Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Image

Na potražnji je blizu iznos za blizu 9000 dionica, na ponudi skoro ništa
brzi
Posts: 2501
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Gužva pred golom, vjerovatno bi se tu pojavilo još mnogo kupovnih naloga da se pojavi kakva ozbiljnija količina na 10.50.
Al kako se bude bližio 10.06. i vjerovatno poskupljenje struje tako će rasti i pritisak.

Sa dvije hiljade maraka se može podići cijena na 14 KM, odnosno tržišna vrijednost Elektroprivrede za 100 miliona KM.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Moja pretpostavka je da bi sigurno bilo dosta ponude na 13 KM. A možda i niže.
brzi
Posts: 2501
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/kon ... /240424079

Hrabra i brza rjesenja, prebaciti se sa jednog kolosjeka na drugi.
I još ostati izvoznik.

Politika sve može u teoriji,.. i nista u praksi.
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Najobičnije lupetanje lika koji nema blage veze s temom. On samo govori ono što zna da gazde vole čuti i što mu je uostalom rečeno da promoviše kao i ostalima. Zelena tranzicija, ugljični otisak, crna energija, obnovljivi i sl. A sve pod krinkom usklađivanja s administrativnim procedurama EU u kojoj nismo niti ćemo ikad biti jer je ona već u fazi raspada. Ili ćemo ući na samrti da nam mogu ukrasti ugalj (voda, šume...) koji je za nas "štetan" a njima će dobro poslužiti svih 2,5 milijarde tona. Tako prozirno. Treba se dobro zamisliti kad onaj koji te nikad nije želio u svom "jatu", niti te smatra svojim, najednom, čim je ostao bez resursa, sam počne navaljivati da u to jato uđeš, što prije. Prethodno naravno na vodeća mjesta postavi likove koji ne pitaju ZAŠTO.
Ne znam je li ko brojao ali mislim da je ovih energetskih konferencija bilo više u zadnjih godinu dana nego zbirno u prethodnih 30.
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/amb ... /240424083
Nije interesantan članak niti olinjale fraze ovog lika nego komentari. Kao da ljudi polako počinju shvatati o čemu se radi, čak I na Klixu. Niko mu više ne vjeruje a prije samo godinu bilo je obrnuto.
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/udr ... /240424094
Koja kampanja. Razigrao se populizam do neslućenih razmjera tako da se pišu i izjavljuju potpune besmislice. Traže da niko ne može da uštedi ništa jer to previše dobro zvuči pa ne mogu da ih kritikuju zbog poskupljenja pred izbore kako je bilo planirano. Smeta im što ne mogu da izbacuju bombastične postotke poskupljenja u novinama i govorima jer kod blok tarife to nije moguće, nema jedinstvenog postotka. U tome je sva priča. Ne znaju kako da to napadnu pa su izmislili priču sa "višečlanim porodicama" iako nema nikakve logike.
pistol
Posts: 22
Joined: 14 Dec 2023, 13:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by pistol »

Kao Rusija što je pravila reklame o apokalipsi i ljudima koji se smrzavaju u Evropi :lol: :lol:

Na kraju se naravno ništa nije desilo, cijena nafte i plina i manja nego prije rata ... više se ljudi smrzlo u Rusiji :lol:

Tako i ovdje, glavna vijest u zadnjih 2 mjeseca je poskupljenje struje 5 maraka ... GOTOVI SMOOOOOOO, AAAAAAAAAAAAAAAAA
brzi
Posts: 2501
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dnevna cijena na berzi se stabilizovala.
I danas se uvoze značajne kolicine po cijenama iznad 70 eura.
Nekom se isplati, da li jednoj, dvije ili sve tri elektroprivrede.
S obzirom na kolicine padavina u protekla tri mjeseca i na proizvodnju neće se na polugodistu ni jedna elektroprivreda moći pohvaliti dobrim rezultatima.
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Koliko vidim prema dijagramu planirane proizvodnje i potrošnje na nosbih proizvode iznad domaće potrošnje (izvoze?) tamo negdje od 6 do 11 ujutro i nakon 18 h a između toga smanje proizvodnju i vjerovatno uvoze kad je cijena na HUPXu relativno niska cca 70 e (mada ni blizu niska kao do prije nekoliko dana). Nekako mi najvjerovatnije da uvozi EPHZHB jer oni nemaju baš izbora kad je vodostaj nizak ali ko zna, možda su i ostali, dok god im je moguće kupovati po cijeni nižoj od domaće proizvodne ima nekog smisla jer štede ugalj i vodu za period kad cijena na berzi eventualno bude još viša. Mada ni blizu uvoz po ovim cijenama nema koristi kao npr što je bivalo zadnjih par vikenda po 0-30 Eura.
A za rezultate, ne znam je li počela primjena onog poskupljenja za privredu od 20 % (60) ili nije (mislio sam da je od NG ali neko reče prije koji dan da možda još nije), to može malo olakšati ako jeste. A za drugo polugodište, ako se usvoje i počnu ove blok tarife biće sasvim druga priča što se tiče rezultata.
Post Reply