Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3840
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Teško mogu da prihvatim to objašnjenje (ako sam dobro razumio) da kao možda i postoji neko s parama koji nije dio lopovskog kruga tj pošten je, a koji bi rado kupio ali ne želi jer je ova cijena PRENISKA pa da se ne blamira. Ja bih uvijek kupio nešto kad je cijena nisko, još radije kad je besmisleno niska, nema u tome ništa protivzakonito, to je smisao trgovine na berzi. Šta mene briga zašto prodavac prodaje za bagatelu? I ko je on? Samo ne bih prethodno dogovarao deal sa prodavcem tj namještao tu cijenu ili dogovarao da se obara mjesecima. U zamjenu za nešto. Niti bi meni to ponudili. To je ona bitna razlika. Kupac tu ništa ne rizikuje nije zabranjeno kupiti jeftino ako ti to neko ponudi. Ako nema dogovora, sukoba interesa, plaćanja ispod stola, trgovine uticajima i sl. što je teško za dokazati. Odgovornost je pak mnogo veća na prodavcu. On prodaje (vjerovatno) tuđe dionice dramatično ispod realne cijene. Što pak nije teško dokazati. Oni ovo već rade odavno, i mnogo gore stvari, ne samo na ovoj dionici i nisam primjetio da su nešto zabrinuti za reputaciju, pa koliko vidim ni za krivične prijave niti istrage. U ovoj zemlji nikog nije briga što će neko pričati kako je to kupio 3 % Elektroprivrede za bagatelu, (Ili Igmana, ili DC Sarajevo) (ili kako bi rado pri squeeze outu platio malim dioničarima petinu realne cijene nakon što ju je par godina sam obarao vanbezanski da bi postala "tržišna", itd itd) nego narod takve hvali kao dobre i spretne poduzetnike.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Čini mi se da mujo ne kotira nešto dobro u krugovima privrednika (osim kod Novalića pošto mu čuva leđa u Pretisu) pa nisam siguran da li je i to jedan od razloga zašto se niko ne odlučuje na veću kupovinu. Jer ako se pojaviš sa par miliona, neće moći proći bez da se sastaneš sa njim.
Za strance bi to vjerovatno bilo drugačije.
brzi
Posts: 2485
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.cropex.hr/hr/
od 17 do 18 sati cijena MWh 97 eura.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.hops.hr/

Hrvatska proslijeđuje dalje.

Kod njih se stanje osvježava svakih 10-15 sekundi. U jednom periodu iz BIH su zaprimali 1766 MW a za Sloveniju slali 1120 MW i Mađarsku skoro 900 MW.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Evropsko udruženje strujnih mreža (ENTSO-E) potvrdilo je da je u petak, 7. januara došlo do pada frekvencije na 49.745 herca, a za normalni rad mreže potrebna je frekvencija od 50 herca.

Evropski operateri električnom energijom uspjeli su da stabilizuju mrežu poslije sat vremena.

Rumunski operater Transelectrica potvrdio je da je sjeverozapadni dio Rumunije ostao bez struje, u nekim mjestima i do sat i po, dok je u drugim dijelovima zemlje napon pao i na 90 volti.

Austrijski eksperti već duže upozoravaju da Evropi prijeti opasnost od "pomračenja" jer poslije ispada više elektrana u evropskoj mreži, kao što je sada bio slučaj, nedostaju velike količine struje, što može voditi ka lančanoj reakciji i opasnosti od kraha cijelog sistema.

Ekspert operatera EVN Stefan Zach rekao je da su zbog pada frekvencije bili na rubu katastrofe.

"To bi samo u Austriji, po privredu, izazvalo štetu od oko milijardu eura dnevno. Potpuni krah elektromreže doveo bi i do tragedija, jer treba misliti na bolesne i starije koji bi sjedili u mraku", rekao je Zach.

Ovaj pad frekvencije bio je do sada drugi najveći kvar u elektromreži Evrope od 2006. godine, kada je više od 10 miliona domaćinstava ostalo bez struje,
montypython
Posts: 3840
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Davno smo ovdje o tome pričali. Moraš imati 100 % potreba pokriveno stabilnim izvorima poput TE, nuklearnim i donekle hidroelektranama. Dok nešto novo ne bude izmišljeno, zasad NIJE. Vjetar i sunce ne smiješ uopšte računati u osnovne izvore, oni su samo dodatak. Kad su odlučili da zatvaraju TE a nisu obezbjedili plan B nego se oslonili na vjetar i sunce, praktično su otpočeli kocku s prirodom. Tako je to kad odrasli iz trendovskih razloga energetsku politiku svijeta baziraju na savjetima djeteta koje nije završilo ni srednju školu. Sličan ispad mreže je bio prošle godine u Njemačkoj (po prvi put) a dešavao se i u Kaliforniji, znači upravo tamo gdje su najviše forsirali priču o obnovljivim izvorima. Neka im sad Greta obezbjedi vjetar.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Da vidimo hoće li uspjeti završiti otkup parcela koje će biti pod HE. Stanovnici su se nešto bunili pa je pitanje kako će to ići.



