Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kako će im EPBIH isporučivati struju po 15 pf a oni na tržište da svoju proizvedenu prodaju po 40 pf.
Teško će to ići od naredne godine.
Kompanija Madi iz Tešnja koja je jedan od regionalnih lidera u proizvodnju pilećeg mesa, ali se bavi i drugim vrstama poslova, konstantno investira i širi poslovanje. Nedavno su odlučili da uđu u novi biznis, potvrđeno je za BiznisInfo.
Riječ je, naime, o proizvodnji električne energije. Informaciju nam je potvrdio direktor Madija, Maid Jabandžić.


– Prije 20 dana osnovana je kompanija MI Power i to je šesta firma u okviru naše grupacije. Bavit će se proizvodnjom električne energije iz sunca, za sada – kazao je Jabandžić za BiznisInfo.

Dodao je da će proizvedenu struju prodavati na tržištu.

– Električna energija koju proizvedemo ići će na tržište odnosno u komercijalne svrhe. Mi smo svoj potrebe zadovoljili instaliranjem solarne elektrane ranije, i to prvi u državi – kazao je naš sagovornik.

Podsjetimo da je Madi ranije na 3 proizvodne zgrade instalirao najveću solarna elektrana u Bosni i Hercegovini. Ova elektrana se koristiti za vlastite potrebe
Kad smo kod ovih solara, pita me jedan kolega zašto si protiv njih.

Kažem mu nije to zabosti nosač u zemlju , zašarafiti panel i evo ga.
Kaže on: pa ja sam mislio dići kredit od 50.000 KM i kupiti opremu pa bih ja sam to postavio polako. Ne bih angažovao firmu da postavi.

Zanimljivo je kako trend postane devijantan.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

.Evropa se trudi da smanji svoje oslanjanje na ruska fosilna goriva. Kako cijene gasa u Evropi rastu osam puta od prosjeka za 10 godina, zemlje uvode politike za suzbijanje uticaja rasta cijena na domaćinstva i preduzeća.


To uključuje sve, od subvencija troškova života do regulacije veleprodajnih cijena. Sve u svemu, finansiranje takvih inicijativa je dostiglo 276 milijardi dolara do avgusta

Koju milijardu ćemo i mi inkasirati .
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

panzer wrote: 25 Sep 2022, 20:47
.Evropa se trudi da smanji svoje oslanjanje na ruska fosilna goriva. Kako cijene gasa u Evropi rastu osam puta od prosjeka za 10 godina, zemlje uvode politike za suzbijanje uticaja rasta cijena na domaćinstva i preduzeća.


To uključuje sve, od subvencija troškova života do regulacije veleprodajnih cijena. Sve u svemu, finansiranje takvih inicijativa je dostiglo 276 milijardi dolara do avgusta

