Elektroprivreda BIH

Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

OVa drzava komplet nije vise u stanju da servisira svoje dugove. Vrlo brzo ce doci do tacke gdje im niko nece dati jeftine pare. I onda idu telekomi, pa mozda i elektroprivrede u nekom procentu.
U svakom slucaju, cijena struje ce morati rasti prije svega jer ce drzavi trebati te pare iz dobiti, a to ce znacajno da mijenja pricu.
panzer
Posts: 11867
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je onaj apsurd koji sam spomenuo.
Nakon godina ubistvenog rešetanja dionicama iz pomenuta tri fonda po ponudi, stvorila se percepcija da je 9 KM normalna cijena i da postoje samo neka dešavanja u firmi a ne sumanuta rasprodaja milion komada dionica po bilo kojoj cijeni.

Da nije bilo rasprodaje ovakve vrste, cijena vjerovatno nikad ne bi pala ispod 40 KM. U najgorem slučaju na 35 KM.
Pitanje je sjeća li se iko onih paketa dionica po 37 KM a kasnije i niže.

I danas, ako se nekad vrati na tih 35 KM, to će biti "dno" odnosno nivo na kojem se može početi stvarno pričati o negativnom uticaju rudnika, tog nekakvog zapošljavanja u EP iako imaju 500 radnika manje nego prije nekoliko godina, uticaja vladajuće strukture i slično.

Tek na 35 KM. Koliko vas može zamisliti 35 KM iz današnje perspektive i predhodnih trgovanja ovim dionicama na berzi.


Na 50KM FDS je bio za okrenuti glavu od njega. Kažu dionice bez perspektive.
Na 5,5 KM Sarajevo osiguranje je imalo mrtvace u podrumu.
Na 9 KM niko nije ni znao da postoje dionice Distributivnog centra Sarajevo.
A evo i Rudnik Soli još uvijek "tone ispod Tuzle" sa 4,5 KM.
Sitna buranija
Posts: 2006
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 06 Jul 2021, 00:20 Ovo je onaj apsurd koji sam spomenuo.
Nakon godina ubistvenog rešetanja dionicama iz pomenuta tri fonda po ponudi, stvorila se percepcija da je 9 KM normalna cijena i da postoje samo neka dešavanja u firmi a ne sumanuta rasprodaja milion komada dionica po bilo kojoj cijeni.

Da nije bilo rasprodaje ovakve vrste, cijena vjerovatno nikad ne bi pala ispod 40 KM. U najgorem slučaju na 35 KM.
Pitanje je sjeća li se iko onih paketa dionica po 37 KM a kasnije i niže.

I danas, ako se nekad vrati na tih 35 KM, to će biti "dno" odnosno nivo na kojem se može početi stvarno pričati o negativnom uticaju rudnika, tog nekakvog zapošljavanja u EP iako imaju 500 radnika manje nego prije nekoliko godina, uticaja vladajuće strukture i slično.

Tek na 35 KM. Koliko vas može zamisliti 35 KM iz današnje perspektive i predhodnih trgovanja ovim dionicama na berzi.


Na 50KM FDS je bio za okrenuti glavu od njega. Kažu dionice bez perspektive.
Na 5,5 KM Sarajevo osiguranje je imalo mrtvace u podrumu.
Na 9 KM niko nije ni znao da postoje dionice Distributivnog centra Sarajevo.
A evo i Rudnik Soli još uvijek "tone ispod Tuzle" sa 4,5 KM.
Odlično!
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Bravo panzer.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

S jedne strane kompanija koja ima 500 miliona eura prihoda i preko 100 miliona eura dobiti bez uključene amortizacije "vrijedi" 150 miliona eura a na drugoj strani evo Rimac na 20 miliona eura prihoda i dva miliona eura dobiti računa da vrijedi 5 milijardi dolara ili skoro 250 godišnjih prihoda.
Sve je otišlo u ,... ne znam ni ja gdje,..
panzer
Posts: 11867
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ode Kreka u vrbik...

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine zbog sve rigoroznijih zahtjeva o dekarbonizaciji i borbe protiv klimatskih promjena morat će donijeti odluke.

Kako je istakla u razgovoru za Faktor dr. Ajla Merzić, vodeća stručna saradnica Sektora za razvoj u Elektroprivredi BiH, doći će do postepenog zatvaranja rudnika i termoelektrana. Glavni izvor za proizvodnju struje nakon 2050. godine bit će hidroelektrane i elektrane na bazi obnovljivih izvora, povećanje korištenja biomase, vjetroparkovi i fotonaponske ćelije.

