Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sve što se traži od advokata će koštati. A ovdje na temi je postavljano desetine članova zakona i propisa, čak mislim i ovih podataka oko proizvodne cijene.
Samo se ponovo trebamo zaroviti odnosno naći izvore tih podataka i u dan-dva sve pripremiti..

https://www.epbih.ba/upload/documents/7 ... VI_DIO.pdf

npr, ovdje ima sve oko prodajne cijene, možda i proizvodna ali nisam stigao ući u detalje


Nekad ranije je bio taj podatak , npr 2013.
Ostvarena proizvodna cijena koštanja električne energije (8,34 F/kWh) je manja od planske (za 5,4%), pri
čemu je ostvarena proizvodna cijena za HE (3,78 F/kWh) manja od planske (4,59 F/kWh) za 17,6%, dok je
za termoelektrane (9,85 F/kWh) veća od planske (9,80 F/kWh) za 0,5%
. Planirana cijena koštanja za MHE je
5,46 F/kWh, a ostvarena je 3,92 F/kWh.
Strana 27.
https://www.epbih.ba/upload/documents/o ... tacka2.pdf
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Nigdje ništa konkretno,..
ali gluposti i samohvale uništavanjem Elektroprivrede ima,..

"Treba istaći da se od sredine 2011. godine nije mijenjala ni cijena distributivne mrežarine (gdje
je povrat izuzetno nizak, kao i cijena pokrića distributivnih gubitaka) što također negativno
utiče na profitabilnost poslovanja EP BiH, ali se time olakšava funkcionisanje privrede i život
građana. I kod tržišnog snabdijevanja EP BiH je svjesna negativnog uticaja visokih cijena
energije na poslovanje većih kompanija, obzirom da je kod mnogih od njih trošak električne
energije značajna stavka, Jasno je da ovakvi kupci uglavnom ostvaruju poslovnu saradnju sa
velikim brojem drugih BH kompanija čime u velikoj mjeri utiču na poslovanje istih kao i na
cjelokupnu zaposlenost i privredne tokove u BiH.
Dakle, uz navedene mjere društvene odgovornosti, EP BiH planira ostvariti profitabilno
poslovanje u 2024. godini i kasnije, a što uključuje i maksimiziranje profita od prodaje bilansnih
viškova na veleprodajnom tržištu, koristeći povoljne tržišne okolnosti sa aspekta aktuelnih
tržišnih cijena, te povoljnog vlastitog proizvodnog portfolija (odnos proizvodnje iz
termoelektrana i hidroelektrana), kontinuirano optimiziranje poslovnih procesa i troškova
poslovanja. U ovom smislu je bitan nastavak proizvodnje električne i toplotne energije iz
blokova 4 u TE Tuzla i bloka 5 u TE Kakanj. Treba napomenuti da su trenutne tržišne cijene za
2024. godinu u periodu finalizacije izrade ovog Plana (kraj februara 2024. godine) blago iznad
proizvodne cijene EP BiH koja se očekuje u 2024. godini."

Dakle tržišna je blago iznad proizvodne,.. ali planiraju maksimitirati profitabilnost,..

Ima ovaj dio koji bi dao zaklučiti da je cijena dobro ispod proizvodne,..


"Tokom 2022. godine i 2023. godine nabavna cijena topline uglja iz rudnika u vlasništvu EP
BiH (7 ZD) i Federacije BiH (RMU Banovići) za potrebe TE u sastavu EP BiH povećana je za
preko 60% u odnosu na nivo sa kraja 2021. godine, a pri tome nije došlo do korekcije cijena el.
energije za kategorije potrošača na javnom snabdijevanju (Domaćinstva i Ostala potrošnja na
0,4 kV naponu). Prosječna prodajna cijena za komponentu energije kod kategorije Domaćinstva
ostala je na istom nivou (utvrđen krajem 2014. godine, primjeni od 01.01.2015. godine) i daleko
je niža od proizvodne cijene (na godišnjem nivou) koja je povećana tokom 2023. godine u
odnosu na 2022. i 2021. godinu."
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://balkans.aljazeera.net/teme/2024 ... wdB5WOZcyM