Koju milijardu ćemo i mi inkasirati .
Neko proizvodi struju, trudi se, bori se, a neko samo ukuca u ekran cifru i kaze to je novac, daj mi struju i svi sretni. I jos zabranio drugima da stampaju novac kao oni, u suprotnom devalviraju valutu.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Koliko god da se kritikovalo to štampanje ipak je imalo pozitivan efekat u proteklih 15 godina. I niko do sad nije rekao: dobro, zaradili smo milijardu eura ali su to bezvrijedne pare. Šta znači da je povjerenje u valute ipak ostalo a i sada će te pare dobro doći da se premosti situacija poremećaja.
Do sada su se trošile često na bespotrebne stvari ali sada ono što stvarno vrijedi daleko više košta.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Imalo je pozitivan efekat uglavnom u SAD koje su to i štampale. Dizali su standard svojim građanima naštampavši u zadnjih nekoliko godina novca kao u zadnjih par stotina godina. To bi inače izazvalo razornu inflaciju ali su oni zloupotrijebili to što je dolar nametnut kao svjetska rezervna valuta (Bretton Woods sporazum) plus zbog tzv petrodolara, tj nametnutog sistema da se sva plaćanja nafte arapskih zemalja moraju izvoditi u dolarima. U zamjenu za vojnu zaštitu. Posljedično sve zemlje koje žele naftu moraju imati dolare. Ta potražnja je godinama sprečavala inflaciju, bolje reći SAD su svoju inflaciju izvezle u svijet i na račun toga ugodno žive. Nagomilali su tako 30 hiljada milijardi duga. Zbog viška jeftinog novca berza u SAD je otišla u nebesa, kupovane su bezvrijedne stvari, dionice ekstremno precijenjene (npr Tesla P/E trenutno 100) bitcoin otišao na 68 000. Prosječna kuća u SAD je nekoliko stotina hiljada dolara i praktično je neplativa jer je sve bilo napumpano lako dostupnim kreditima. Formirao se ogromni balon svega, od dionica, obveznica do tržišta nekretnina. Sad se balon ispumpava dizanjem kamatnih stopa. Pitanje je samo sedmica ili mjeseci kada će puknuti. To što dolar trenutno raste je posljedica činjenice da mnogi izlaze iz dionica i obveznica i privremeno ne znaju kuda bi nego u dolar. Drugi razlog "jakog" dolara je što su ostali još slabiji a dolar index je u stvari jakost prema drugim valutama a ne apsolutna snaga. Dakle povjerenje u valute jeste ostalo ali samo zato što je generalna populacija neinformisana šta se dešava. Euro, koji je još gori, i koga su također štampali ali koji NIJE svjetska rezervna valuta, je recimo izgubio cca 20% u odnosu na dolar za godinu dana (sa 1,22 na 0,98). Bez obzira što se generalnoj populaciji čini da imaju više novca nominalno, zaboravljaju na inflaciju (Evropa cca 9%, SAD 8,5 službeno, 16 % stvarno), u stvari imaju sve manju kupovnu moć. Kad generalna populacija shvati šta se stvarno dešava sva ta "zarada" će ispariti, pogotovo za one koji se nisu pravilno pozicionirali. Još nešto treba reći, mnoge zemlje priklanjaju se BRICS te se stvara neka vrsta anti dolar koalicije što dramatično ugrožava njegov položaj kao svjetske rezervne valute a i sistem petrodolara. Sve se ovo odvija istovremeno i već neko vrijeme a ubrzalo je sa plandemijom i situacijom u Ukrajini. namjerno sam izostavio sva tumačenja koja bi se mogla proglasiti teorijom zavjere i ostavio samo provjerljive činjenice. ne morate mi vjerovati ali preporučujem oprez, za vaše dobro.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nakon tri mjeseca, dosta veći vodostaji nizvodno od hidroelektrana na Neretvi.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://avpjm.jadran.ba/vodomjerne_stanice/1
Od 22.09. je protok povećan. Valjda će biti nesto od najavljenih padavina. Za danas je bila prognoza 30 do 80 l m2 u Hercegovini, ali su skroz promašili i taj talas je zavrsio juznije na Albaniji.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pošteno su se ispromašivali meteorolozi u zadnje vrijeme. Već tri puta u par sedmica najavljuju jake kiše sa po 100 i više mm dnevno i svaki put promaše. Mislim da je najavljeno bilo jedno 500-600 mm zbirno za Mostar a ne znam je li palo i 10 mm ukupno. Evo i sad ova https://www.yr.no/en/forecast/daily-tab ... 010/Mostar stranica prognozira kiše maltene do vikenda, po njima i sad pada a u stvarnosti je nema. Pratim ponekad i radar kiše https://www.rainviewer.com/weather-radar-map-live.html
i vidi se par puta isti obrazac, formira se veliki oblak nad Italijom ide direktno prema nama i onda nas promaši i ode u CG ili u Hrvatsku ili jednostavno nestane nad Jadranom. E sad da li će tako biti i ovaj put, vidjećemo. Trenutno u Mo nema kiše, oblačno. Nisam gledao vodostaj ali bio je vrlo nizak prethodnih dana da ne kažem mjeseci.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Premijer Golob najavio je mogućnost nacionalizacije energetskih kompanija
Vidi Slovenije, kakav je ovo komunizam...

Do prije dvije godine su se iz petnih žila upirali da nam objasne da treba pustiti tržištu da reguliše cijene jer će struja biti još jeftinija, da je strogo kažnjiva državna pomoć firmama iz energetskog sektora, da se ugalj mora napustiti, da će naše termoelektrane na ugalj propasti jer će plaćati nekakve poreze.....

A danas su odjednom sve zaboravili. Kao da ništa nije bilo. Jedino što moraju milijarde eura iz budžeta izdvajati.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

TERMOELETRNANA "Gacko" od jutros je van pogona zbog kvara, a povratak na mrežu očekuje se tokom dana, potvrdio je rukovodilac Radne jedinice ovog preduzeća Saša Nikolić.
Objavljeno juče a ni danas nema nekih promjena u statusu proizvodnje. Ukupna prozivodnja iz termoelektrana jutros je oko 500 MW a prije sat je bila 425 MW. Kao da samo rade ove od EBIH.
Post Reply