- Zemlje zapadnog Balkana potpisale su Sofijsku deklaraciju koju je potpisala i BiH. Imamo određene obaveze u smislu dekarbonizacije i dostizanja ugljik neutralnog okruženja što nalaže Evropska unija. Termoelektrane u Tuzli i Kaknju koje rade na fosilna goriva, još u BiH dominantno utječu u proizvodnji struje, a to će u budućnosti predstavljati veliki problem jer će se morati ugasiti – tvrdi Ajla Merzić.

Elektroprivreda BiH mora razvijati nove resurse za proizvodnju električne energije kako bi ispunila zahtjeve Evropske unije.

- Predstojeću dekadu 2020-2030. godine možemo proglasiti za izgradnju novih resursa za proizvodnju struje. Počeli smo sa izgradnjom naše prve Vjetroelektrane Podveležje, koja će godišnje proizvoditi oko 130 gigavata električne energije. Uz to dvije vjetroelektrane su u razvoju, vjetroelektrana Vlašić, općina Travnik, a druga je Bitovna, općina Konjic – ističe Merzić.

Planirana je i izgradnja fotonaponskih elektrana. Jedna će se graditi na Podveležju, a druge fotonaponske elektrane će se graditi na našim slobodnim rudničkim površinama.

- Fotonaponske elektrane gradit će se na rudničkim područjima oko termoelektrana Kakanj i Tuzla. To su područja koja pripadaju rudnicima koji ove termoelektrane snabdijevaju ugljem. To su napušteni površinski kopovi i bivša odlagališta šljake i pepela i izabrali smo pet lokacija na kojima želimo graditi fotonaponske elektrane – pojašnjava naša sagovornica.

Fotonaponske elektrane gradit će se nakon postepenog gašenja termoelektrana, a time i zatvaranja rudnika.

- Već smo definisali da se 2023. godine moraju ugasiti neki blokovi u termoelektranama u Tuzli i Kaknju. Dakle, trebamo nadomjestiti proizvodnju, a moramo se pobrinuti da rudari ne ostanu bez posla nakon zatvaranja rudnika. Zato smo rudničke površine odabrali na kojima ćemo graditi fotonaponske elektrane. Određen broj ljudi iz rudnika prekvalikovat ćemo za rad na fotonaponskim elektranama - kaže Merzić.




U okviru pilot-projekta počelo je sađenje brzorastućih vrba, koje će se koristiti za proizvodnju biomase.

- Na površinama od po dva hektara na rudničkim površinama Kreke i Breze zasadili smo eksperimentalno brzorastuće vrbe u saradnji sa američkom kompanijom E3 i ovaj projekat je završen početkom juna. Ta će se biomasa koristiti u procesu proizvodnje struje, na postojećim termoblokovima. I na ovim projektima bit će zaposleni rudari koji će održavati ove zasade. I u narednoj godini brzorastuće vrbe zasadit ćemo na nekoliko desetaka hektara - zaključuje Ajla Merzić.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Da nije bilo rasprodaje ovakve vrste, cijena vjerovatno nikad ne bi pala ispod 40 KM. U najgorem slučaju na 35 KM.
Pitanje je sjeća li se iko onih paketa dionica po 37 KM a kasnije i niže.


