Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

A nešto mislim ako se iznos poskupljenja odnosi na struju a ne na račun onda su odradili vrlo loš PR. Jer ako će struja poskupiti npr 10 % a ona nije ni pola iznosa računa (bar na mom računu) onda su mogli komotno reći da prosječni račun poskupljuje 5%. Narod I medije interesuje samo ukupna cifra. A 5% svakome zvuči zanemarivo. To su onda mogli odraditi davno bez ovolike drame. A u obrnutom slučaju, kad bi RAČUN poskupio npr tih 10% a mrežarina ostala ista mogli su u stvari progurati poskupljenje same struje od 20%. Odnosno mogli su progurati svako poskupljenje kao da je pola I ne bi ništa slagali.
LUMEN
Posts: 16
Joined: 20 Dec 2023, 14:32

Re: Elektroprivreda BIH

Post by LUMEN »

montypython wrote: 09 Apr 2024, 08:55 A nešto mislim ako se iznos poskupljenja odnosi na struju a ne na račun onda su odradili vrlo loš PR. Jer ako će struja poskupiti npr 10 % a ona nije ni pola iznosa računa (bar na mom računu) onda su mogli komotno reći da prosječni račun poskupljuje 5%. Narod I medije interesuje samo ukupna cifra. A 5% svakome zvuči zanemarivo. To su onda mogli odraditi davno bez ovolike drame. A u obrnutom slučaju, kad bi RAČUN poskupio npr tih 10% a mrežarina ostala ista mogli su u stvari progurati poskupljenje same struje od 20%. Odnosno mogli su progurati svako poskupljenje kao da je pola I ne bi ništa slagali.
Upravu si, mnogo nejasnoća, činjenica jeste da ni tih famoznih 10% kako god neće baš izvaditi situaciju..
Da su po par procenata svake druge god podizali cijenu danas bi bila druga priča i manji medijski pritisak.
Nego mene više brinu ovi obnovljivi izvori i kako utiču na cijenu el.en. termoeelektrane su nemoćne i bojim se pored velikog ulaznog troška dodatnim nametima CO2 će sami sebe ugasiti.. To sam već čuo od par ozbiljnih njuški..i to vrlo brzo.nerentabilne TE postaju skroz.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 09 Apr 2024, 07:48 Nešto mi se tu ne poklapa. Jer onda bi bilo da struja za čitavo javno snabdjevanje vrijedi samo 150 miliona a moralo bi biti puno više od toga. Ja sam pretpostavio 700 m ali i da nije toliko mora biti mnogo više od 150.
Prosječna cijena na JS je 14,45 feninga. U tu cijenu je uračunata i mrežarina i brojilo. I to čini prihod od cca 350 miliona KM ali kad izbiješ mrežarinu i brojilo onda to samo cca 150 miliona KM. Dakle pola proizvodnje prodaš za samo 150 miliona KM a ugalj te košta 450 miliona KM, pa je gubitak samo na potrebnom uglju za proizvodnju za JS iznad 50 miliona KM, bez troška rada i amortizacije.
Last edited by brzi on 09 Apr 2024, 10:10, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jel moraš nametnuti CO2 porez na struju koja se isporučuje građanstvu?
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

