Elektroprivreda BIH

gvip
Posts: 11
Joined: 04 Nov 2022, 11:14

Re: Elektroprivreda BIH

Post by gvip »

brzi wrote: 16 Feb 2024, 10:59 "(1) Ko s ciljem da sebi ili drugom pribavi protupravnu imovinsku korist, prouzrokuje imovinsku štetu pravnoj osobi čije imovinske interese zastupa ili o čijoj se imovini brine, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine."

Dobar ovaj član zakona,.. mogli bi bar nekoliko direktora Elektroprivrede poslati na hlađenje.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pos ... /240213180
Može se ići na zloupotrebu službenog položaja iz razloga jer direktor koristi službeni položaj da struju drži ispod proizvodne cijene iz populističkih i političkih razloga s ciljem ostvarivanja koristi "šefovima" političarima.Iako je svjestan da time nanosi štetu privrednom društvu.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nije može se, nego je to najrealnija i najbrža opcija za bilo koga ko bi pokrenuo tužbu.
Trezvenjak
Posts: 120
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Domacinstva kao fizicka lica ne smiju primat donacije. Ako im se prodaje ispod propisane i trzisne cijene bez komercijalno opravdanog razloga onda je to donacija odnosno protupravna korist. Korist politicaru bi bilo tesko dokazati, ali ovo nije.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sve TE samo 600 MW,.. da li je do toplog vremena ili lose cijene.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Eto izvještaja za januar.

Ostajem pri onom da će ove godine imati 200 miliona gubitka ako je tačna informacija da su prošle godine imali 90.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Izvezli 10 GWh, EP HZHB oko 30 GWh i EPRS.a oko 100 GWh.
Distribucija povećana sa 438 GWh na 471 GWh.
E sad dok oni to analiziraju pa će razmisliti,.. sljedeće godine u januaru će distribucija biti 500 GWh jer isplati se grijati na struju.
Ja tipujem gubitak od 100 miliona, jer ono povećanje cijene privredi će im pojesti povećanje cijene uglja. A onda slijedeće godine ako budu morali vratiti cijenu privredi za 20 eura onda ide potop.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 16 Feb 2024, 14:41 Eto izvještaja za januar.

Ostajem pri onom da će ove godine imati 200 miliona gubitka ako je tačna informacija da su prošle godine imali 90.
Ja rekoh ako neće tržišno poslovati trebaju nam otkupiti dionice. Jasno kao dan i kristalno pošteno. A ti reče ne treba ti odšteta samo neka posluju profitabilno. OK, slažem se, ni meni ne treba otkup dionica kao prva opcija. Samo ta varijanta, izričito bez odštete, ne nudi nikakvo rješenje u slučaju da NEĆE da posluju profitabilno. Šta u tom slučaju? Mi kao da se stidimo da jasno izrazimo svoje sasvim legitimne interese. Npr da ne budemo zarobljenici nečijeg populizma. Nije problem što oni pljačkaju a eto kao ružno je da u zapisniku mi tražimo izlaz u vidu sasvim legitimnog i legalnog otkupa ako će nas i nastaviti pljačkati.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Što je najgore, nije to pljačka u pravom smislu. To je degradacija, uništavanje. Nije ova inicijativa ni bila u nekom smjeru "daj ti nama" a logično je da nakraju treba i to zahtijevati.

E sad, šta treba da bude sljedeći korak a da je efikasan?

