Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ali je EPHZHB odradila jedan dobar mjesec.

Što se tiče Stanara, u ponedeljak ćemo vidjeti da li se dogovorena prodajna cijena za ovu godinu promijenila.
montypython
Posts: 3869
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

indikator wrote: 17 Feb 2023, 08:50 Iz dnevne prekogranicne razmjene sa NOS-a se to moglo predpostaviti da ce biti tako, rijetko kada ide preko 300MWh, ako se zna da Stanari izvoze cca 300MWh. Ako se zna da blok 7 TE Kakanj nece raditi, prica se vec do 6 mjeseci, a blok 6 TE Tuzla od 1 Marta ide u remont kotla, i to je sigurno 3-6 mjeseci, ostaje se samo nadati nekom jacem kisnem periodu koji bi mogao pojacat izvoz.
Tender je raspisan u decembru 2021. godine, a ugovor je zaključen 2. avgusta 2022. godine. Izvođači su dobili rok od 390 dana da završe posao.
blok 6 TE TUzla.
Da li je vama logično/racionalno da istovremeno budu van pogona i blok 6 TE Tuzla i blok 7 TE Kakanj? Ako se već moglo birati kad će u remont blok 6? Za blok 7 u Kaknju zaboravio sam koji je razlog da ne radi. Pogotovo znamo li da ako remont počinje u martu i traje npr 6 mjeseci znači da neće raditi u toku ljeta kad i HE praktično stoje jer nema kiše. Sad mene interesuje a šta će uopšte raditi preko ljeta.
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sad mogu birati kad će koji blok u remont. Svakako nemaju uglja. Mogu svi skupa.

Ovo iz januara je zanimljivo, kao radio samo blok od 110 MW a TE Kakanj proizvela više od TE Tuzla koja je uvijek imala aktivan bar jedan blok od 200 MW i povremeno blok 3.
montypython
Posts: 3869
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ako je tako da će dobar dio godine biti u remontu/van pogona veliki TE kapaciteti i to PARALELNO, plus ionako nemaju uglja i plus od juna do septembra praktično ne rade HE zbog hidrologije kako su onda planom predvidjeli ako se dobro sjećam 116 m dobiti za ovu godinu? Ja znam da oni mogu i 300 miliona pri ovim cijenama na berzi, kad rade ali kako kad ne rade I ne mogu izvoziti. Ili planiraju da tu dobit ostvare u ovih nekoliko mjeseci do marta i od novembra?
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

panzer wrote: 17 Feb 2023, 14:12 Sad mogu birati kad će koji blok u remont. Svakako nemaju uglja. Mogu svi skupa.

Ovo iz januara je zanimljivo, kao radio samo blok od 110 MW a TE Kakanj proizvela više od TE Tuzla koja je uvijek imala aktivan bar jedan blok od 200 MW i povremeno blok 3.
29.1.2023. je doslo do havarije na bloka 7, predpostavka je da od 3 do 6 mjeseci nece raditi. A od pocetka godine je radio max 15 dana ostalo vrijeme je radio jedan blok od 110MW. Jedan blok uvijek morada raditi zbog grijanja.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

montypython wrote: 17 Feb 2023, 14:31 Ako je tako da će dobar dio godine biti u remontu/van pogona veliki TE kapaciteti i to PARALELNO, plus ionako nemaju uglja i plus od juna do septembra praktično ne rade HE zbog hidrologije kako su onda planom predvidjeli ako se dobro sjećam 116 m dobiti za ovu godinu? Ja znam da oni mogu i 300 miliona pri ovim cijenama na berzi, kad rade ali kako kad ne rade I ne mogu izvoziti. Ili planiraju da tu dobit ostvare u ovih nekoliko mjeseci do marta i od novembra?
Jos jedna stvar je interesantna, prosle godine blok 6 TE Tuzla nije radio cijelo ljeto zbog remonta turbine a ove godine nece raditi cijelo ljeto zbog remonta kotla. Da li je se moglo ovo sastaviti pa odjednom raditi ? Odgovor je DA, jer bi tako blok bio krace van pogona, ali uvijek ima ono ALI, previse slucajnosti u zadnjih par mjeseci.
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 17 Feb 2023, 14:31 Ako je tako da će dobar dio godine biti u remontu/van pogona veliki TE kapaciteti i to PARALELNO, plus ionako nemaju uglja i plus od juna do septembra praktično ne rade HE zbog hidrologije kako su onda planom predvidjeli ako se dobro sjećam 116 m dobiti za ovu godinu? Ja znam da oni mogu i 300 miliona pri ovim cijenama na berzi, kad rade ali kako kad ne rade I ne mogu izvoziti. Ili planiraju da tu dobit ostvare u ovih nekoliko mjeseci do marta i od novembra?
I Andelija je u jednoj izjavu provukao drugi dio godine kao termin za stabilizaciju proizvodnje, prvenstveno zbog otkrivke, a i u planu poslovanja je napisano da u prvom polugodištu ne planiraju neke izvozne količine. A sektor trejdinga će ostvarivati velike prihode.

Malo je zbrkano ali i dalje stoji činjenica da u upravi nisu amateri i da će izvući najbolje što mogu.
montypython
Posts: 3869
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

I da, imaće i te troškove remonta u ovoj godini tako da mi sad nije baš jasno kako imati dobit u takvim uslovima. Neću reći da to namjerno rade ali kad se radi o NEMANJU dobiti ide im sjajno. Uspijevaju da je nemaju čak i pri uslovima tržišta i cijenama struje kad se to čini nemogućim.
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Teoretski mogu prikazati rekordnu dobit za prošlu godinu. Samo da ne uvrste jednokratnu stavku otpisa ranijih obaveza i da je ostave za sljedeće godine.Kao što su to radili godinama ranije.
Ali vidjećemo za desetak dana. Do tada očekujem objavljivanje većine finansijskih izvještaja.
brzi
Posts: 2516
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sve je zapravo finansijska gimnastika. Planirana je manja proizvodnja, veći prihodi i rashodi, manja EBITDA ali veća čista dobit jer nema otpisa iz prošle godine.
U svakom slučaju ovo nije utrka na jedan mjesec a ni na jednu godinu, nego na bar nekoliko godina. :D
Ako dođe do značajnog povećanja proizvodnje iz SE i Elektroprivreda će imati koristi.
I da,.. fino je vidjeti kupovni nalog na 3000 dionica, makar bio i na 14,50 KM. :lol:
Post Reply