Elektroprivreda BIH

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

Evo ti link na cijene energenata u Evropi, sa trendovima. http://www.energy.eu/
Izvozna cijena je ranije ugovorena stvar
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: Elektroprivreda BIH

Post by jastuk1 »

proleter wrote:Cijena za domaćinstava u FBiH prosječno je sada 12 kf.
Da li znaš kolika je cijena trenutno u EU, odnosno po kojoj cijeni se izvozi?
Ne treba zaboraviti da na proizvodnu ide cijena prijenosa.
Možda se izvozi samo struja iz HE trenutno, ne znam je li se šta situacija u Jablaničkom jezeru popravila, velike kiše su pale u zaleđu.
Jesu pale, ali išao sam prije 2 dana do Mostara, i poslije zadnje kiše Jablaničko je i dalje sablasno prazno, a Neretva u Mostaru baš nabujala što sugeriše da možda i dalje ispuštaju sve što dođe do Jablaničkog? Možda je onda proiz jača na Grabovici i Salakovcu? Izgleda nova obilnija kiša u Hercegovini za 2 dana...
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je valjda 92 KM po MWh ili 9,2 pf/kWh odnosno nabavna iz termoelektrana.
.Elvedin Grabovica, generalni direktor JP Elektroprivreda BiH i Nikola Krešić, generalni direktor JP Elektroprivreda HZHB, potpisaće u srijedu, 13.11.2013.godine u 12,30 sati u Mostaru, Ugovor o kupoprodaji električne energije u 2014.godini. Vrijednost Ugovora je 21,2 miliona KM.
Potpisivanju Ugovora koje će biće obavljeno u Upravnoj zgradi JP Elektrorpivreda HZHB Mostar, ul. Mile Budaka br.106A, prethodiće radni sastanak uprava JP Elektroprivreda BiH i Elektroprivreda HZHB.

Ugovor o kupoprodaji električne energije u vrijednosti 21,2 mil KM za 229 GWh, koji predstavlja nastavak kontinuirane poslovne saradnje JP EPBiH i JP EPHZHB, posebno u oblasti trgovine električnom energijom, potpisaće i Mirsad Šabanović, izvršni direktor za snabdijevanje i trgovinu u JP Elektroprivreda BiH i Ivana Bunoza, izvršna direktorica za ekonomske poslove u JP Elektroprivreda HZHB.

JP Elektropivreda BiH je nakon provođenja svih neophodnih priprema, organizovala javni natječaj (tender) za prodaju bilansnog viška električne energije za 2014.godini u količini cca 1.200 GWh.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Image
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

EpBIH prodaje struju EPhzb po 9,2 pf/Kwh a ovi prodaju svojim korisnicima po 16 pf/Kwh. EPBIH može struju poslati u izvoz po 11 pf/Kwh ali neće nego će je po nabavnoj proslijediti EPhzhb koji će na tome dobro zaraditi.
Zanimljiva ekonomija. A možda je u svemu tome pokriven i Aluminijum koji je umjesto 54 EUR/MWh od GEN-I nabavlja povoljniju struju( možda ispod 50 EUR/MWh) ali će EPBih dijelom subvencionirati Aluminijum sa 46 EUR/MWH(9,2pf/Kwh). EPhzhb sigurno neće jer je njihova proizvodna cijena svakako dosta niža od bilo koje prodajne.
Da neće možda EPhzhb u kišnim mjesecima dati dio struje EPBiH po proizvodnoj?

Ovo za projektovanih 30 miliona KM dobiti EPBIH je očekivano.
Kako je u izjavi za novinare kazao Krešić, Elektroprivreda HZ HB ovim ugovorom dobiva ukupno 290,000 MW sati električne energiju u periodu kada tom preduzeću, koje na može pokriti sve svoje potrebe iz vlastitih proizvodnih pogona, električne energije najviše nedostaje, u sedmom, osmom i devetom mjesecu.

"Iznimno smo zadovoljni dosadašnjom saradnjom naša dva poduzeća, a danas smo se dogovorili da ćemo tu saradnju podići na još viši nivo. Mi smo dvije državne kompanije i moje je lično razmišljanje da nam u ovim transakcijama ne trebaju posrednici", kazao je Krešić.

Odgovarajući na novinarsko pitanje o očekivanom prihodima dva elektroprivredna poduzeća u 2013. godinu, Krešić i Grabovica kazali su kako očekuju rekordne rezultate poslovanja.

Prema njihovim riječima, dobit Elektroprivrede HZ HB na kraju godine trebala bi biti oko 50 miliona maraka, a Elektroprivrede BiH oko 30 miliona maraka.

