Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 08 Apr 2024, 14:08 Ako ovakva cijena struje ostane sve termoelektrane u Europi ponovo idu u dubiozu.
Tona uglja 105 eura, MWh 60 eura, plus CO2 taxa, na ovu cijenu uglja, plus rad i amortizacija, to je gubitak po MWh iznad 100 eura.
Kako je krenulo Elektroprivredi BiH neće trebati 4 miliona tona uglja,, bit će dovoljno i tri.
A ona nabavka od Lagera je totalni promasaj.
Otvara se mnogo interesantnih pitanja. Npr koliko će se ljeti plaćati vlasnicima domaćih solara ako istovremeno tu struju možeš kupiti na berzi 0 do 30 E/MWh a vikendom po nula ili niže. Ili ovako, ako u to doba, oko podne +- 2-3 sata, možeš zadovoljiti sve domaće potrošače uvozom po nula eura zašto bi EP uopšte otkupljivala od domaćih vlasnika solarnih farmi ako je njihova cijena imalo viša od te berzanske tj od nula?
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ima propisano koliko moraju otkupiti el. energije iz obnovljivih, dio plaćaju elektroprivrede a dio ide iz subvencije.
Al sve je to još sitno,
proizvodnja u prošloj godini,..
Elektroprivreda BH 5.537 GWh, Elektroprivreda RS-a 5.165 GWh ( a ostvarili veći prihod od Elektroprivrede BiH ), Elektroprivreda HZHB 2.048 GWh, EFT Stanari 1.987 GWh, VE Jelovača 105 GWh, sve ostalo samo 14 GWh.

Iako mi je ovih 14 GWh nesto premalo ako solari trenutno proizvode 30 MW.
Trebalo bi da je proizvodnja u SE od 100 do 150 GWh godisnje.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://raport.ba/no-elektroprivrede-bi ... en-ferk-u/

Zahtjev upućen,.. ili ide za par dana.
Tako da bi to moglo krenuti od 01.07.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

brzi wrote: 08 Apr 2024, 16:10 https://raport.ba/no-elektroprivrede-bi ... en-ferk-u/

Zahtjev upućen,.. ili ide za par dana.
Tako da bi to moglo krenuti od 01.07.
A poslije 01.07. dolazi 02.03.,04.....i tako sve do sljedećih izbora.A ko se tada nešto i promjeni,onda sve počinje od opet nekog prvog.
Mi nikako da shvatimo da smo prihvatili ovo njihovo epohalno opravdanje.Za sve je kriva niska cjena domaćinstvima.
Ispada da je Elektroprivreda jedino društvo u nas u kojem je sve u najboljem redu,osim cijene koju im neko drugi odobrava.
Čak ni činjenica da oni osam godina nisu tražili promjenu te cijene,njima i nama izgleda,ništa ne znaći.
Jer oni će eto sve svoje probleme riješiti nakon 01.07.
A to što još uvijek ne mogu trgovati el energijom na berzi nego je prodaju preko preprodavaca koji su u prošloj godini zaradili oko 100 miliona.
Ako se slučajno i registruju na nekoj berzi,sa njima neće raskidati ugovore,kaže vd na Skupštini.Očito su u čvrstom zagrljaju sa ostalim pljčkašima.
UGovori o nabavci uglja izvan koncerna su u najboljem redu,kao i ostale nabavke,broj zaposlenih u društvima,njihova struktura i organizacija ,je nejbolja moguće.
Nadzorni odbor i menadžment su vrhunski.
A ako u Koncernu ima ponešto da ne valja ,to je sigurno u rudnicima,kažu iz Elektroprivrede.A to će se već nekako riješiti,na teret kapitala,kažu iz vlade.
Sve to mi prihvatamo ,samo eto da još koriguju te prodajne cijene.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa morali smo reagovati na najveću nebulozu tj faktor koji najviše utiče na rezultat i graniči sa zdravim razumom.

Na koji način bi smo imali argumente za diskusiju o poslovanju trejding sektora?
Ili na eventualne nelogičnosti u ljudskim resursima pa čak i nabavci uglja.
Mi nikad nećemo imati dovoljno informacija da bi smo im mogli tražiti neke korekcije u tim procesima.

