Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Tržišna vrijednost TE Ugljevik i Gacko sve skupa,.. 13 miliona.
Kad politika obezvtijedi ono bez čega ne moze.
Truba
Posts: 361
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

sljedećih 14 godina je ključno
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zavisi. Ako mujo ima perspektivan podmladak, možda 14 godina plus 30 koliko će mu podmladak pokušavati rasprodavati.
SSenseiSS
Posts: 45
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SSenseiSS »

A možda ima aplikaciju pa sama rasprodaje hahaha
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ma ne. Aplikacija je inteligentna stvar.
Dejan118
Posts: 236
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 08 Mar 2024, 14:35 Sad će ovi sto su htjeli kupiti po 7,00 poceti redati naloge po 10,01,.. 10,02,..
Da li kupovati ove godine ?
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dejan118 wrote: 08 Mar 2024, 23:59
brzi wrote: 08 Mar 2024, 14:35 Sad će ovi sto su htjeli kupiti po 7,00 poceti redati naloge po 10,01,.. 10,02,..
Da li kupovati ove godine ?
To svako mora odluciti sam.
Moj osjećaj je da ponestaje mujinih dionica i da će poslije najave poskupljenja struje kupovna strana jacati.
Moja prosječna nabavna je 10,80 i kupovao sam i po 8 ali i po 15 maraka. Da sam imao stedstava i sad bi kupovao.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 08 Mar 2024, 23:59
brzi wrote: 08 Mar 2024, 14:35 Sad će ovi sto su htjeli kupiti po 7,00 poceti redati naloge po 10,01,.. 10,02,..
Da li kupovati ove godine ?
Po meni je ova sad cijena od 10 rezultat istovremenog uticaja više faktora. Prije svega forsirane prodaje fondova (možda i s namjerom da se cijena nekome spusti), smanjene proizvodnje u rudnicima koja je uticala na nemogućnost izvoza, držanje cijene struje niskom, minus od 90 m za prošlu godinu...Svi ti faktori su već uračunati u ovu sad cijenu koja je sabijena kao opruga i potpuno nerealna. Jer cijena od 10 znači da cijela EP sve HE, TE, sa kompletnom infrastrukturom, upravnim zgradama, know how itd i sl vrijedi 300 m KM a u stvarnosti svaki pojedinačni objekat vrijedi više od toga. Da sad hoćeš samo da pregradiš Neretvu da izgradiš novu branu koštalo bi te više od 300 m KM i bez mašinske opreme. Da ne kažem da može imati dvogodišnju dobit tog nivoa. Ako se uskoro promijeni bilo koji od tih faktora (čak ne svi) cijena mora gore i to strelovito. A znamo da su fondovi pri kraju s JPESR, znamo da proizvodnja u rudnicima raste i znamo da će poskupljenja struje biti. Čak i pojava trogodišnjeg plana u kojem nema gubitka u 2024 i/ili ima dobiti, (a to je već najavljeno) može dovesti do promjene sentimenta. Kad to krene ovu cijenu neće više niko nikad vidjeti. Dakle po meni nije pitanje da li kupovati ove godine nego da li kupovati prekosutra. Pravi odgovor bi bio kupovati i prekosutra i svaki sljedeći dan i mjesec dok je cijena na ovim nivoima, nebitno ide li gore ili dole. Jer ako ode gore dramatično i bude za godinu 40 ili 60 biće ti svejedno jesi li nekad kupio po 10 ili po 9 ili 8, samo je pitanje ako pođe na 11 ili 12 pa je na kraju kupiš po 25 jesi li uradio pametan potez čekajući da sa 10 padne na npr 9 a to se nikad ne desi. Do kraja godine biće ovde dramatičnih promjena cijene a mislim da može samo prema gore.
