Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.klix.ba/biznis/finansije/u- ... /240430058
Evo kao ovo, npr, REDOVNO usklađivanje, sve se prati, rast BDP, rast indeksa cijena (CPI), nema ni fening da promakne kad su penzije u pitanju, plus vanredna povećanja. Zato su penzije i minimalne penzije porasle 70-80% od 2015 a struja nula, u Istoj državi. Ovako isto treba formirati cijenu struje, algoritmom, da softver izračuna, ništa zahtjevi, ništa manipulacija i borba za glasove. Ali jedno su profesionalci u Pio/Mio koji znaju računati a drugo ovi mrljavci u FERKu koje neko tamo uhljebi da rješavaju križaljke i pletu čarape u radnom vremenu.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Jučer objavljen izvještaj o proizvodnji uglja i električne energije za mart mjesec.
Proizvodnja lignita je bolja nego prošle godine i u prva tri mjeseca je veća za 112.000 tona a proizvodnja mrkog je manja za 105.000 tona. Izvoz u prva tri mjeseca manji za 106 hiljada tona tako da je na domaćem tržištu veća količina uglja na raspolaganju.
Zanimljivo je da je u TE ptošle godine iz 606.171 tona mrkog i 384.919 lignita proizvedeno prošle godine 902 GWh a ove godine iz 754.083 tona mrkog i 256.509 tona lignita proizvedeno 964 GWh. Prošle godine za MWh bilo potrebno 1100 kg uglja a ove godine 1050 kg. Istina veći je udio mrkog ove godine.
U prva tri mjeseca iskopano lignita skoro 100.000 tona više nego što je potrošeno. Trebalo bi da zalihe rastu i da budu spremni za ljeto.
Sa mrkim teško računati ali iskopano je 150 hiljada tona više nego što je potrošeno u TE.
Sutra cijene idu i do -100 eura, ako ih uvoz ne spasi pamet i proizvodnja neće.
https://www.cropex.hr/hr/
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://istraga.ba/vlada-fbih-predlozil ... asa-nafte/
Može li biti da je ona odluka o odbijanju zahtjeva za korekciju cijena struje u nekoj vezi s ovim? Jer nešto mi je bilo čudno da FERK odbija odluke Vlade a politika tj vlast ih postavlja. Kakvo skokovito povećanje i bakrači odmah sam znao da je nešto drugo. Ako je pak na odluku da se odbije zahtjev EP uticala ova odlazeća ekipa kao čin osvete što odlaze (da li su još aktuelni) stvar je jasnija. Ili je neka ucjena kadrovske prirode slične vrste.
Dejan118
Posts: 240
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

beka26
Posts: 818
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

20 mil..
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Samo da se naglasi da ovo odustajanje nema veze sa opremom. Jednostavno je Zapad pritisnuo naše da to ne rade i gotovo. A mi nismo imali dovoljno suverenosti da njihove preporuke/ucjene odbacimo i radimo u svoju korist. Naši samo slušaju savjete izvana a ništa ne dobijaju u svoju korist osim šuplje priče o "evropskom putu".
Mada ja ne bih dirao tu lokaciju gdje su bili pripremni radovi. Ova priča sa obnovljivim, karbonskim otiskom i sl zbog kojih se sada odustalo ne izgleda mi dugoročna, već se raspao entuzijazam oko električnih auta a ni sa, ostatkom priče ne ide kako su zamislili, ko zna kako će se stvari razvijati već za par godina
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Na stranu to, ima li informacija da li EPBiH priprema eventualno korigovani zahtjev za nove cijene? Sumnjam sa će ostati status quo samo je pitanje koliko im dugo treba za novi zahtjev.
Dejan118
Posts: 240
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 07 May 2024, 19:35 Samo da se naglasi da ovo odustajanje nema veze sa opremom. Jednostavno je Zapad pritisnuo naše da to ne rade i gotovo. A mi nismo imali dovoljno suverenosti da njihove preporuke/ucjene odbacimo i radimo u svoju korist. Naši samo slušaju savjete izvana a ništa ne dobijaju u svoju korist osim šuplje priče o "evropskom putu".
Mada ja ne bih dirao tu lokaciju gdje su bili pripremni radovi. Ova priča sa obnovljivim, karbonskim otiskom i sl zbog kojih se sada odustalo ne izgleda mi dugoročna, već se raspao entuzijazam oko električnih auta a ni sa, ostatkom priče ne ide kako su zamislili, ko zna kako će se stvari razvijati već za par godina
Pritisno je EPBiH a druge kompanije mogu praviti termoelektrane sa kineskom opremom. Kao sto je EFT Stanari.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 07 May 2024, 20:52
Pritisno je EPBiH a druge kompanije mogu praviti termoelektrane sa kineskom opremom. Kao sto je EFT Stanari.
Slažem se, ovdje su našli ljigavce koji su spremni na sve da se malo udvore gospodaru i dobiju kakav kredit ili drugu sadaku, obećanje nekakvog "evropskog puta" i sl. Kao što rekoh sve je do suverenosti. Za malo naklonosti evropskih administrativaca ovi prodaju budućnost zemlje a nište ne dobijaju zauzvrat. U RSu očito je takve teže naći ima više i struke i ekonomskog razmišljanja šta ja god mislio o politici.
Post Reply