirani.

Ovo je kao neka Državna Zona Sumraka. Ne možeš da vjeruješ šta se dešava a nikako da se nešto poduzme.

Ja sam komentarisao da su EI, BHT i EPBiH kadrovski desetkovani tako da tu više nema niko da povuče ozbiljan projekat. To će sada da se iz dana u dan pokazuje. Iz Fijaska u Fijasko. Do kada ? Vidjet ćemo. Ne može još predugo.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Ovo je bila priprema terena za podizanje cijene struje i to je sva prica ja mislim.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Više niko neće pitati koja je cijena struje i tražiti da bude jeftina.
brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Na izvozu se ne primjeti da je nesto ugašeno.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

U oktobru EPBIH je imala blizu 190 GWh proizvedenog viška u odnosu na distribuisanu količinu potrošačima.
U nekim manje aktivnim mjesecima proizvodnja cijele TE Tuzla ili TE Kakanj je oko 200 GWh. Nekad i manje od toga.
Trenutno ne radi samo jedan blok u Tuzli.

Do prošle sedmice bilo je realno očekivati da entitetska vlada ili parlament podrže privrednike u nastojanju da im cijena struje ostane kao do sad.
30. Novembra parlament će imati sjednicu o bloku 7 i vjerovatno je trebalo o cijenama struje.
Nakon ovih "dramatičnih" vijesti o mogućoj nestašici struje ko će podržati Mittal i pričati o cijeni struje kada je "nema".
Sad će se pričati o podršci rudarima. Nakon toga,firme koje nisu potpisale ugovore sa EPBIH će to uraditi jer je kraj godine.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Pogrešno je radnike na površinskom kopu nazivati rudarima. To su u suštini građevinski radnici, bageristi. Jamski kopovi svakako su besmisleni jer proizvodnja iz jama nije isplativa. Najkasnije 2025 godine uvode se penali na co2 i tada će i naši površinski kopovi postati ekonomski besmisleni, baš kao što je danas slučaj u EU.
brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Penali ili ne,.. u mraku se sjediti ne može a Njemačka i Poljska iskopaju i spale skupa preko 200 miliona tona.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Otprilike - igrokaz je izveden.
Efikasno. Struja ce poskupiti za sve, vjerovatno.
Post Reply