Zbog iznimno povoljnih hidroloških prilika, Elektroprivreda HZ HB, koja svu svoju električnu energiju dobija iz hidroelektrana, imat će veću dobit iako Elektroprivreda BiH ima daleko veću proizvodnju.

"Elektroprivreda HZ HB u prvoj polovini godine ostvarila je dobit od 72,5 miliona maraka. Trenutno je u fazi izrada rebalansa poslovanja za 2013. godinu i do kraja godine očekujemo dobit oko 50 miliona maraka, s tim da se ja nadam kako bi ta dobit mogla biti i veća", kazao je direktor Elektroprivrede HZ HB.

Grabovica je dodao kako će Elektroprivreda BiH u 2013. godini imati rekordnu proizvodnju, najveću u historiji te kompanije, i rekordni prihod, veći od milijardu maraka.

"Sama dobit ovisi o strukturi učešća hidrologije u odnosu na termokapacitete, s obzirom da je proizvodnja električne energije iz termoelektrana dva do tri puta skuplja u odnosu na električnu energiju iz hidrocentrala. Elektroprivreda BiH iz hidropotencijala, ovisno o vremenskim prilikama, dobija između 10 i 30 posto električne energije, za razliku od Elektroprivrede HZ HB kod koje je sto posto struje iz hidroelektrana", kazao je Grabovica.

Kada je u pitanju cijena električne energije za krajnje potrošače, direktori elektroprivreda ne očekuju nikakve promjene u sljedećoj godini.

Grabovica je kazao kako je cijena električne energije na svjetskom tržištu pala pa Elektroprivreda BiH očekuje tešku sljedeću godinu, napomenuvši kako je cijena električne energije u nadležnosti Regulatorne agencije za električnu energiju u Federaciji BiH (FERK).

"Sniženja cijena neće biti na našu inicijativu, a hoće li FERK odlučiti drukčije - ne znam. Ja se nadam da neće", istaknuo je Grabovica.

Krešić je, također, protiv snižavanja cijena električne energije.

"Šta će FERK odlučiti mi ne znamo. Ali, treba znati da je Elektroprivreda HZ HB prošlu godinu završila s gubitkom od 44 miliona maraka, 2011. s gubitkom od 12 miliona, a postoje gubici iz prethodnih godina", zaključio je direktor Elektroprivrede HZ HB Nikola Krešić.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Zgadila mi se dionica od koje sam najviše očekivao.
Samo po osnovu poskupljenja struje dobit bi trebala preći 100 miliona ne računajući povoljnu hidrometeorološke uslove.
Ispade da bi bez poskupljenja i u nepovoljnoj hidrometeorološkoj godini imali gubitak od 150 do 200 miliona.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Pa ispade da EP HZ HB (koji debilan naziv :evil: ) neće ni imati dobitak kada pokrije 60-ak miliona KM gubitaka iz prošlih godina.
Debilno je također da se ove dvije kompanije nisu do sada ujedinile :( .
Kakav bi to moćan stroj bio.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

proleter wrote:Pa ispade da EP HZ HB (koji debilan naziv :evil: ) neće ni imati dobitak kada pokrije 60-ak miliona KM gubitaka iz prošlih godina.
Debilno je također da se ove dvije kompanije nisu do sada ujedinile :( .
Kakav bi to moćan stroj bio.
Kakav stroj ?, jutros u Avazu piše kako Grabovica izjavljuje da je po pitanju sniženja cijene ( zbog očekivanih 30 miliona maraka ) nadležan FERK.
Očito da i Grabovica posmatra Elektroprivredu kao neprofitabilnu organizaciju.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Na to izgleda svi računaju. Inače, ovaj poslijeratni raspored nije predviđen da ovako funkcioniše. Jedan Aluminij je projektovan da ga podržava elektroprivreda Bosne i Hercegovine a ne jedan djelić te elektroprivrede(koja je danas rasturena na tri dijela) i zato ako misle da Aluminij opstane bar moraju ujediniti ove dvije elektroprivrede iz entiteta.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Pogrešan zaključak.
Očigledno da FERK smatra da Elektroprivrede ne treba da imaju ekstra profite.
Smanjenje cijene može imati pozitivne efekte na strana ulaganja zbog konkurentnosti.
Žao mi je ako je neko očekivao dividendu, ja sam odustao i od ove dionice pa se ne nerviram.
Mislio sam na komentar brzog, a ne panzera, sa kojim se slažem.
Post Reply