Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

A opet koliko god bilo loše upravljanje i gubitak na javnom snabdijevanju ne treba zaboraviti da Elektroprivreda nije u nekakvim problemima kreditnog zaduženja koje ne može servisirati, da nije firma koja cijenom svog proizvoda ne može konkurisati, koju će nekakva ponuda stranih dobavljača ili distributera zgaziti, pomesti sa tržišta.
Rezultati poslovanja posljednih 5 godina ne računajući 2023. godinu, su u 2018. ostvarena dobit 52 miliona, u 2019. dobit 20 miliona plus otpis 40 miliona, u 2020. dobit 7 miliona plus otpis 60 miliona, u 2021. dobit 12 miliona plus otpis 70 miliona i u 2022. dobit 6 miliona plus otpis 95 miliona.
Ukupna dobit u 5 godina je 351 milion, jer otpis je tretiran kao dobit i plaćen je porez na dobit na otpisana potraživanja.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

brzi wrote: 10 Mar 2024, 11:20 A opet koliko god bilo loše upravljanje i gubitak na javnom snabdijevanju ne treba zaboraviti da Elektroprivreda nije u nekakvim problemima kreditnog zaduženja koje ne može servisirati, da nije firma koja cijenom svog proizvoda ne može konkurisati, koju će nekakva ponuda stranih dobavljača ili distributera zgaziti, pomesti sa tržišta.
Rezultati poslovanja posljednih 5 godina ne računajući 2023. godinu, su u 2018. ostvarena dobit 52 miliona, u 2019. dobit 20 miliona plus otpis 40 miliona, u 2020. dobit 7 miliona plus otpis 60 miliona, u 2021. dobit 12 miliona plus otpis 70 miliona i u 2022. dobit 6 miliona plus otpis 95 miliona.
Ukupna dobit u 5 godina je 351 milion, jer otpis je tretiran kao dobit i plaćen je porez na dobit na otpisana potraživanja.
Izgleda da sve gornje previdjaju oni sa pričama o potpunom padu vrijednosti dionica.I vjerovatno zbog toga idu i ona zloguka preddvidjanja.
Treba svakako istaći da Elektroprivreda posluje pod dirigentskom palicom Vlada koje nemaju apsulutno nikakvu svijest o potrebi stvaranja stabilne,samoodržive ekonomije,industrije posebno.
Propast Elektroprivrede bi značila zapravo bankrot ekonomije u cjelini.To znaju i ovi što je svjesno ili iz neznanja ruše.Znaju da ima još ddosta toga da se izvuće,dok se ne ugrozi njen opstanak.
Bojim se da medju njima nema onih koji sve to razumiju.
Mi dioničari bi trebali da im odredimo granice.I to što prije.Naravno tužbom ,zbog odluka koji vode uništenju društva.
Slušao sam premijera Nikšića kako kaže da nije baš ugodno kada te pozovu da daš izjavu,makar i kao svjedok.
A on je to iskusio.Znam da je davao izjavu oko hadenizacije Bosnalijeka,Na žalost samo kao svjedok!
Possljedica toga su i dvije optužnice koje su u toku a koje sse odnose naa kriminaal u Bosnalijeku.Jer dda je tadaa zaaustavljen Uzunović,ne bi bio u prilici ddaa uraadi ono zbog čega ga sada procesuiraju.A ni Nikšić ne bi trebao biti premijer.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne vidim nijedan komentar na prethodnim stranicama koji je tvrdio kako cijena treba biti niža.
Pa ako ti ne vidiš ne mogu tu ništa, ja vidim. Pročitaj detaljnije prethodne postove. Pogledaj i čitavu zbirku na str 943. Ima postača koji ništa i ne pišu nego lakonske tvrdnje o nekakvim budućim niskim cijenama potkrepljene nikakvom argumentacijom. A je li neko rekao "treba" u smislu "želio bih" ili "logično bi bilo da bude niža" ili "mogla bi" ili "biće" to je sad cijepanje dlake uzdužno a siguran sam da ni samom nalogodavcu nije značajno. Sasvim je dovoljno na nelikvidnom tržištu unijeti sumnju i smutnju i ponavljati to u pravilnom ritmu.