Odnosno ako tužbu prema odgovornim licima ostavimo po strani, na koji način bi se zvanično zatražio zahtjev za otkup i kome bi se uputio?
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Pa onaj dopis u kojom priznaju da prodajna cijena nije dostatna za nabavku električne energije bi trebalo uputiti i KOMVP.
Upoznati ih sa poslovanjem Eletroprivrede BiH i sa štetom koja je nanesena malim dioničarima u protekle dvije godine i sa štetom koja se nanosi u ovoj godini. Treba sačekati godišnji izvještaj i njega priložiti sračunati prosječnu proizvodnu cijenu kwh i navesti prosječnu prodajnu za domaćinstva.
Reći da smo zaintertesovani da većinski otkupi naše dionice jer ne pokazuje namjeru da tržišno posluje.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Tužba svakako, da li prema onom članu gore ili drugim neka treba vidjeti. Ne znam može li se podnijeti krivična prijava protiv (ne)poznatog lica zbog nanošenje štete firmi i dioničarima na razne načine, neka se i organi umiješaju u svoj posao. Ima tu kaznenih djela svakakvih. Jasno je da je najočitije da prodaju robu ispod proizvodne cijene i to su i sami priznali. Pa sukobi interesa, ugovori sa Lagerom za lošu robu, prodaja uglja Srbiji usred nestašice ovdje...Treba im ići i na oduzimanje lične imovine, ispitivanje porijela imovine i td isl. Samo treba naći dobrog advokata i da nas učestvuje što više bar 100.
Evenutalno, prije toga ne znam da li ima smisla zadnje prije tužbe razgovor ali sad isključivo s NIkšićem to je glavni i odgovorni, ovdje bi otvoreno rekli da predlažemo otkup dionica od malih i prelazak EP na 100 % državno ako nema GARANCIJE da će se poslovati tržišno i profitabilno. Reći mu da zarobljenici nećemo biti. Da li čekati 3 godišnji plan ili polugodišnji FI, ne znam. Vidim TE TZ u januaru 218 GWh i to je kao prebačaj od 160% u odnosu na prošlu godinu a kad se pogleda npr 2021 vidi se 330 GWh. Znaći sa remontovanim kotlom im je proizvodnja 2/3 u odnosu na 2021??? Samo zbog ovoga bi se nekad smijenila kompletna posada od dna do vrha uključivo Premijer. Poslovanje da i ne spominjem.
Upravo zbog ovakvih stvari ako oni imaju neki dogovor sa EU, Ursulom, ako je neko ucijenjen, ako ovo NAMJERNO rade, govorim naš je jedini izlaz squeeze out/otkup... kako god zvali po min knjigovodstvenoj cijeni. Sad se to još bolje vidi. Moje mišljenje. Ako bi neko umjesto 100 KM po dionici, radije čekao par godina da vidi hoće li porasti sa 11,2 na 13,7 bujrum. Ili hoće li povisiti cijenu 2025 za 15 % pri čemu bi trebalo 50% + inflacija uz do tada možda dodatnih 15 %...Možemo to predložiti nekom odgovornom ali STVARNO nadležnom. Oni mogu sami uraditi squeeze out bez da mi išta radimo, ko zna možda i žele. Ako ne, možemo uz konsultacije sa onim iz Jadran stanova smisliti putanju (on tu ima više opcija), uključiti i Gržića i angažovati našeg advokata. Ima valjda jedan sposoban advokat koji se razumije u te stvari. Na sam pomen nadležnog sagovornika (npr Nikšić) eventualno da neće ni tržišno poslovanje ni da žele otkup dionica od malih dioničara zviznuti im tužbu odmah i krivične prijave pa nek onda razmišljaju kakva je hrana u Zenici. Isto u slučaju da nas odbije primiti.
A što se tiče toga da nisu izvozili u januaru to je čak i dobro. Propada im priča kako će se vaditi izvozom zbog niske cijene za domaćinstva. Ništa od toga, cijena na berzi je spala ekstremno nisko, na 70-80 E/MWH a često i niže. Blaga zima u Evropi, velike rezerve gasa zbog male potrošnje, pa onda i ekstremno niska cijena gasa (npr za gasne elektrane...). I dobro je da im je ta priča pala jer su mislili da se neko vrijeme šlepaju na izvoz a poenta bi trebala biti da moraju biti pozitivni i bez ikakvog izvoza.
I naravno, sad pročitah, i ovo što brzi govori za KOMVP.
Reći da smo zaintertesovani da većinski otkupi naše dionice jer ne pokazuje namjeru da tržišno posluje
Da niko poslije ne može reći da nije znao.
Post Reply