Problem je u nas nelikvidnost, oni koji imaju pare i ne znaju koliko o ovo vrijedi, a oni koji znaju nemaju toliko para ili su ih već uložili. Široke narodne mase se i ne rukovode stvarnom vrijednosti nego kupuju kad raste a prodaju kad pada tj gledaju šta drugi rade (dakle sve obrnuto), oni će grozničavo kupovati kad dođe na 50 KM. Da je JPESR izlistan na bilo kojoj stranoj berzi a ne na SASE ne bi ova cijena od 10 izdržala ni 10 sekundi.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Da se mi vratimo u stvarnost.A situacija u kojoj je Elektroprivreda puno je lošija od trenutne cijene.Ovi upravljaći ne pokazuju nikakvu namjeru da promjene način upravljanja,a to znaći opet gubitak.Oni svjesno troše ovo što misle da su naslijedili.I naravno računaju s tim da nikad i nikome neće odgovarati,kao što niko nije odgovarao ni za propast FDS,ili rasturanje recimo Feroelektra,ili praktično blokiranje Bosnalijeka na nivou Konjica,ponovno premijera i njegovog jarana.I ssve to u prisusstvu vlassti.
Novalića su praktično osudili za kokoš iz državne peradarsske farme,niko ga nije ni upitao za FDS,Sarajevoosiguranja,Bosnalijek....
I vodovodjija iz Srebrenika svjesno računa ss tim.I sve dok se to ne promjeni,nema ništa i od veće berzanske cijene.Obraza nemaju a guzici se ne boje,kažu u narodu!
Jer koga da se boje.Postoje samo sudovi njihovih partija,sudovi i tužilaštva koja rade ono šta izgleda smiju!A iza to što rade uvijek traže neko opravdanje pred onima koji ih izgleda tamo drže.
Potvrdda tome je i pissmo koje sam ovih ddana dobio.
U pismu iz Kantonalnog tužilaštva me uljudno,i u skladu sa članom tim i tim,obavještavaju o obustavi istrage prema osumnjičenom H.A zbog krivičnog djela Organizovani kriminal ,u vezi sa krivičnim djelom Manipulacija na tržištu iz članaa 200.....Kantonalno tužiteljstvo utvrdilo da nema dovoljno dokaza da je A.H. učinio krivićno djelo....Naa kraju je i poduka da mogu izjaviti prigovor...
A JAA NI LUK JEO NI LUK MIRISAO.NIKADA DO SAD NISAM ČUO ZA TOG A.H. NITI ZA NEKO DJELO ZA KOJE SU GA SUMNJIČILI.
Izgleda da im ja služim kao opravdanje što su uopšte čovjeka bihuzurili.
Jer ne mogu da nadjem zašto je taj čovjek dio nekakvog postupanja Tužilaštva pod brojem
pod kojim je ona moja prijava protiv pljačkaša fondova.
Ta prijava je iz 2019.godine a ta manipulacija koju spominju u ovoj obavijesti iz 2016.godine,sudećipo broju predmeta!
Ista tužiteljica kao na pismenima u kojima tužilaštvo komunicira samnom,potpisala je i ovu Obavijest.Elem nešto se radi,i to samo zbog toga što neko to zahtjeva!
I eto ,trebalo je samo osam godina da se zakljući da nema dokaza za tu nekakvu manipulaciju dionicama FDS ,kako se može razaznati iz ove Obavijesti.
Koliko je samo potrebno godina da se shvate,oni kažu dokažu,mahinacije dionicama na koje sam ja ukazao 2019.godine i o kojima do danas tužilaštvo šuti.JOš ima napismeno da je to tražioH.Č.,ne moraju izmišljati razloge da im neko nedaj bože,ne zamjeri što sse petljaju u svoj posao!
MOžete samo zamisliti koliko bi trajao proces protiv Nikšića,kao nalogodavca za rasprodaju nasljedjenog bogastva.
Razvlačenje procesa je sigurno dobro uvježbao štiteći zemljaka i jarana.
pistol
Posts: 20
Joined: 14 Dec 2023, 13:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by pistol »

Ja i dalje mislim da ce to i narednih 10 godina biti izmedju 8 i 15KM ...

Jednostavno, dok god socijalizam vlada ... tako ce da bude.
A ne vidim niti jednu stranku koja uopste spominje neke ekonomske pravce ... sve se svodi "jadni noroood"
Post Reply