I opet dokazuješ da nije tačna tvrdnja koju ja nisam ni izrekao nego si je ti iskonstruisao. Valjda jedino tako možeš pobijati istinu, iskriviš je do netačnosti i onda to pobijaš.
ja kažem:
Evo recimo npr na pitanje sudije na eventualnom suđenju "zašto ste dionice JPESR iz portfolia vašeg fonda prodavali po 10 KM a knjigovodstvena cijena im 100 KM? Optuženi nema odgovor na to pitanje ali bi sad komotno mogao reći "pa gospodine sudija kako može cijena biti preniska kad sami dioničari u svojim postovima pišu da treba biti još niža".
a ti:
Mada ako stvarno postoji transkript nekog sudskog procesa u BIH gdje je ovaj forum prihvaćen kao mjerodavno sredstvo odredjivanja investitorskog sentimenta, rado bih ga pročitao.
Jasno je da ja nisam ni rekao da bi sud prihvatio takvu "odbranu" i argumentaciju (možda i bi) nego da bi se optuženi za manipulaciju komotno mogao na to pozvati u nedostatku druge odbrane.
Ili npr na moju konstataciju da je tržišna kapitalizacija JPESR trenutno 300 miliona a da svaka od 5 elektrana bez druge imovine vrijedi više, ti odgovaraš:
Tvrdim da se odluka racionalnog investitora ne zasniva samo na poredjenju dva broja. U suprotnom niko razuman ne bi ulagao u debelo precijenjene tehnološke firme na američkim berzama, npr. Buffett u Apple.
Mislim, potpuno zanemariš objektivnu činjenicu da je imovIna 6-7 PUTA (bez analize moguće dobiti koja je sasvim realna) veća od trenutne tržišne cijene i počneš da se odluka racionalnog investitora ne zasniva samo na poređenju dva broja. Kao da sam ja rekao da se zasniva SAMO na tome. Ali da je samo na tome je li misliš da je zanemarivo? Pa dalje, ono o ulaganju u debelo precjenjene tehnološke firme na Zapadu kao da je to optimalno. Jer bože moj to je u SAD nije to Sjeverna Koreja. Ili drugim riječima čak je i ulaganje u debelo PRECIJENJENE tehnološke firme na Zapadu racionalno po definiciji makar bila i manija ili najveći bubble u istoriji. Samo zato što je na Zapadu. Izostaviš da je mezimac te berze TESLA sletio sa preko 400 na 175 i uništio pritom sve koji su u njega uložili. A nije Sjeverna Koreja. Ni BiH. A svi su mogli jasno vidjeti pri ulaganju da firma nikad nije imala dobit, da je nemoguće ostvariti planove prodaje koji su bili namaštani niti opravdati ulaganja po tadašnjem P/E. Međutim niko nije poredio ne samo dva broja nego bilo šta. Investiciona odluka o kupnji bila je donesena isključivo na bazi sentimenta (koji eto nije bitan) tj pumpanja i hypea od strane gazde Elona Muska.
I kad ja kažem da je sentiment bitan i još bitniji na nelikvidnom tržištu poput našeg i da manipulatorima odgovara da se i u postovima poziva na nižu cijenu ti se svim silama upinješ da razvodniš pomenutu neoborivu konstatciju. Niko nije nikome rekao da šuti ali mislim da je previše neargumentovanih lakonskih tvrdnji od par riječi ničim potkrepljenih a rekoh imamo "pisaca" sa low effort postovima od 5-6 riječi gdje nema ničeg osim prognoza da će "biti 1 KM ili 0,0001 KM i slično. Kao što je i takvo pisanije legitimno onda je legitimno i da ja kažem da bih volio malo više napora i znanja kad se piše, ta nije facebook čatovanje. Jer neko ovdje analizira poslovanje i iskope rudnika godinama unazad, analizira cijenu i troši svoje vrijeme (ne mislim (samo) na sebe) i energiju a onda ga neko zalijepi izjavom tipa "može ovo i na 0,001 KM" i sl bez ikakve argumentacije obrazloženja formule, dijagrama i sl.
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Elektroprivreda BIH

Post by inversor »

