Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3855
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 16 Apr 2024, 09:49
montypython wrote: 15 Apr 2024, 23:20
Napravio sam procjenu povećanja računa za razne potrošnje i stvarno za prvih nekoliko stotina KWh račun je skoro isti i ko hoće i nema para može proći dobro. Za veće potrošnje ide i po 15-30% veći račun. Tako da mislim da u prosjeku račun će biti veći za cca 15 % što je za EPBiH trenutno spasonosno i rekoh nimalo simbolično. I puno bolje od linearnog povećanja od 10 % i upitnog i dalekog još 10% u drugom dijelu godine koje možda nikada ne bi došlo.
Koja ovdje je veća potrošnja u pitanju? Npr ja trošim 500-550 KWh i mislim da je to neka manja potrošnja jer imam neku drugu vrstu zagrijavanja bojlera. A čini mi se da je on pored zamrzivača najveći potrošač.
Tako da će bi većina potrošača trebala trošiti preko 500 KWh. Ako će njima(nama) ići poskupljenje od 15-20% onda je to dobro za prihode i dobro maskirano u javnosti.
A to nam je bitno da znamo kako djelovati i da li djelovati i prema FERKu u i onaj pritisak tužbom.
Po tom mom izračunu za prvih 268 KWh je naravno ista cijena kao prije (zelena tarifa). Nakon toga počinje uticaj plave tarife 268-1000 tako da npr ko potroši 400 Kwh platio bi 7,5 % više (74,36 umjesto do sada 69,17 KM, cca 5 KM više). OKo 500 KWH to je cca 10 % povećanja. Ko umjereno troši i ne grije se na struju, može od toga i skuhati i zagrijati bojler niko neće ostati gladan kao što lažu ovi populisti i demagozi. I dalje je to struja daleko ispod proizvodne cijene. Tako da bi npr za penzionere takvo simbolično poskupljenje bilo izuzetno povoljno. Za 800 KWh a to je već značajnija potrošnja treba platiti cca 15 % više. Očekujem da bi tu negdje bila većina potrošača. zA 1500 kwH (duboko u crvenoj zoni) npr platilo bi se 29 % više (315,7 umjesto 244 KM do sada). Međutim tu je već rasipanje struje, uveliko grijanje na struju, kvarcne grijalice na sve strane, bojler uključen non stop sijalice gore dan noć i gdje treba i gdje ne treba itd. Pa ko voli i ima para viška za bacanje, bujrum. Nadam se da samo ovo dobro izračunao. Ja sam ove zime imao par mjeseci preko 2000 Kwh mjesečno jer sam "zimomoran" (čim je ispod 26 u sobi meni hladno) nemam centralno grijanje a ni dimnjak u stanu, nažalost, pa sam prisiljen grijati se na struju sa 3-4 grijalice/panela u raznim sobama. To je i nerazumno i pretjerano i treba me kazniti velikim računom da me natjera na nešto drugo, kao i sve druge slične. Tako po meni svako se može naći u ovoj blok tarifi i ko nema para i ko ima ali nema razbacivanja i paljenja 4 grijalice uz šetnju u gaćama po stanu i uz otvorene prozore istovremeno, jer je "prevruće". A znam da je toga bilo itekako. Jedino što imam primjedbu je da je i za onih prvih 268 Kwh trebalo povećati cijenu, pa bar 10 %. Ostavljena stara cijena stvara loše navike za budućnost, npr da je struja socijalna kategorija i da je treba poklanjati.
Last edited by montypython on 16 Apr 2024, 11:34, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11913
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je vrlo bitno jer je u zadnjih godinu i po dana krenulo masnovno postavljanje toplotnih pumpi, invertera, grijalica i svega ostalog a vjerujem da će se nastaviti do kraja godine i vjerovatno i za ubuduće.

Tako su bitni upravo oni što će trošiti 800-1000 Kwh mjesečno.
montypython
Posts: 3855
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa to je ta agenda, prvo naprave pritisak, klimatske promjene, CO2, "prljave tehnologije" pa onda ide 2. talas propagande-obnovljivi spašavaju planetu, električna auta su budućnost, solari, toplotne pumpe....Ustvari prodaju ti to đubre preskupo i neefikasno, uvale ti svoje Siemense, Tesle, Mitcubishije, Daikine.... po enormnim cijenama, provuku to kroz zakone, nalože državama subvencije tako da svi porezni obveznici plaćaju tu ludost. I kad se vidi da je preskupo i nefunkcionalno nakon par godina samo se povuku i ostave "korisnike" na cjedilu. Već se raspada sva agenda sa električnim autima a u Njemačkoj bi već na prvim izborima mogla pasti vlada skoro isključivo zbog prisiljavanja populacije na toplotne pumpe koje evo vidim promoviše i Čavalić a nije čudo pogleda li mu se CV. Nema tu ni dana rada u realnom sektoru, čak ni teme diploma nemaju veze sa ekonomijom i brojevima, uglavnom marketinški šupljaci, politika, odnosi s javnošću, promocije, inicijative, think tankovi NVOovi i veze sa stranim ambasadama.
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://ipi-akademija.ba/file/admir-c-avalic/61
Top
brzi
Posts: 2498
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Kakvi ekonomisti i eksperti,. Jucer negdje reče Čavalić,.. ako poskupi maslac ljudi će preći na margarin a za struju nema zamjene. Ne pada mu na pamet da postoje i druge vrste grijanja.
Ni u jednom članku nisu spomenuli inflaciju i rast troskova proizvodnje u zadnjih 8 godina.
Samo da se to pratilo cijena bi bila veća za 40 do 50%.

