Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 13 Apr 2024, 21:33 Generalno, blok tarife kako su oni zamislili su pogrešan način "subvencioniranja". Trebalo je prodajnu cijenu podići na nivo proizvodne (možda plus 1-2%), a određene socijalne kategorije subvencionirati do određenog nivoa potrošnje (ako treba i do 50% cijene). Sada su dijelili one pare tim kategorijama, pa imaju i ažurnu evidenciju.

Ovako, sa ovakvim blok tarifama će ljudi koji imaju apartmane po Bjelašnici, dijaspora koja ima stanove po BiH i koji dođu ovdje par puta godišnje, ali i drugi sa viškom para i nekretnina, plaćati povlaštenu cijenu struje iz prvog bloka, jer uglavnom ne mogu ni doći u situaciju da na dva ili tri različita mjesta gdje borave prebace potrošnju iznad prvog bloka... A zapravo su kao porodica sigurno prebacili potrošnju... Ali, šta i očekivati od ovih neznalica i populista u pokušaju...
Što se tiče same blok tarife i subvencioniranja, jeste bolje bi bilo da je svima povećano do min proizvodne i nešto više (ali bar 15-20%) a da onda država (npr iz svoje dividende) subvencionira "ranjive kategorije" kojih po meni nema ni 1% (ali se s njima manipuliše kao da ih je 90%). S tim ako se iko subvencionira otvara se pitanje da li treba vratiti ono što u već podijelili za energetski ranjive? Jer nema logike da ti se da stotine maraka zbog "ugroženosti" a onda problem 5 KM viši račun a one stotine KM si i dobio UPRAVO zbog tog predstojećeg povećanja.
Što se tiče praznih stanova jeste ima i takvih, vikendica i sl ali ako ljudi ne troše ne znam zašto bi to ikome bio problem. Jedino što je Buljubašić bez ikakve potrebe insistirao na priči o 50% računa koji neće poskupiti. Međutim tu ima i mnogo penzionera. Blok tarifa nije možda najbolja mjera ali je daleko bolja nego ništa, za povećanje svima od 30 ili više % očito nisu trenutno sposobni. U svakom slučaju mjera nije diskriminatorna prema bilo kome, nikoga ne preferira, svako se može potrošnjom prilagoditi svom imovnom stanju ako želi i za EPBiH je trenutno, ako ne idealna ono bar bolja od ništa.
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Evo recimo da sam ja tajkun koji živi u Sarajevu, imam stan u Mostaru i apartman na Bjelašnici. U Sarajevu sam od ponedjeljka do petka, a u petak popodne odem ili na Bjelu ili u Mostar. Mogu li ja i u jednom od svojih stanova ili nekretnina prebaciti 268 kW ili koliko je već granica za prvi blok? Fol je što ovima koji imaju para i višak nekretnina koje su luksuz i koje oni koriste povremeno, onu struju koju potroše naplaćuju po cijeni koja je manja od proizvodne i na njima ostvaruju gubitak. Znači, stvar je principa - zašto se uvodi blok? Da meni ne poskupi struja i da me se natjera na štednju? Pa ja sam tajkun i nema veze ako mi poskupi struja, a na štednju me neće niko natjerati s obzirom da sve i da hoću ne mogu potrošiti preko 268 kW na sva tri mjesta. Ali bih možda mogao 750 kW ukupno, na svakom mjestu po cca 250 kW. Jesu li me natjerali da štedim? Nisu. Ja sam dobar sa ciframa, pa mi najlakše ovako opisati. Znači, ja sam subvencioniran od državne kompanije iako, u ovom primjeru, imam više love od većine ljudi i na zapadu.