Dobit iz poslovanja je sasvim korektna.
Moze li netko objasniti tocno o kakvim otpiima potrazivanja je rijec u ovolikim iznosima.
Sto se tice pozajmica rudnicima zar to nije kontra zakona o javnim poduzecima.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

inversor wrote: 10 Mar 2024, 14:41 Dobit iz poslovanja je sasvim korektna.
Moze li netko objasniti tocno o kakvim otpiima potrazivanja je rijec u ovolikim iznosima.
Sto se tice pozajmica rudnicima zar to nije kontra zakona o javnim poduzecima.
Elektroprivreda BiH je rudnicima prema njihovim potrebama avansno plaćala ugalj, kako je proizvodnja padala tako su ti avansi rasli. Onda da bi ozakonili te avanse pretvorili su ih u pozajmice a Zakon o računovodstvu nalaze da se sva potrazivanja starija od godinu dana smatraju nenaplativim i otpišu.
Tako da je Elektroprivreda u 4 godine otpisala 245 miliona. Uz sve to drzava to ne smatra gubitkom nego kao dobit pa Elektroprivreda mora platiti i dvafesetak miliona poreza na dobit.
U 2023 i 2024. će im posuditi jos 120 miliona a od ljeta 2025. bi rudnici trebali da polako vraćaju posuđeno po petnaestak miliona godišnje.
Daj Bože!
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Elektroprivreda BIH

Post by carrot »

montypython wrote: 10 Mar 2024, 13:06 A je li neko rekao "treba" u smislu "želio bih" ili "logično bi bilo da bude niža" ili "mogla bi" ili "biće" to je sad cijepanje dlake uzdužno a siguran sam da ni samom nalogodavcu nije značajno. Sasvim je dovoljno na nelikvidnom tržištu unijeti sumnju i smutnju i ponavljati to u pravilnom ritmu.
Itekako je bitno ako je riječ o liniji argumentacije korištenoj u sudskom procesu.
Jasno je da ja nisam ni rekao da bi sud prihvatio takvu "odbranu" i argumentaciju (možda i bi) nego da bi se optuženi za manipulaciju komotno mogao na to pozvati u nedostatku druge odbrane.
Valjda nam je relevantno kakav uticaj naše riječi mogu imati na ishod sudjenja, a ne na pojedine izjave. Ako sud ne prihvata pozivanje na taj post, onda branjeniku on nije ni pomogao, tj. ako nečiji forumski pesimizam nema nikakav uticaj na ishod procesa, ne znam zašto je to uopšte spomenuto.
Kao da sam ja rekao da se zasniva SAMO na tome. Ali da je samo na tome je li misliš da je zanemarivo? Pa dalje, ono o ulaganju u debelo precjenjene tehnološke firme na Zapadu kao da je to optimalno. Jer bože moj to je u SAD nije to Sjeverna Koreja.
Da mislim da je zanemarivo, davno bih izašao iz ove pozicije ili rasprodao njen veći dio. A s druge strane, da mislim da je knjigovodstvena vrijednost jedini bitan faktor pri vrednovanju emitenta, sve što imam možda bih prodao da uložim u JPESR.

Sjevernu Koreju spominjem kao ekstreman primjer tržišta na kojem ne samo da bi knjigovodstvena cijena bila manje značajna, već gotovo potpuno beznačajan faktor.

Sve s ciljem da pojasnim da racionalni investitori moraju uzeti u obzir i druge faktore, što neki forumaši jesu uradili. Njihov zaključak ekstremniji je od mog, ali kad neko kaže “očekujem da se nastavi upravljanje na socijalističkim osnovama”, rečenica “a šta je s cijenom proizvodnih pogona” nije direktan kontraargument.
Ili drugim riječima čak je i ulaganje u debelo PRECIJENJENE tehnološke firme na Zapadu racionalno po definiciji makar bila i manija ili najveći bubble u istoriji. A svi su mogli jasno vidjeti pri ulaganju da firma nikad nije imala dobit, da je nemoguće ostvariti planove prodaje koji su bili namaštani niti opravdati ulaganja po tadašnjem P/E. Međutim niko nije poredio ne samo dva broja nego bilo šta. Investiciona odluka o kupnji bila je donesena isključivo na bazi sentimenta (koji eto nije bitan) tj pumpanja i hypea od strane gazde Elona Muska.


Cijene TSLA i NVDA iracionalno su napumpane. Nisam ni tvrdio da je svaka kompanije iz S&P500 zlato. Ali u tom indeksu ima kompanija koje su precijenjene a razumno je u njih ulagati.

