Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nekad ranije je u trogodišnjem planu bila proizvodna cijena iz TE i HE po KWh. Ja sam sad pokušao naći ali nisam vidio. Može li neko baciti oko da provjeri opet.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ja se ne sjećam tog podatka.
Sad u zadnjem trogodisnjem nije bilo ni tablice sa prodajnim cijenama za javno i trzisno snabdjevanje.
Podaci se kriju.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pričao sam sa pravnikom vezano za tužbu. Savjetuje da obezbijedi troškovnik odnosno proizvodna cijena , ova koju sam spomenuo. Troškovnik je interni akt i bilo bi teško doći do njega ali mislim da bi kao dokaz bio dovoljan taj javni podatak. Uz taj podatak može se priložiti bilo koji račun koji ispostavlja elektroprivreda fizičkom licu. I tu se vidi jasna razlika jer je proizvodna cijena KWh na pragu termoelektrane ranije bila 9,2 pf a prodajna građanstvu po 8 pf.
Sasvim očiti dokaz da rade mimo interesa firme.
A može se iskoristiti iz trogodišnjih planova iz ranijih godina.

I savjetuje da krivična prijava ide i protiv članova NO jer su oni morali biti korektivni faktor.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.fokus.ba/biznis/elektropriv ... e/2791801/

U nekim člancima piše 85 eura po MWh.
Mozda da trazimo informaciju o proizvodnoj cijeni kao mali dioničari.
Na moja pitanja jos nisu odgovorili, ako uskoro ne odgovore ponovo ću poslati pitanja.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://novaekonomija.rs/vesti-iz-izdan ... oelektrane

Cijena struje za privredu u Srbiji je 120 eura po MWh ili 30 eura vise nego kod nas.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Proizvodnja u RMU Zenica se obustavlja.
Sad da vidimo ko će platiti zatvaranje rudnika i zbrinjavanje radnika.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 04 Apr 2024, 08:40 Pričao sam sa pravnikom vezano za tužbu. Savjetuje da obezbijedi troškovnik odnosno proizvodna cijena , ova koju sam spomenuo. Troškovnik je interni akt i bilo bi teško doći do njega ali mislim da bi kao dokaz bio dovoljan taj javni podatak. Uz taj podatak može se priložiti bilo koji račun koji ispostavlja elektroprivreda fizičkom licu. I tu se vidi jasna razlika jer je proizvodna cijena KWh na pragu termoelektrane ranije bila 9,2 pf a prodajna građanstvu po 8 pf.
Sasvim očiti dokaz da rade mimo interesa firme.
A može se iskoristiti iz trogodišnjih planova iz ranijih godina.

I savjetuje da krivična prijava ide i protiv članova NO jer su oni morali biti korektivni faktor.
U vezi ovih pitanja oko cijena za tužbu I advokata, bilo je to nekoliko puta napisano ovdje ali teško je naći sad. Iz jednog odlično informisanog izvora koji je poslao nama nekolicini dioničara neke podatke prije par mjeseci (imate na mailu) izdvojio bih neke koji mogu pomoći a neki se mogu naći na druge načine. Uostalom na sudu bi iz EPBiH svakako morali dostaviti šta treba pa ako mi kažemo I približan podatak oni će morati dokazati da nije tako. Npr za javno snabdjevanje 1 grupa cijena je 6,64 f/kWh (srednja tarifa) I 2. Gruoa 8,29 f/kWh (VT) I 4,15 kWh (NT) (aritmetička sredina 6,22 f/KWh. Ovo takođe svako može vidjeti na svom računu.
Također u više članaka I istupa u medijima ljudi iz EPBiH rečeno je da je cijena za domaćinstva 32 E/Mwh što odgovara 6,26 f/KWh. Mrežarina se ne računa.
Usput ovo je malo digresija ali kad se već javljam, u istom dokumentu stoji da je važeća cijena za otkup iz obnovljivih izvora 12,6 f/Kwh. Po meni I ovo je za tužbe. Kako ti može biti nametnuto da kupuješ od nekoga po 12,6 a istovremeno si ograničen da to prodaješ u prosjeku po 6,26. Ludilo. Po meni ne smije otkupna cijena ni u kom slučaju ni momentu biti viša od prodajne domaćinstvima.
U istom dokumentu se dalje navodi da je planirana proizvodna cijena (ovo je očito izvađeno iz plana 22-24 cca 11.0 f/kwh te kad se uzme da je jedan dio otkupljen od obnovljibih (12,6) ispada ponderisana cijena od 11,02 f/kwh.
Iz čega slijedi da se energija proizvodi po 11,02 a prodaje po 6,26 f/kwh odnosno da bi se trebalo cijenu povećati za 76 % da prodaju bez gubitka. Ovo sada proizvodi štetu od 2280 GWhx 4,76 f/kwh godišnje tj oko 108,53 miliona u 2023 samo na ovoj poziciji. (Trebalo bi vidjeti da li je u ovo 11,0 smiksano TE i HE i razdvojiti i to ako se može jer ako jeste onda je iz TE još skuplje).
Neću dalje, dokument je pun ovakvih korisnih podataka a imate ga još vas nekoliko a ja ću potražiti ima li još negdje.

Ima još nešto ovdje što bi valjalo razjasniti a to je ono "proizvodna cijena na pragu TE". Jer takvoj cijeni treba dodati (ako se misli na ulazni preg TE) i troškove same TE, njene amortizacije, plata zaposlenih, pa onda troškovi uprave odnosno same EP, plata njihovih zaposlenih, održavanja, faksova, čistačica, njihove potrošnje, osiguranja, amortizacije itd itd... Čisto napomena da se tu nešto ne fuli jer po meni ukupna proizvodna cijena EP je značajno viša od one pred TE. Znam da imamo ovdje par članova koji se dobro razumiju u detalje ovoga pa ne bi bilo loše da se i takve stvari razjasne da bi advokat baratao sa materijom s pouzdanjem.
Last edited by montypython on 04 Apr 2024, 12:11, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Advokatu moramo dostaviti jasne dokumente na osnovu čega će on sročiti tužbu. Izjava tužitelja ide posebno a dokumenti su prateći. Tako da im moramo obezbijediti.
brzi
Posts: 2510
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

To je ta zajebancija, na nama je da dokazemo i to da do dokaznog materijala dođemo na legalan nacin.
Da li oni imaju obavezu da nam kao dionicarima daju informaciju, sto bi bio legalan nacin uzimanja dokaza.
Lako je dokazati kolika je prodajna cijena ali je tesko dokazati kolika je proizvodna.
Iako je po meni relevantan i godisnji izvjestaj, ukupni troskovi podjeljeni sa brojem proizvedenih i kupljenih kwh daju prosjecnu proizvodno- nabavnu cijenu sa troskom distribucije i to je iznad 21 feninga a prodajna za domaćinstva sa troskom diszribucije je 14,5 feninga..
SpaceSa
Posts: 25
Joined: 09 Oct 2019, 19:03

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SpaceSa »

Prema Zakonu o slobodni pristupa informacijama mislim da JPESR mora dati info koje se zatraže jer se radi o pravnom licu u vlasništvu Federacije.Da li dolazi u obzir mogućnost da angažujemo advokata koji bi napisao akt kojim mi kao dioničari tražimo informacije?
Post Reply