Malo ko se danas sjeća da je JPESR još 2007 g bio 200 KM po dionici. Sjećam se da je još par godina nakon toga kad je balon pukao cijena od recimo 140 izgledala niska. Sve je dakle samo percepcija. I dok je korekcija nakon balona izgledala logično do neke mjere, u izvjesnom trenutku je postalo očigledno da je u eri sve veće potrebe za strujom pad tržišne cijene ispod knjigovodstvene vrijednosti (71 KM) potpuno nelogičan što cijenu čini atraktivnom a dionicu potcijenjenom. Ali tek onda je nastalo ludilo, počela je prodaja od strane fondova po još nižim cijenama. U nekom trenutku kad je cijena postala apsurdna postalo mi je jasno da nema logike da fondovi koju su dionicu imali u portfelju sve vrijeme i nisu je prodavali kad je bila 200 počinju da je prodaju po 40 ili 30. Nema mi drugog objašnjenja osim da oni koji vladaju fondovima to rade jedino zato što to nisu njihove vlastite dionice. Oštećuju se dioničari tih fondova a supervrijedne dionice prelaze u ruke onih koje time postaju instant bogataši. Odnosno postaće to u bliskoj budućnosti kad dionice dođu na svoju pravu vrijednost. Zato je cijena oborena na 9-10 KM. To je u stvari poklanjanje. Niko me ne može razuvjeriti da kupci ili većina njih nisu u vezi sa prodavcima ili da su to sami prodavci ili ljudi bliski njima. Moguće je da se prodajom čini usluga VIP osobama koji to kupuju a usluga ljudima iz fondova koji prodajom budzašto uništavaju svoj fond će biti vraćena na neki drugi način, u kešu ili trgovinom uticajima i sl. Ne drži mi vodu teorija da je nekom eto trebao novac pa prodaje po 9. Svako iz fondova je mogao naći nekoga iz fondova (investicionih, penzionih) iz inostranstva koji bi količine koje su oni imali kupio po 3-4 x višoj cijeni. Nisu to međutim učinili nego su se odlučili da na našem nelikvidnom tržištu prodaju po malo po apsurdno niskoj cijeni. Po meni ova cijena od 9 može stajati samo još onoliko vremena koliko treba da se proda ono malo što je preostalo u fondovima a onda će cijena momentalno početi da ide prema realnoj vrijednosti, po meni svakako iznad 40. Nema mi logike da je firma koja je bilo 200 KM po dionici pri cijeni struje na berzama od recimo 40 E/Mwh bude 9 KM pri cijeni struje na berzama od 90 Eur/Mwh i to u trenutku kad se proizvodni kapaciteti svugdje u svijetu smanjuju (prelazak na skuplje obnovljive izvore) a potražnja raste (prelazak na električne automobile itd i sl).
Sitna buranija
Posts: 2006
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 06 Jul 2021, 13:58 Niko me ne može razuvjeriti da kupci ili većina njih nisu u vezi sa prodavcima ili da su to sami prodavci ili ljudi bliski njima. Moguće je da se prodajom čini usluga VIP osobama koji to kupuju a usluga ljudima iz fondova koji prodajom budzašto uništavaju svoj fond će biti vraćena na neki drugi način, u kešu ili trgovinom uticajima i sl.
Vjerovatno ima toga dosta i sigurno je da je dosta toga prebačeno preko skrbničkih računa na pojedince bliske ovima koji odlučuju o prodajama, ali dosta toga su pokupili i ljudi poput nas koji su jednostavno iskoristili priliku. Kada vidimo pakete od par destina hiljada komada ili bar nekoliko hiljada, onda možemo govoriti o prebacivanju, međutim sve ove "sitne kupovine" su vjerovatno obični smrtnici. A i takvih je dosta urađeno...
panzer
Posts: 11867
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne znam što sam se vraćao do Top10 iz 2013. kada imamo ovaj podatak iz oktobra 2019.
13.10.2019 JPES ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo 2.3342
Znači kada je cijena dostigla 18 KM aktivirana je rasprodaja jer su uvidjeli da jednom kada krene rast da će otići daleko i od tada su iz fonda izvukli skoro 700.000 komada.

Za godinu i po je sve otišlo.
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

I onda ja od Federalnog tuzilastva,na moju prituzbu da nisam zadovoljan radom Tuzilastva KS,dobijam odgovor da ce oni ,nakon sto dobiju informacije od Kantonalnog Tuzilastva,ocijeniti opravdamost moje prijave i prituzbe.
A ovdje,na ovom forumu,svi postovi izgledaju kao da ih je pisao onaj za kog je Oslobodjenje objavilo,da je advokatska kancelarija ta i ta,podnijela protiv H.C.
krivicnu prijavu zbog klevete njihovog klijenta M.S.
E to je stvarno nepravda.
Ovim putem zelim da ukazem na pisanje nekih koji potpuno bez argumenata tvrde da se radi o nekakboj rasprodaji dionica iz portfolija fondova.I ktomu jos ,poznatim,ili VIP osobama.
A zapravo,ta druzina samo provodi ranije usvojenu politiku ulaganja fondova.I ko ce sada uvjeriti Tuzilastvo u suprotno.
Vjerujem da neki revnosni tuzikac pomno prebira po planovima za investiranje fondova u predhodnih desetak godina.
A tamo lijepo stoji da nekoliko Zatvorenih investicijskih fondova planira prodati sve dionice Bh Telekoma i Elektroprivrede,recimo,i za dobijena srdstva kupiti dionice Unioninvestplastike,Ozona,Energonove,....,ili pak po visestruko vecoj cijeni od berzanske,ugrabiti paket dionica ZIF Naprijed od vlasnika dobricine.
Pa to je mogao skontati samo Dino,ili pak neko njegovih intelektualnih sposobnosti.
Mene je stvarno sram koliko neiteligentno nas kradu.Jednostavno preskoce pfeko plota u sred dana i kupe sve oko sebe.U prisustvu vlasti.
Post Reply