Mada ja i dalje mislim da je ovo "kozmetička promjena" cijene i neće imati veći uticaj.
montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 08 Apr 2024, 21:33 Pa morali smo reagovati na najveću nebulozu tj faktor koji najviše utiče na rezultat i graniči sa zdravim razumom.

Na koji način bi smo imali argumente za diskusiju o poslovanju trejding sektora?
Ili na eventualne nelogičnosti u ljudskim resursima pa čak i nabavci uglja.
Mi nikad nećemo imati dovoljno informacija da bi smo im mogli tražiti neke korekcije u tim procesima.

Mada ja i dalje mislim da je ovo "kozmetička promjena" cijene i neće imati veći uticaj.
Definitivno je bolje da ide ikakva promjena cijene nego nikakva. Uvijek postoji mogućnost da se za nekoliko mjeseci digne još za 5 ili 10 %. Bitno je da je prekinuto očekivanje i navika da poskupljenja "ne može biti". Nemam podatke koliko prihoda otpada na koje potrošače ali onako vrlo grubo uzmimo da je od 1,1 miljarde prihoda npr 700 miliona od prodaje domaćinstvima a privredi 400 m. I neka je od tih 400 npr 300 od "velikih preduzeća" a npr 100 od onih kojima je cijena povećana prvi put ove godine. Privredi je povećano 20 % o g pa bi to bilo na 300 m nekih 60 m više. Malim preduzećima je na 100 m povećano 60% što iznosi 60 m više nego prošle godine. I ako uzmemo da će domaćinstvima biti povećano za 10 % u prosjeku (nagađam) to je 70 m godišnje ili za pola godine (jer će se primjenjivati tek od 1. jula) to bi bilo 35 m više. Ukupno to je 60+60+35 m odnosno 155 miliona više nego prethodne godine a da je za domaćinstva od početka godine bilo bi još 35 m tj 190 m više. Nisam stavio ništa za izvoz jer ga je slabo i bilo prošle godine. Naravno ovo nagađam, neka me neko ispravi ako sam lupnuo ove odnose ali mislim da nije zanemarivo. Sumnjam da je stvarni gubitak za prošlu godinu bio 140 m, vjerovatno su tu natovarili sve što im je palo na pamet. Recimo da je stvarno minus 50 m za prošlu godinu a možda nije ni toliko. Onda bi bilo -50+155=+105 m og, s tim da treba odbiti skuplji ugalj. Da šta izvezu mogli bi lako imati od izvoza dodatnih 50 ak miliona čak i sa ovakvim cijenama. Da ne kažem šta bi se još moglo da utegnu rudnike, počnu direktno izvoziti a ne preko posrednika, prestanu kupovati od Lagera i sličnih...Ovo sve ako im nije namjera da uništavaju firmu.
Sitna buranija
Posts: 2012
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

https://istraga.ba/ministar-vedran-laki ... alizaciju/

Znači, kada su Kinezi došli sa namjerom da grade blok 7, pritiskom preko EEZ su u ugovor ugurali Alstom kao dobavljača ključne opreme. Onda su Amerikanci (GE) kupili tog dobavljača i ugasili biznis sa ugljem, čime su de facto ugasili i blok 7. Onda su nam nametnuli ove kvislinge na vlast koji su u EPBiH postavili stručnjake za uništavanje firme. Teško se oteti dojmu da ovo što tamo rade, ne rade zato što ne znaju, nego upravo obrnuto, rade svjesno sa lošom namjerom. Sada ti isti koje su oni nametnuli, od BH gasa prave dvije firme pod jednim krovom, a to ne bi smjeli bez američke podrške. I tako nas energetski uništavaju.

Maloprije sam na temi KOMVP stavio link gdje su ameri kao zabrinuti zbog rada OVOG saziva Komisije, a s obzirom da nisu bili zabrinuti za rad prošlog saziva, ispada da su im sada ugroženi interesi, šta li?