https://faktor.ba/ekonomija/promo/bicak ... sto/185631
novi
Posts: 158
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Elektroprivreda BIH

Post by novi »

A zašto Čavalića smatrate pametnim i nekim koga treba saslušati?
panzer
Posts: 11913
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ako ništa najglasnije je. Dok enegetičari godinama šute kao mutavi. A sada se isto tako prave mutavi. Po prvi put Bičakčić spominje prodaju struje ispod proizvodne.

I standardno politikantski "trebalo je". Svi oni govore "trebalo je" kada prođu godine a dok su vodili firmu bili bezmudi menadžeri i premijeri federacije.
montypython
Posts: 3855
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ispada da je Bičakčić rekao ono što je trebao da kaže direktor a nije. Da je povećanje cijena bilo neminovno, da je trebalo biti i mnogo ranije i da ne možete struju prodavati jeftinije nego što vas košta. Sve logične stvari jednostavne a neoborive. Plus inflacija plus drastično povećana cijena uglja plus povećane plate rudara više puta plus potreba za investicijama i razvojem. Na to niko ne može reći ništa. Matematika i struka. Umjesto toga u 3 intervjua Buljubašić ni slova o svemu tome nego priča o štednji i zavrtanju sijalice, može li se sad kuhati grah ili mora supica, idealno da privuče populističke lešinare koji su slabi s brojevima ali rado bacaju socijalnu priču i šupljake.
A zašto Čavalića smatrate pametnim i nekim koga treba saslušati?
Sumnjam da ga iko ovdje smatra takvim, ispodprosječan je u svakom pogledu, ali vidiš da su ga mediji puni, neznalice iz medija padaju na titule pa misle da nešto pametno govori i kad priča gluposti. A on sam očito ima modus operandi da glumi stručnjaka i prodaje se medijima kao takav, pokreće "inicijative", glasan je. I onda kad je neko neznalica kao i on, ili gori, npr u parlamentu, kako taj zna da ovaj lupa gluposti, kao npr kad kaže ovo da blok tarifa ugrožava višečlane porodice. Ili da treba više da plaća onaj koji manje troši. Pa nikako. Pretpostavljam da mu ova "inicijativa" u parlamentu neće proći, toliko je van pameti, ali s obzirom ko tamo sjedi nikad ne znaš. Uz sve, ne znam da li uopšte parlament može nešto čak i ako mu tamo neko povjeruje, ne vjerujem da imaju direktne ingerencije da nešto naređuju FERKu.
brzi
Posts: 2498
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

FERK ako bi se ozbiljno pozabavio ovim pitanjem, a sto mu je i obaveza, odredio bi i rok i način promjena prodajne cijene tako da se barem dostigne ona najpovoljnija nabavna od 9,84 feninga. Tu cijenu bi trebalo dostići najdalje do kraja godine. Jer ovo je najgori mogući monopol, gdje proizvod prodaješ ispod nabavne cijene i unistavaš i konkurenciju i sebe..
brzi
Posts: 2498
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 16 Apr 2024, 14:49 Ako ništa najglasnije je. Dok enegetičari godinama šute kao mutavi. A sada se isto tako prave mutavi. Po prvi put Bičakčić spominje prodaju struje ispod proizvodne.

I standardno politikantski "trebalo je". Svi oni govore "trebalo je" kada prođu godine a dok su vodili firmu bili bezmudi menadžeri i premijeri federacije.
Nisam siguran, ali mislim da je ovaj problem sa prodajnom cijenom koja je ispod proizvodne nastao zadnjih par godina kada su počeli dizati po 20% cijenu prema rudnicima za ugalj. Prije toga je mislim prodajna cijena za javno snabdijevanje bila tu negdje sa troškovima proizvodnje. Ovih par godina su uspijevali izvozom nadoknaditi razliku, pa čak i zaraditi, a zbog obustava isporuka uglja i protesta rudara je nažalost propuštena 2022. godine prilika da se zaradi ogromna dobit (bar par stotina mio KM). Problem ovih novih je neznanje, a iz toga proističe i ovaj pad proizvodnje zbog čega nema izvoza, ali i strah od podizanja cijene da ih ne bi optužili da "preko leđa naroda" pokrivaju svoje greške.
Nije dobro da se stvori narativ da je EPBiH uvijek prodavala struju ispod cijene, jer to jednostavno nije tačno...
Post Reply