Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2477
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Uvijek kad je struja najskuplja mi se iz izvoznika pretvorimo u uvoznika.
Posljednjih dana teku značajne količinama iz Europe prema Balkanu.
Je li iz obnovljivih izvora ili iz nuklearnih, sigurno niko ne pita.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Tek ce se vidjeti koliki ce biti gubitak zbog havarije bloka 7 TE Kakanj, ispod 10mil nece biti to je sigurno, Steta sto mi nemamo istrazivacko novinarsto da neko pita zasto je blok 7 nije u pogonu iako je receno da je bila mala havarija, ali kad su svi novinari pod uticajem politike i niko ne smije nista da napise. Takodjer bice probijen rok remonta turbine bloka 6 TE Kakanj to je 100%, remont je poceo 5.6. i trebao je trajati do 15.8 a vec se zna da ce biti probijen.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja ne vidim da smo uvoznici u neto iznosu. Jeste da je izvoz znatno manji nego što je bio u ranijim mjesecima ali se i dalje izvozi a pitanje koliki je udio hidroelektrana u ovih nekoliko sedmica odnosno koliko sve elektroprivrede pokrivaju svoje potrebe.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

NOS izvjestaj za 6 mjesec, izvoz 212GWh a sama TE Stanari proizvela 193 GWh, ako predpostavimo da su sve izvezli, onda ostale 3 EP su izvezle zajedno cca 20GWh.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Čini mi da u junu ni mostarska EP ni ERS nisu pokrili svoje potrebe vlastitom proizvodnjom.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Ovaj mjesec ce biti jos gore stanje jer je HE Capljina trenutno u remontu.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ili što bi rekli drugovi žuti,plavi,zeleni: mrtvaci vise po zidovima termoelektrana i hidroelektrana.

Gleda se rezultat na kraju godine kada se sve sumira. Nikad ni jedna godina nije ista i planovi se uvijek prave konzervativno i u njih uključuju dosta faktora. Zato se gleda godišnji bilans odnosno je li neko neto uvoznik ili izvoznik.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Da li je odrzana skupstina danas, nema nigdje izvjestaja sa skupstine.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovi još razmišljaju kakav rezultat da prikažu. Ipak je sramota da elektoprivreda BIH ostvaruje veću dobit pa sad da vide gdje se šta može sakriti.
Post Reply