Eto gotova priča, a mogli su je zavrsiti i prije godinu dana. Rudnik Kakanj treba 100 ljudi, to je 20 minuta od Zenice.
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

Zvali su me iz rudnika u vezi eksproprijacije koju sam ranije spominjao. Nude mi 3.1 KM po m2 za livadu na selu 4 klase u katastru. Odmah sam zvao advakata, nema druge nego se boriti za vecu cijenu.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sutra od 14 do 15h cijena -21 euro po MWh.
Ne znamo koliko kupuju ali ove dnevne cijene bi ih mogle spasiti teže finansijske katastrofe.
montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

AKO kupuju. Jer je više ne znam da li ovi uopšte znaju kupovati i prodavati ako ne ide preko nekog posrednika. Imam utisak da je to toliko ogrezlo u socijali da im je svejedno jesu li kao firma u plusu ili minusu.
A za vlasnike solara i one koji su procesu da u to investiraju, da li oni uopšte znaju za ovo? Kako uopšte zaraditi na robi koju ne možeš skladištiti a u trenutku kad je proizvodiš (i prodaješ) moraš kupcu platiti da ti uzme robu. Ili je u boljem slučaju cijena nula pa ćeš mu dati džaba. Baš me zanima biznis plan tih investitora i kako su oni to zamislili. Ili je plan "poduzetnika" da žive od subvencija tj navale se na grbaču građanima. Ili EP.
pistol
Posts: 22
Joined: 14 Dec 2023, 13:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by pistol »

montypython wrote: 05 Apr 2024, 14:09 AKO kupuju. Jer je više ne znam da li ovi uopšte znaju kupovati i prodavati ako ne ide preko nekog posrednika. Imam utisak da je to toliko ogrezlo u socijali da im je svejedno jesu li kao firma u plusu ili minusu.
A za vlasnike solara i one koji su procesu da u to investiraju, da li oni uopšte znaju za ovo? Kako uopšte zaraditi na robi koju ne možeš skladištiti a u trenutku kad je proizvodiš (i prodaješ) moraš kupcu platiti da ti uzme robu. Ili je u boljem slučaju cijena nula pa ćeš mu dati džaba. Baš me zanima biznis plan tih investitora i kako su oni to zamislili. Ili je plan "poduzetnika" da žive od subvencija tj navale se na grbaču građanima. Ili EP.
Mislim da svi znamo odgovor ...

"Jadni norood, jadni privredniciii"
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Šta li je " zakonito".
Iz Ministarstva su podsjetili da su ministar Lakić i v. d. direktor JP Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić ovu isplatu dogovorili na sastanku sa predstavnicima Sindikata i uprave rudnika, koji je održan 14. marta 2024. godine u Kaknju.


- Vlada Federacije BiH je svoj dio dogovora ispoštovala i pronašli smo zakonito rješenje za isplatu plata za januar i februar. Plate bi uskoro trebale biti na računima rudara. Po pitanju budućnosti RMU Zenica možemo reći da je stručni tim snimio situaciju, izradio elaborat i da će vrlo brzo saopštiti preporuke i daljnje korake vezane za budućnost ovog rudnika – navodi se u saopćenju
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.source.ba/mobile/clanak/Ekonomija/685329

Treba traziti da Elektroprivreda subvencionira janjetinu,.. 30 maraka za kg sirovog je previše,.. morao bi neko subvencionirati.
brzi
Posts: 2499
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.cropex.hr/hr/

Od 0 h do 17 h oko 30 GWh i još dobiješ par eura.
Ko zna mozda termoelektrane i ne budu trebale,.. HE za najskuplje doba dana a ostatak kupovina.
Post Reply