Gradsko vijeće Grada Zenica, većinom glasova vijećnika, na 2. sjednici održanoj 28.decembra 2020. godine, utvrdilo je javni interes za izgradnju Hidroelektrane „Janjići“ na rijeci Bosni, a s ciljem provođenja potpune eksproprijacije nekretnina za potrebe izgradnje HE „Janjići“.



JP Elektroprivreda BiH je u procesu pripreme izgradnje HE „Janjići“ do sada obezbijedila

Ugovor o koncesiji za izgradnju i korištenje HE „Janjići“ na rijeci Bosni,

Idejni projekat,

Okolinsku dozvolu,

Načelno odobrenje za građenje složene hidroenergetske građevine,

Kredit za izgradnju, u vrijednosti 30 miliona Eura od Njemačke razvojne banke Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW).



Donošenjem Odluke o javnom interesu omogućen je nastavak aktivnosti na pripremi izgradnje, odnosno rješavanje imovinsko pravnih odnosa – otkup nekretnina koje će zahvatiti buduća HE „Janjići“, kao jednog od uslova za pribavljanje građevinske dozvole, za koju je neophodna i izrada glavnog projekta.



HE „Janjići“ spada u kategoriju hidroelektrana sa niskom branom, sa manjim zahvatom u prostoru i malom akumulacijom koja se formira u samom koritu rijeke. Električna energija proizvedena u ovoj kategoriji objekata, ima karakter čiste energije. Korištenjem dijela hidroenergetskog potencijala rijeke Bosne, izgradnja HE „Janjići“, novog izvora električne energije u BiH iz obnovljivih energetskih resursa, predstavlja doprinos ukupnom smanjenju emisije CO2, NOx i ostalih zagađujućih materija i ispunjenje zahtjeva iz Ugovora o uspostavi Energetske zajednice, kojim su se zemlje potpisnice obavezale da implementiraju regulative EU u energetskom sektoru, te povećaju proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Izgradnjom objekata poput HE „Janjići“ postižu se i pozitivni socijalni efekti direktnim angažmanom lokalne radne snage i domaće građevinske operative. Također, lokalnoj zajednici će kroz Program prijateljskog okruženja biti doznačena sredstva za realizaciju infrastrukturnih projekata, a na osnovu Ugovora potpisanog sa Gradom Zenica. Nakon izgradnje objekta, kroz naplatu dijela koncesione naknade i ostalih naknada, lokalnoj zajednici se obezbjeđuje redovan izvor prihoda za unapređenje vlastite infrastrukture.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Biće veselo.... Evropska mreža je ranije spašavala naš sistem a ako oni budu nestabilni onda i ovdje može biti problema. A obično se to desi kada je struja najviše potrebna. Mislim na vremenske prilike.

Mene interesuje koliki je maksimalni prekogranični kapacitet našeg sistema. Koliko bi mi mogli izvoziti u nekom slučaju potrebe?


- Proširenje obnovljivih izvora energije i njihovo snažnije uključenje u mrežu, povećava opasnost po stabilnost elektro-mreže u Evropi, tvrde operateri.
Proizvodnja struje vetro i solarnih parkova očigledno vodi ka sve snažnijim oscilacijama u mreži.

U petak je, zbog drastičnog pada frekvencije, u evropskoj strujnoj mreži pretio, prema austrijskom operateru Wien Energie opasnost od blackouta celoj Evropi.

Zbog pada frekvencije, sa ciljem stabilizacije, u mnogim zemljama pokrenute su elektrane, koje su deo „rezervi“, i to je pomoglo sprečavanju kraha mreže.

Međutim, direktor Wien Energie Michael Stroebl kaže da takve intervencije nisu održivi sistem poslovanja.

„Kao vatrogasci naše elektrane su spremne da uskoče kada izbije „požar“ u našoj mreži“, kazao je on u saopštenju.

Austrijski parlament je nedavno usvojio izmenu zakona o rezervama mreže, čime je stvorena pravna sigurnost, ali je, kako kaže Stroebl, ostalo mnogo otvorenih pitanja.

„Potrebna su nam fer pravila, odgovarajuće naplate i bezbednost za investicije u održavanje ili izgradnju elektrana“, naglasio je on.

Prema njegovim rečima pojačano uključivanje obnovljivih izvora energije i struje iz vetro i solarnih parkova vode ka sve snažnijim oscijalicama u mreži.

Broj hitnih intervencija drastično raste. Wien Energie je do pre par godina morala samo oko 15 puta da „podigne“ kratkoročno proizvodnju struje, a poslednjih godina to je učinjeno do 240 puta godišnje u cilju stabilizacije mreže“; objasnio je Stroebl.

ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by ummet »

Vjetro i Solarne elektrane su čisti promašaj. Da nema subvencija nebi ni postojale. Što se tiče prekograničnog kapaciteta, el energijom se trguje na berzi ko da je žito. Futures, options, spot price. Ja sam cuo da je samo 1 covjek kod nas znao sa tim trgovati. Mislim da ga je ASA vrbovala.
Post Reply