Cijena AAPL je po mom mišljenju previsoka. Medjutim Warren Buffett ima veliku poziciju u toj kompaniji, kao što sam već spomenuo. Vjerujem da on zna šta je racionalna investicija bolje nego ja.
I kad ja kažem da je sentiment bitan i još bitniji na nelikvidnom tržištu poput našeg i da manipulatorima odgovara da se i u postovima poziva na nižu cijenu ti se svim silama upinješ da razvodniš pomenutu neoborivu konstatciju. Niko nije nikome rekao da šuti ali mislim da je previše neargumentovanih lakonskih tvrdnji od par riječi ničim potkrepljenih a rekoh imamo "pisaca" sa low effort postovima od 5-6 riječi gdje nema ničeg osim prognoza da će "biti 1 KM ili 0,0001 KM i slično. Kao što je i takvo pisanije legitimno onda je legitimno i da ja kažem da bih volio malo više napora i znanja kad se piše, ta nije facebook čatovanje. Jer neko ovdje analizira poslovanje i iskope rudnika godinama unazad, analizira cijenu i troši svoje vrijeme (ne mislim (samo) na sebe) i energiju a onda ga neko zalijepi izjavom tipa "može ovo i na 0,001 KM" i sl bez ikakve argumentacije obrazloženja formule, dijagrama i sl.
Ovdje se slažemo, same tvrdnje “ide ovo na 0,001 KM” nisu produktivne, i ovdje ima takvih. Ali ima i ljudi s legitimnim skepticizmom.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 09 Mar 2024, 23:10 E vidiš. To je ono o čemu ja pričam.

Imaš neto dobit 100 miliona KM i neto priliv gotovine na račune od 260 miliona KM. I onda " investitori" opet kažu pa 15 KM za dionicu je realno.

Ili 10 KM je realno ako imaju gubitak od nekoliko desetina mil KM.

Čekaj malo, je li mi ulažemo desetine hiljada KM a da osnovne finansijske parametre ne stavljamo u prvi plan
Naravno da treba osnovne finansijske parametre uvijek staviti u prvi plan, ali ne jedino njih kada je u pitanju kompanija u kojoj je vlasništvo takvo da država ima 90%. Onda moraš u obzir uzeti i politiku i način kadroviranja. A svakako treba uzeti u obzir i količinu dionica u vlasništvu fondova koji rade u interesu grupe kriminalaca okupljene oko jednog čovjeka koji je do juče kontrolisao KOMVP. I onda dođemo do određenih devijacija u razumijevanju koliko je realno dati za neku dionicu, u ovom slučaju JPESR.

Ne mislim ja da će ovi nametnuti biti tu beskonačno i ne mislim da će uspjeti uništiti firmu do kraja (nisu oni ni za to sposobni, fali im i znanja i kuraži), ali mislim da će onaj oporavak prema nešto "realnijoj" cijeni koji sam očekivao da se desi u naredne 2-3 godine i koji se već početkom prošle godine osjetio, sada biti prolongiran na određeno vrijeme. Prije ili kasnije bi ovo trebalo doći na svoje, samo je pitanje koliku će štetu ovi diletanti napraviti, pa će i od toga zavisiti koliko je to "na svoje", što šteta bude veća to "na svoje" će biti manje.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Devijacija ( PRIVREMENA) radi kriminalaca je bila prisutna i ona se ne može poreći. Ali nikakve odluke vlast i uprave ne mogu opravdati cijenu ispod 40 KM.

Ko god stavi na papir sve pozitivne kako finansijske tako i poslovne faktore , dobiće cijenu od najmanje 70 KM po dionici.
Negativni faktori se od toga mogu oduzeti. I nikako ti negativni se ne mogu opravdati na način da im se da vrijednost od - 60 KM.

To može samo onaj kome je najveći domet finasijske analize 1 ili 2 u kladionici.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Što se tiče kretanja cijene dionice od početka ove godine , dijelom sam i ja "krivac" a objasnio sam ti zašto. Čak sam prije desetak dana bez razloga stavio na prodaju 700 komada po 10,5 KM. Doduše, ne baš bez razloga ali bez kvalitetne analize za iskorištavanje tih sredstava koje bih inkasirao. Pa sam povukao nalog.
Ali po svemu sudeći nekome je bilo stalo da proda 10.000 dionica i nije ih prodao dok nije sišao na 10 KM.

To sve nije razlog da se izgubi iz vida prava vrijednost dionica.
Pa ako je, u najradikalnije lošem scenariju 40 KM, prije ili kasnije ja ću ih prodavati po 40 KM , nevezano za to koliko puta ću kupiti ili prodati ove dionice prije toga.
Post Reply