I ono priča o nečijem malignom utjecaju ovdje?! Pa maligniji od njih i njihovog ambasadora niko ne može biti. A inače su nam oni veliki prijatelji i glavni saveznici... :roll:
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne bih ja fadila amnestirao.
Ali nema više potrebe spominjati ga , dok razmišlja u miru zatvora: ko igra za raju( iz vogošće)....
. Kamo sreće da se to pokretalo u ranijem periodu i na manjim procentima. Imali smo prije nekoliko dana gostovanje bivšeg dirketora Elektroprivrede koji je rekao da je to trebalo raditi i prije. E sad zašto nije... Mi pokušavamo ovu situaciju prevazići na najbolji mogući način", naveo je Buljubašić za Raport.
Ovdje je sasvim u pravu.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 08 Apr 2024, 22:46
panzer wrote: 08 Apr 2024, 21:33 Pa morali smo reagovati na najveću nebulozu tj faktor koji najviše utiče na rezultat i graniči sa zdravim razumom.

Na koji način bi smo imali argumente za diskusiju o poslovanju trejding sektora?
Ili na eventualne nelogičnosti u ljudskim resursima pa čak i nabavci uglja.
Mi nikad nećemo imati dovoljno informacija da bi smo im mogli tražiti neke korekcije u tim procesima.

Mada ja i dalje mislim da je ovo "kozmetička promjena" cijene i neće imati veći uticaj.
Definitivno je bolje da ide ikakva promjena cijene nego nikakva. Uvijek postoji mogućnost da se za nekoliko mjeseci digne još za 5 ili 10 %. Bitno je da je prekinuto očekivanje i navika da poskupljenja "ne može biti". Nemam podatke koliko prihoda otpada na koje potrošače ali onako vrlo grubo uzmimo da je od 1,1 miljarde prihoda npr 700 miliona od prodaje domaćinstvima a privredi 400 m. I neka je od tih 400 npr 300 od "velikih preduzeća" a npr 100 od onih kojima je cijena povećana prvi put ove godine. Privredi je povećano 20 % o g pa bi to bilo na 300 m nekih 60 m više. Malim preduzećima je na 100 m povećano 60% što iznosi 60 m više nego prošle godine. I ako uzmemo da će domaćinstvima biti povećano za 10 % u prosjeku (nagađam) to je 70 m godišnje ili za pola godine (jer će se primjenjivati tek od 1. jula) to bi bilo 35 m više. Ukupno to je 60+60+35 m odnosno 155 miliona više nego prethodne godine a da je za domaćinstva od početka godine bilo bi još 35 m tj 190 m više. Nisam stavio ništa za izvoz jer ga je slabo i bilo prošle godine. Naravno ovo nagađam, neka me neko ispravi ako sam lupnuo ove odnose ali mislim da nije zanemarivo. Sumnjam da je stvarni gubitak za prošlu godinu bio 140 m, vjerovatno su tu natovarili sve što im je palo na pamet. Recimo da je stvarno minus 50 m za prošlu godinu a možda nije ni toliko. Onda bi bilo -50+155=+105 m og, s tim da treba odbiti skuplji ugalj. Da šta izvezu mogli bi lako imati od izvoza dodatnih 50 ak miliona čak i sa ovakvim cijenama. Da ne kažem šta bi se još moglo da utegnu rudnike, počnu direktno izvoziti a ne preko posrednika, prestanu kupovati od Lagera i sličnih...Ovo sve ako im nije namjera da uništavaju firmu.
Da je 70 miliona kao sto kažeš ali plasim se da je to samo 15 do 20 miliona.
Javno snabdjevajnje je stiglo na oko 2,4 TWh, prosjecna cijena struje je 6,4 feninga, pa to donosi 0,64 feninga x 2,4 TWh sto je samo 15 miliona jer ne poskupljuje ukupan račun za struju za 10% nego samo struja.
montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Nešto mi se tu ne poklapa. Jer onda bi bilo da struja za čitavo javno snabdjevanje vrijedi samo 150 miliona a moralo bi biti puno više od toga. Ja sam pretpostavio 700 m ali i da nije toliko mora biti mnogo više od 150.
Post Reply