LUMEN wrote: 09 Apr 2024, 09:09
montypython wrote: 09 Apr 2024, 08:55 A nešto mislim ako se iznos poskupljenja odnosi na struju a ne na račun onda su odradili vrlo loš PR. Jer ako će struja poskupiti npr 10 % a ona nije ni pola iznosa računa (bar na mom računu) onda su mogli komotno reći da prosječni račun poskupljuje 5%. Narod I medije interesuje samo ukupna cifra. A 5% svakome zvuči zanemarivo. To su onda mogli odraditi davno bez ovolike drame. A u obrnutom slučaju, kad bi RAČUN poskupio npr tih 10% a mrežarina ostala ista mogli su u stvari progurati poskupljenje same struje od 20%. Odnosno mogli su progurati svako poskupljenje kao da je pola I ne bi ništa slagali.
Upravu si, mnogo nejasnoća, činjenica jeste da ni tih famoznih 10% kako god neće baš izvaditi situaciju..
Da su po par procenata svake druge god podizali cijenu danas bi bila druga priča i manji medijski pritisak.
Nego mene više brinu ovi obnovljivi izvori i kako utiču na cijenu el.en. termoeelektrane su nemoćne i bojim se pored velikog ulaznog troška dodatnim nametima CO2 će sami sebe ugasiti.. To sam već čuo od par ozbiljnih njuški..i to vrlo brzo.nerentabilne TE postaju skroz.
Ja sumnjam da može propasti išta što proizvodi energiju posebno jer rezerve nafte i gasa idu kraju. I što se tiče nuklearne slično je, zemlje koje su dosad davale uranijum (npr afričke) budzašto, probudile su se i sad traže dramatično više cijene (npr Francuskoj). Mislim da je zato i Izmišljen (bukvalno) porez na CO2, da malo kompenzira sve to jer bi fosilna bila prejeftina pa da se malo olakša vlasnicima nuklearnih i "obnovljivih". Dakle po meni cijena energije ide u nebesa a eventualno povišenje ulaznih troškova npr izmišljenim porezom poput CO2 se kompenzira dizanjem cijene koliko treba. To je kao da ideš kroz pustinju i neko prodaje čašu vode. Tu ne pitaš je li marka ili dvije ili je 100 KM. Tako da može sasvim lako energija gore i za 100 ili 300% Tako bar ja mislim. Drugo, mislim da je taj porez na CO2 privremena fora da se odradi prelazni period a da će se sve to raspasti za par godina zajedno sa pričom o obnovljivim, zelenom tranzicijom i sl, vidi se da neko to gura na silu kao što su gurali Covid potvrde pa nije uspjelo. Moje mišljenje, možda se varam. Da i primjeti se da Kina postaje vodeća i u proizvodnji EV solara I čitave zelene infrastrukture, takoreći im je ukrala priču (Tesla pada kao kamen, Siemens Energy slično) tako da me ne bi čudilo da Zapad najednom ohladi od obnovljivih, zelene tranzicije "globalnog zagrijavanja" I sl sad kad od ideje profitira više "neprijatelj" nego oni sami. Vidjećemo, mnoge stvari ne idu im kako su planirali.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Zar mrežarina ide kao prihod EP? Mislim znam da im je na računu ali zar to ne prosljeđuju dalje. Taj dio mi nije jasan. I 350 miliona za domaćinstva mi zvuči malo, gdje naberu 1.1 milijardu?
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer wrote: 09 Apr 2024, 09:41 Jel moraš nametnuti CO2 porez na struju koja se isporučuje građanstvu?
Da bi se uvela CO2 taxa, mora se osnovati agencija na državnom nivou, i onda se odredi koliko je to po toni CO2, i svi zagađivači koji budu obuhvaćeni, prije svega termoelektrane, cementare pa bi trebale biti obuhvaćene i toplane na plin i ugalj i drugi industrijski proizvođači koji imaju jake emisije. E onda se taj prikupljeni novac dijeli za raznorazne projekte, od utopljavanja zgrada do subvencija za zelenu energiju. Ja ne vjerujem da će to ići tako lako i tako brzo. E sad u jednom trenutku EU će reći na sve proizvode sa većim CO2 otiskom iz BiH tolika i tolika taxa ukoliko nemaš certifikat o porjeklu el. energije i dokaz da je ili zelena energija ili plaćena co2 taxa. U planovima FERk-a sam negdje naletio da bi uskoro trebalo ići to certificiranje. Onda Elektroprivreda BiH treba odvojiti prizvodnju pa će za VE Podveležje imati certifikat, i ako Cementara Kakanj ili Mittal kao izvoznici budu kupovali električnu energiju iz HE ili VE onda će imati manje CO2 opterećenje, teško da će to biti nula ali imali bi manje opterećenje.
A za stanovništvo možeš gurati struju iz TE.
Samo što su ludi Nijemci već uveli CO2 taksu i na gorivo za automobile pa je litar dizela sad znatno skuplji nego kod nas i iznosu 1,80 eura, uveli su i na plin i lož ulje za zagrijavanje prostora, uveli su i na avionske karte,.. itd, tako da je taj cirkus više lokalni, koliko će ko pljačkati svoj narod i davati bogatim investitorima.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 09 Apr 2024, 09:51 Zar mrežarina ide kao prihod EP? Mislim znam da im je na računu ali zar to ne prosljeđuju dalje. Taj dio mi nije jasan. I 350 miliona za domaćinstva mi zvuči malo, gdje naberu 1.1 milijardu?
Proslijeđuju za visoki napon ali za niski oni održavaju trafostanice i mrežu niskog napona.
Ako privredi prodaju 2,5 TWh po 92 eura po MWh to je skoro 500 miliona KM, pa mrežarina i za tržišno i za JS, tako da je to 500+350+150 mrežarine za tržišno + javna rasvjeta + dodatne djelatnosti itd.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 09 Apr 2024, 09:41 Jel moraš nametnuti CO2 porez na struju koja se isporučuje građanstvu?
Ja bih bilo koji trošak koji zbog toga nastaje za EPBiH odmah uključio u cijenu struje pa i za domaćinstva. I posebno bih istaknuo da taj porez dolazi jer ga EU zahtjeva. Nezavisno od ostalog poskupljenja struje. Vidim svi se vesele kao kučići što ćemo u EU i da će nas od tamo zapljusnuti silne milijarde. Jer oni nas tako vole. Pa da vidi stado da ima i cijena za Diznilend, porez za budale. Nije jasno ni zašto mi to MORAMO odnosno zašto moramo pratiti svaku ludost koju iz EU serviraju iako niko ne razumije zašto. Ovo mi je sve kao u onoj priči "Carevo novo ruho" gdje svi pojedinačno vide da je car GO ali vide da svi drugi plješću njegovom (nepostojećem) odijelu pa onda i oni.
Miner
Posts: 51
Joined: 17 Oct 2022, 15:07

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Miner »

Post Reply