S druge strane, da su glupani znali mogli su podići cijenu svima do nivoa proizvodne cijene (svakih 6 mjeseci pomalo), a onda iz budžeta, tj. iz svog dijela dobiti, subvencionirati onoga koga treba, a takvih ima (vjerovatno dosta više nego 1%, ali to ne mijenja ništa). Ali bih zato ja, koji sam u ovom primjeru tajkun, plaćao bar cijenu koštanja proizvodnje te struje koju potrošim, pa bar na meni ne bi gubili pare. Poenta je da većina ljudi ne spada u ugrožene kategorije, jer je prosječna plata 1.338 KM (prema zadnjem objavljenom podatku) i gdje dvoje radi sa takvom platom mogu bez problema podnijeti "teret" većeg računa za struju (od 5-20 KM). Pogotovo kada znamo npr. koliko naroda puši i koliko plaćaju cigare, koliko se voze auta i kolike su gužve bez obzira na cijenu goriva i sl.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Vidi, rekoh da jednostavno nemaju muda da naplate koliko bi bilo ekonomski pravilno i logično a to je da NIKO ne plaća struju niže nego nego što je proizvodna bez obzira na socijalni status. Samo pominjanje socijalnog statusa je već diskriminacija. Ne bih rekao da je problem to što oni koji imaju prazne stanove ili vikendice upadaju u prvu kategoriju pa ne plaćaju mnogo. Ne troše ništa ili vrlo malo pa malo plaćaju sasvim je logično. Malo bi plaćali i da su u drugoj ili trećoj kategoriji. Tako da su ti potpuno nebitni. Evo ja imam vikendicu ne idem u nju tako često a nisam tajkun. Auto mi je npr star 15 godina. Što bi ja sad trebao biti nešto kažnjen a čak ni ne trošim te kilovate u vikendici pa bih bio ispod 268 ali zato prelazim 2000 KW u kući gdje živim. Tako da je mali račun u vikendici nebitan. Ili bi neko trebao biti povlašten zato što je cvrčak a nije mrav? Prirodom posla ulazio sam u kuće porodica koje su nominalno siromašne i ranjive a TV im dijagonale metar i po, dva puta veći od mog koji sam inžinjer 35 godina. Tako da se nije trebalo nikad ulaziti u tu socijalnu priču bar što se tiče menadžmenta EPBiH. Ali sad su ušli i teško je nazad.
Meni je veći problem to što ljudi koji imaju npr skupa auta, mercedese BMWove, SUVove, koji imaju po 4-5 mobitela u kući, gdje svako dijete ima mobitel i plaćaju za njih po 300-400 KM mjesečno ljetuju u Turskoj ili skijaju u Austriji i TROŠE struju (dakle nije prazan stan ili vikendica) a plaćaju je ispod proizvodne a plaćali su i dosad i bez blok tarife. Ni tu mi nije problem što neko ima i što neko troši na šta hoće, pretpostavljm da je zaradio, uložio neki trud ili znanje, problem je što SAMO struju plaća ispod proizvodne cijene. Dakle nije po meni problem u blok tarifi nego u tome što je cijena niža od proizvodne i bez blok tarife a i sa njom. Čak je mislim niža od proizvodne i u blok tarifi i u onoj drugoj kategoriji.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ovi iz SBiH su ozbiljno razočarenje. Eksplicitno se zalažu da se troši VIŠE struje.
"Sada dolazimo do apsurda, finansira/subvencionira se korištenje što više električne energije, a EPBiH to sada tretira kao rasipanje energije i traži da štedite tu energiju i penališe vas sa većom cijenom što više trošite energije. "
Da nije neko od njihovih u biznisu sa toplotnim pumpama?
https://vox.ba/2024/04/12/ko-god-se-gri ... dJoV6I7Lu1
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jablaničko jezero skoro puno. Tako će i ostati jer se ušlo u ljetnu sezonu što znači da će proizvodnja iz HE biti minimalna
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Zanimljivo je kad se govori o ovim blok tarifama kako se olako lupaju brojke od 1500 KWh, kao da je to najnormalnija potrosnja.
Ni nijemac koji potrosi 1500 KWh neće proći ispod 600 eura, sto je procentualno 25% prosjecne njemacke plate.

Danas planiran maksimalni uvoz od cca 700 MW, jucer proizvodnja u TE padala na 430 MW,
Nikad manja. Trebalo bi da su deponije uglja pune.
one
Posts: 1644
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

Iranska misija pri UN-u kaže da su iranski raketni napadi i napadi dronovima bili odgovor na napad na iranski konzulat u Damasku i dodaje da se "stvar može zaključiti".

ako na ovome ostane bit ce dobro.a ako se rasplamsa to ce biti posljednji ekser u ekonomiju evrope,berze bi mogle na izdisaj a nacionalizacija uzet maha za prezivljavanje.ako ovo pokrene hiperinflaciju mogli bismo dobrim dijelom postati jedna blok tarifa neplatise..
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

Niksic progovorio na svojoj fb stranici: 2015 godine tadasnja Vlada je ostavila 2000GWh viska struje za izvoznu prodaju, a kad su dosli opet na vlast, u avgustu 2023, naslijedili su 100 GWh...i okrivio prethodnike za lose stanje u EP.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Je li nešto pogriješio?
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Jeste. Zaboravio je reći da je njegov Elvedin Grabovica prodavao struju Rudnapu i da je od tih viškova korist imao on i njegovi politički mentori uz Vojina Lazarevića. Ne sjećam se da je EPBiH ikada pravila dobit u stotinama miliona KM a eto imali su tolike viškove, a znam da je Andelija i sa ovim mizernim viškovima o kojima Nikšić govori uspijevao napraviti dobit. Ovdje apsolutno ne ulazim u tačnost ovih njegovih brojki u koje, da napomenem, čisto sumnjam.

Inače, u njegovom prošlom mandatu je potpisan ugovor sa Kinezima i preuzeta obaveza oko gradnje bloka 7 koji je danas omča oko vrata Elektroprivredi. Bezbeli su loše pregovarali i ugovarali...

Sutra će ovako reći i za PIO fond kako je za deficit kriva prethodna vlast koja mu je zapravo ostavila višak para. Nemoj panzer bar ti nasjedati na ova njihova opravdanja za neznanje i nesposobnost...
Post Reply